علل سردی دست چیست؟ سرد شدن دست ها نشانه چیست؟

علل سردی دست چیست؟ سرد شدن دست ها نشانه چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/14

بسیاری از مردم پاها و دست های سردی دارند، حتی اگر بقیه قسمتهای بدنشان گرم باشد دست و پاهایشان همیشه سرد است. علت این امر ممکن است استرس پوستی باشد. و یا سرد شدن دست و پا طبیعی باشد، ولی همیشه اینطوری نیست، گاهی علت سرد شدن دست و پا می تواند نشانه یک بیماری باشد.

بسیاری از ما گاهی اوقات دچار سردی دست ها و پاها می شویم، مخصوصا وقتی هوا سرد می شود. ولی سردی دست ها و پاها در برخی افراد مربوط به فصل سرما نیست و همیشه دچار این مشکل هستند که می تواند نشان دهنده یک اختلال جدی باشد. در موقعی که هوا سرد می شود، بعضی از انسان ها هر چقدر هم که توان تحمل سرمای بالا را داشته باشند، در برخی از نقاط بدن احساس سرما می کنند.

بر اساس تحقیقات احساس سرما بیشتر در زنان وجود دارد. خیلی وقت ها اولین علامت سرما در دست انسان به وجود می آید و سپس احساس سرما در پا نمایان می شود. اما خوب است بدانید احساس سرما در دست می تواند علل مختلفی داشته باشد. گاهی این احساس می تواند نشانه ای از بیماری خاص باشد.

در چه مواقعی احساس سرما به وجود می آید؟

1- کم خونی؛

2- استرس؛

3- افرادی که سیگار می کشند و یا مشروبات مصرف می کنند؛

4- بیماری رینود[1] (Raynaud's disease)؛

با احساس سرما در دست و یا برخی از اندام های بدن برخی از مردم به پزشک مراجعه می کنند و یا از داروهای مختلف استفاده می کنند که این داروها می تواند عوارض زیر را برای انسان به همراه داشته باشد.

1- تضعیف سیستم دفاعی بدن؛

2- ایجاد فشار خون بالا؛

3- بیماری دیابت؛

4- بیماری نوروز؛[2]

5- علاوه بر این، سرد شدن دست‌ها ممکن است نشانه بیماری‌های دیگری مانند کم‌کاری غده تیروئید، لوپوس، دیابت، فقر آهن یا کمبود ویتامین B12 نیز باشد.

از بیماری های گفته شده در بالا احتمالا اطلاعاتی دارید. ولی بعید به نظر می رسد که از بیماری رینود خبر داشته باشید. و اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید.

بیماری رینود چیست؟

این بیماری با احساس سرما به وجود می آید و سپس به درد تبدیل می شود. کسانی که به این بیماری مبتلا می باشند خیلی بیشتر احساس سرما می کنند. و انگشتانشان به رنگ زرد در می آید. این گونه افراد لازم است در غذاهای خود دقت کافی داشته باشند، و از غذاهایی که سرشار از ویتامین و مواد معدنی هستند استفاده کنند.

اگر به نظرتان دلیل اینکه احساس سرما میکنید ناشی از کم خونی است، از غذاهایی استفاده کنید که دارای آهن می باشد.

لازم به ذکر است که در موقعی که دستانتان شرع به سرما کرد، با زنجبیل، دارچین، روغن گیاهی ماساژ دهید. که این کار می تواند به شما کمک کند. همچنین لازم است از نوشیدن مشروبات خودداری شود.

سرد شدن دست ها، حتی وقتی در محیطی سرد نیستید، عادی است. اغلب سردی دست ها، بخشی از پاسخ طبیعی بدن برای تنظیم دمای خود است و جای نگرانی ندارد. اما اگر سردی دست ها دائمی و مخصوصا همراه با تغییررنگ باشد، می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی باشد؛ مثلا سرد شدن دست ها می تواند ناشی از مشکلات عصبی و یا گردش خون و یا بر اثر تخریب بافت در دست ها و یا انگشتان باشد.

 

[1] - بیماری رینود در دانش پزشکی به کاهش چشمگیر جریان خون در رگ‌های دست یا پا و به یکی از علت‌های سرمای شدید یا احساسات آنی و بنابراین در اثر فعالیت واگ یا سیستم سمپاتیک، ممکن است اتفاق افتد. پدیده رینود یک اختلال دستگاه گردش خون است که به‌عنوان عارضه‌ای از سایر بیماری‌ها بروز می‌کند. هر دو اختلال مذکور شریان‌های کوچک دست و پا را درگیر ساخته و در هر دو جنس دیده می‌شوند ولی در خانم‌های سنین ۴۰–۲۰ سال شایعترند.

[2] - نوروز عبارت از یک اختلال روانی است که عملکردهای اصلیب شخصیت را در بر نمی‌گیرد و فرد به آن آگاهی دارد. از انواع بسیار رایج و شناخته شده نوروز، می‌توان اضطراب، وسواس، ترس‌های مرضی و هیستری را نام برد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 277014

نظرات کاربران

*