علل و دلایل ایجاد قارچ در پا و ناخن چیست؟ چگونه می تواند با عفونت قارچ پا و ناخن مقابله کرد؟

علل و دلایل ایجاد قارچ در پا و ناخن چیست؟ چگونه می تواند با عفونت قارچ پا و ناخن مقابله کرد؟

عفونت قارچی در پا و ناخن ها، یکی از عفونت های شایع در میان مردم می باشد، این عفونت ممکن است بر روی ناخن ها و یا لای انگشتان پا ایجاد شود، و سبب ناراحتی و اذیت شخص گردد. مسری بودن عفونت قارچی، عدم رعایت بهداشت، و استفاده از لوازم دیگر از جمله علل ایجاد عفونت قارچی است. و روش های درمان و مقابله خاص خود را می طلبد، در این مطلب شما را با عفونت های قارچی پا و ناخن آشنا می کنیم و روش مقابله با آن ها را نیز تقدیم شما می کنیم.

یکی از بیماری های که بسیاری از مردم با آن درگیر می شوند وجود قارچ در پا و ناخن می باشد، بیماری قارچ انواع مختلفی دارد. اما به هر حال برای پوست و ناخن بسیار مضر می باشند، این بیماری می توان از فردی به فرد دیگر منتقل شود. قارچ ها، اورگانیسم های میکروسکوپی هستند که برای زنده ماندن به نور خورشید نیازی ندارند. برخی از این قارچ ها برای انسان دارای مصارف سودمندند و در صنعت نیز به کار گرفته می شوند. اما برخی دیگر می توانند عامل عفونت و بیماری باشند.

 محیط مناسب رشد و تکثیر قارچ ها:

قارچ ها در محیط گرم و مرطوب بیشتر می شوند. برای ایجاد قارچ لازم است PH[1] نشان دهند 6 و یا 7.6 باشد. لازم به ذکر است که، برای انسان سالم PH پوست باید 5.5 باشد.

عرق کردن بیشتر پا ریسک ابتلا به قارچ را افزایش می دهد، در موقعی که پوست بسته است، عرق کردن پا، محیط مرطوب و شرایط عالی را برای رشد قارچ به وجود می آورد.

قارچ ها در سطح پایین به آسانی، می تواند منتقل شود، این ها حتی پس از درمان هم احتمال دارند دوباره فعال شوند.

بنابراین به وجود آمدن و تکثیر قارچ ها در محیط رطوبت دار می باشد، به همین دلیل عرق کردن زیاد پا و پوشیدن کفش های مرطوب از علل اصلی به وجود آمدن قارچ ها می باشد. یکی از علل دیگر ایجاد قارچ پوشیدن کفش های بسته و تنگ و همچنین حمام های عمومی است. چرا در این شرایط محیط مناسبی برای رشد قارچ ها به وجود می آید. موهای کنده شده در پوست های آسیب دیده، و پوسته های پا، محلی مناسبی می باشد، که در آن زنده بماند، قارچ ها این توانایی را دارند که سال ها زنده بمانند. برای مثال قارچ ها می توانند بر روی زمین، فرش، لباس ها، کفش ها، سال ها زنده بمانند و و با منتقل شدن به محیط مناسب دورابهر فعال شوند. برای نمونه قارچ ها می توانند سال ها بر روی لباس زنده بمانند و با منتقل شده بر روی پوست انسان دوباره فعالیت خود را شروع کنند.

در محیط های گرم و مرطوب زندگی می کنند، مانند استخرها و آرایشگاه ها و می توانند به پوست حمله کنند و آنقدر کوچک اند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. خیلی وقت ها این قارچ ها، فاصله بین ناخن تا پوست و کناره های ناخن ها را مورد هدف قرار می دهند. و لازم به ذکر است که بیماری قارچ اساسا در انسان های بزرگ روی می دهد.

- بیماری قارچ ناخن:

این قارچ از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. یکی از دلایل ایجاد قارچ در ناخن استفاده از کفش های دیگران، می باشد. و در عین حال این قارچ در مکان های عمومی مانند حمام، سونا و یا سالن های ورزش و ... هم به وجود می آید.

این قارچ ابتدا در یک ناحیه از ناخن ایجاد می شود و سپس کل ناخن را درگیر خود می کند. و و در ادامه به ناخن های دیگر و حتی به پوست منتقل می شود. علائم خارجی قارچ ناخن عبارتند از: تغییر رنگ ناخن، ضخیم شدن ناخن ها، می باشد، قارچ ناخن می تواند رنگ ناخن ها را به رنگ سفید، زرد، خاکستری، قهوه ای و گاهی به رنگ سیاه در آورد.

- بیماری قارچ پا:

قارچ پا از مواد سمی تشکیل شده است. به عبارت دیگر می تواند گفت که در بدن سموم جمع می شود، این قارچ هم از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند همچنین استفاده از وسایل دیگران مانند جوراب و کفش هم عامل ایجاد قارچ پا می باشد.

روش درمان قارچ پا و ناخن:

دمای زیاد برای قارچ خطرناک می باشد، 75 درجه حرارات در محیط مرطوب بعد از 15 دقیقه قارچ ها را محو می کند، در زمان جوشیدن آب قارچ ها در عرض 3 الی 5 دقیقه می میرند. پزشکان در زمان معالجه توصیه می کنند که لباس های آلوده حتما جوشانده شوند.

فورمالین یک درصد هم قارچ ها را در عرض 15 الی 20 دقیقه نابود می کند، محصولات کلرامین هم قارچ پا ها را در عرض 30 الی 40 دقیقه نابود می کند.

اما باید توجه داشته باشید که اگر ناحیه درگیر عفونت، کوچک و موضعی باشد، راهکارهای درمانی اولیه معمولا پاسخگو خواهند بود. اما زمانی که این عفونت گسترده شده باشد، راه کارهای درمانی جدی تری مانند آنتی بیوتیک های سیستمیک در نظر گرفته خواهد شد. همچنین در صورتی که عفونت قارچی بیش از دو هفته به طول انجامید به دکتر مراجعه کنید.

 

[1] - اصولا یک محلول یا اسیدی یا قلیایی است. اگر درجه قلیایی محلول بالا باشد، PH آن زیاد و اگر درجه اسیدی آن بالا باشد، PH آن کم است. صابون های معمولی که در آب به شکل محلول در می آیند، دارای واکنش قلیایی بوده، بنابراین به پوست حالت قلیایی می دهند و آن را برای ابتلا به عفونت مساعد می نمایند. برای آنکه باکتری ها نتوانند در پوست ایجاد عفونت نمایند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 250
تعداد کل نظرات : 22
تعداد کل آرا: 302
تعداد کل بازدیدها: 6213


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)