علل ایجاد کورک و روش های معالجه آن چیست؟

علل ایجاد کورک و روش های معالجه آن چیست؟

معمولا برای همه پیش می آید که در مقطعی از زندگی در صورت و با نواحی دیگر بدن جوش ایجاد می شود، ایجاد جوش می توان سبب ناراحتی و اذیت افراد گردد، ولی یک نوع از جوش وجود دارد که به ان کورک (Boil) گفته می شود. که دلایل ایجاد آن می توان مختلف باشد ولی معمولا به علت عفونت در فولیکول های مو پدید می آید. از این رو، در این یاد داشت علل ایجاد کورک را بررسی می کنیم.

کورک نوعی جوش بزرگ بر روی پوست بدن می باشد. و در زبان لاتین به آن (furunculus) هم گفته می شود. دلیل ایجاد آن التهاب غدد چربی و یا عفونت در فولیکول مو می باشد. که سبب جمع شدن چربی در آن ناحیه می شود و در نتیجه کورک به وجود می آید. کورک ها اساسا در صورت، گردن، و کمر مشاهده می شوند.

گاهی در بدن در یک زمان چند کورک به وجود می آید. در چنین شرایطی به آن (furunkulyoz) می گویند. که به یک بیماری جدی تبدیل می شود. در شخص بیماری افزایش دمای بدن، بی حالی، درد ماهیچه ها، و ... مشاهده می گردد.

این گونه بیماران حتما باید به دکتر مراجعه کنند. کورک ها ممکن است شما را زود به زود ناراحت کنند، با این حال، ایجاد کورک می تواند نشانه به وجود آمدن اختلالی در بدن انسان باشد.

- علل اصلی ایجاد کورک:

- رعایت نکردن اصول و شرایط بهداشتی؛

- استفاده از غذاهای ناسالم؛

- مصرف زیاد شکر و با پروتئین حیوانی؛

- ضعف سیستم ایمنی بدن؛

- اختلال در متابولیسم بدن؛

- تغییرات هورمونی شدید (مثلا به سن بلوغ رسیدن)

کورک را در مردان تا 5 میلی متر را می توان در شرایط خانه معالجه کرد. اما اگر کورک بیشتر از این بزرگ شده باشد و در صورت وجود دارد و یا در تعداد زیادی می باشد، لازم است برای درمان به دکتر مراجعه کرد. دکتر می تواند کورک را جراحی کند. کورک هایی که رسیده اند، از داخل آن چرک به بیرون ترشح می کند، از این رو؛ می توانید از داروها و درمانی های آنتی بوتیک هم استفاده کرد. در موارد شدید نیاز به آنتی‌بیوتیکهای سیستمیک مانند سفالکسین و تخلیه عفونت دارند. موارد خفیف به درمان موضعی مانند پماد و صابون آنتی باکتریال پاسخ میدهند.

در گذشته و در طب ایران باستان برای درمان کورک از پماد سیاه که همان روغن سیاه یا اکتیول، که برای درمان دمل چرکی هم به کار می‌رود، استفاده می‌شد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
علل ایجاد کورک و روش های معالجه آن چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)