علل ریزش آب دهان در زمان خواب چیست؟

علل ریزش آب دهان در زمان خواب چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/19

گاهی پیش می آید که انسان در زمان خواب متوجه ریزش آب دهان خود می شود و یا بعد از اینکه از خواب بیدار می شود، مشاهده می کند که بالشت خیس می باشد، اما در اکثر موارد مردم به این مساله توجهی ندارند و معمولا به راحتی از آن می گذرند، در حالی که ریزش آب دهان در خواب می توان نشانه و علائم بیماری باشد.

آب دهان، برای از بین بردن باکتری های داخل دهان و برای شروع پروسه گوارش ترشح می شود. در سال های اخیر، علل بیرون آمدن آب دهان در زمان خواب مشخص شده است.

بسیار از انسان ها در زمان خواب، ریزش آب دهان خود را متوجه نمی شوند، لذا به همین دلیل با این مشکل جدی برخورد نمی کنند. ریزش آب دهان می تواند چند دلیل مختلف داشته باشد. ریزش آب دهان بیشتر در کودکان کوچک و نوزادها مشاهده می شود. اما سن مشخصی را نمی توان برای آن تعیین کرد. لذا ممکن است در هر سنی و هر زمانی انسان به این مشکل ناخوشایند دچار شود.

با دهان باز خوابیدن و بیدار شدن با دهان باز می تواند شبب ریزش آب دهان باشد، آمدن آب از دهان می تواند نشانه اختلال خواب، مشکلات دندان، آلرژی، ریفلکس، بیماری پارکینسون، دندان در آوردن، عوارض داروها، اختلال در سیستم عصبی، مشکل آناتومی در دهان و تاثیراتی مانند انگل های مویی باشد.

ساختار دهان هم می تواند سبب ریزش آب دهان شود. برخی افراد، در زمان خواب نمی توانند دهان خود را ببندند، بزرگ بودن زبان، تورم بینی، دندان های کج سبب باز ماندن دهان می شود.

در زمان خواب، ریزش آب دهان، می توان نشانه و علائم بیماری هم باشد، برای اینکه بتوانید بهترین روش درمان و معالجه را پیدا کنید ابتدا بهتر است علل و دلیل مشکل را پیدا کنید، بدون معطلی برای بررسی بیماری های آلرژیک، مسمومیت، عفونت سینوسی، مشکلات دندان و یا بیماری های روحی و روانی باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر علل ریزش آب از دهان نشانه و علامت هیچ کدام از بیماری های گفته شده نیست، به روش خود می توانید از این مشکل جلوگیری کنید. مثلا بالشت خود را کوتاه کنید، یا به علت بلند بودن بالشت می توانید آن را تعویض نماید.

همچنین استفاده از داروهای مشکوک سبب ایجاد تغییرات شدیدی در بدن می شود، به همین دلیل لازم است به پزشک مراجعه کنید. اگر تغییراتی در بینی، گوش، گلو مشاهده کردید، بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید.

پزشکان توصیه می کنند که به پشت بخوابید (طاق باز) چرا که طاق باز خوابیدن، آب دهان، را به سمت گلو و به پایین جریان می دهد. اگر شروع به طاق باز خوابیدن کنید در شرایط خود تغییرات بسیاری را مشاهده خواهید کرد. تنظیم شدن شرایط بدن، کمک زیادی برای رفع این مشکل می کند و در نتیجه بعد از مدتی می توانید، دهان خود را ببنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239994

نظرات کاربران

*