علل خشونت در خانواده | چرایی قتل زنان توسط همسرانشان

علل خشونت در خانواده | چرایی قتل زنان توسط همسرانشان

یکی از مشکلات که در برخی از خانواده ها وجود دارد، بحث خشونت خانوادگی است، خشونت خانوادگی معمولا از سوی پدر بر علیه فرزندان و یا همسر صورت می گیرد، که در بیشتر موارد، متوجه همسر است، بررسی دلایل و علل خشونت و پرخاشگری مردان بر ضد همسرانشان موضوع اصلی این مقاله می باشد.

امروزه اخباری در صفحات اینترنتی، شبکه های اجتماعی، مطبوعات و غیره مبنی بر اینکه: مردی همسرش را به قتل رساند، با زدن همسر حامله اش او را کشت، سر همسر خودش را برید و این گونه اخبار را مشاهده می کنیم. بودن چنین جنایتی در هر کشور تا حدی طبیعی به نظر می رسد، ولی افزایش زیاد میزان آن در یک کشور غیر طبیعی می باشد و باید علل و دلایل قتل های خانوادگی را بررسی و مشخص نمود؟ که چرا در بین برخی از مردان نسبت به همسرانشان تا این حد خشونت وجود دارد؟

- علل خشونت در مردان:

بر اساس آفرینش مردان در طول تاریخ دارای روحیه پرخاش و قدرت بدنی زیادی نسبت به زنان می باشند. این خصلت ها برای اداره کردن جوامع ابتدای نیاز بوده و به لحاظ بیولوژیکی به علت زیاد بودن میزان آندروژن (Androgène) در خون مردان می باشد، البته به جز این علل مختلف دیگری هم دارد. لاکن همه این ها در ذات مردان، مربوط به خشونتی است که به غیر و نه نزدیکان خود مربوط می شود. در اکثر موارد به علت این رفتارهای تهاجمی که موجب آسیب زدن به زنان می شوند، کشورهای مختلف روش های گوناگون تلاش کرده اند، آن را از بین ببرند. در برخی جوامع نیز به واسطه توصیه های دینی، برخی از کشورها بر اساس عرف و نصیحت بزرگترها و در برخی دیگر از جوامع با آموزش در سعی کنترل و از بین بردن آن دارند.

خشونت در خانواده در سال های اخیر خودش را به صورت سیلی و لگد زدن نشان می دهد. ولی با این حال در برخی مواد به تیراندازی، چاقو کشی هم تبدیل شده است. علل و دلایل خشونت خانودگی می توان هم روانی و هم اجتماعی باشد.

از زوایه دیدگاه اجتماعی مردانی که این گونه جنایت ها را به وجود می آورند، به زنان به چشم اموال شخصی خود نگاه می کنند. به آنها اجازه هیچ گونه فعالیتی حتی ارتباط با پدر و مادر خود را هم نمی دهند. اما آنچه این موضوع را وخیم تر می کند، تردید و شک در مردان نسبت به همسران خود می باشد و دلیل اصلی این گونه جنایت ها ناموسی و تهمت های ذهنی می باشد. البته لازم است ذکر شود که در سال های اخیر به علل مختلف خیانت زنان به همسرانشان در کشورهای مختلف افزایش یافته است. چرا که در برخی از مطبوعات و نشریات که این گونه اخبار انتشار می یابد، مردان دلیل جنایت خود را سوء ظن به زنان خود اعلام می کنند.

اما از زوایه روانشناسی هم، تحقیقات مهمی انجام شده است، تحقیقاتی که انجام شده اند، نشان می دهند مردانی که زنان خود را به خاطر مسائل ناموسی به قتل رسانده اند، در دوران کودکی، با مادران خود دارای مشکل بوده اند و این مشکلی می باشد که مغز مردان نمی توان راه حلی برای آن بیابد. با عقده های دوران کودکی پر می شوند و اکثریت این مردان چون نمی توانستند مشکلات خود را حل نمایند، دچار مشکلات روانی شده اند.

از این رو، برخی از مردان همسران خود را مختص به خود می خواهند و نمی توانند، آن را با کسی حتی پدر و مادرش شریک باشند. به همین دلیل برخی از جنایت ها حتی بعد از اینکه زن از شوهرش طلاق می گیرد، هم روی می دهد. چرا که با وجود اینکه مردان طلاق گرفته اند، ولی هنوز آن زن را مخصوص خود می دانند و نمی تواند، ببیند که آن خانم با مردی دیگر ارتباط دارد. لذا این گونه افراد به رفتارهای پرخاشگرانه روی می آورند. مردان پرخاشگر حتما باید از یک متخصص کمک بگیرند.

در پایان تستی را تقدیم شما می کنیم، که می تواند تصور اولیه از زنان و مردان را به ما نشان دهد. اگر شما به این سوالات حداقل به دو مورد جواب مثبت دهید، احتمال دارد که همسرتان رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی داشته باشد.

1- آیا با شما در بین دوستان، اقوام، آشنایان و ... شوخی های کوچک کننده می کند؟

2- آیا بعد از نوشیدن مشروبات الکلی بر علیه شما رفتار تهاجمی نشان نمی دهد؟

3- آیا شما و یا فرزندانتان را بدون دلیل می زند؟

4- برای اینکه وی را عصبانی نکنید، به همه چیز رضایت می دهید؟

5- وقتی وی خونه نیست، خودتان را خیلی راحت احساس می کنید و یا احساس خوشبختی می کنید؟

6- آیا زود به زود از جمله «من را عصبانی نکن» استفاده می کند؟

7- بدون دلیل زود به زود در خانه مشکل ایجاد می کند؟

8- در زمان عصبانیت در را می کوبد، شیشه می شکند و یا اشیا را پرت می کند؟

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
علل خشونت در خانواده | چرایی قتل زنان توسط همسرانشان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)