علل ایجاد لک های سیاه و تغییر رنگدانه های صورت چیست؟

علل ایجاد لک های سیاه و تغییر رنگدانه های صورت چیست؟

برخی از زنان در پوست صورت خود شاهد به وجود امدن لک های سیاه و یا تغییر رنگدانه های آن می باشد، تغییر رنگ دانه های صورت در برخی از زنان زیبایی خاصی را به وجود می آورد ولی بودن لک ها سیاه خوشاینده هیچ زنی نیست. این لکه ها و تغییر رنگدانه های به دلایل مختلف به وجود می آید. که در این مطلب به بررسی علل ایجاد این لکه ها و تغییر رنگدانه ها می پردازیم.

تغییر رنگدانه پوست صورت در فصل تابستان، بر اثر تاثیرات تابش نور خورشید در پوست صورت، سینه، پشت و پوست نیم تنه بالایی بدن به وجود می آید. در تمام فصل تابستان، این رنگدانه ها بر روی پوست باقی می ماند و در نهایت در فصل پاییز و زمستان به صورت تدریجی از بین می روند و گاهی به صورت کامل از بین می روند. تغییر رنگدانه ها معمولا در افرادی که موهای بلوند (زرد- قرمز) و رنگ روشن دارند، زود به زود به وجود می آید. که این تغییرات به برخی از زنان زیبایی ویژه ای می دهد، اما اگر شما می خواهید از این رنگ دانه رهایی پیدا کنید، می توایند روش ها و کارهای زیر را انجام دهید.

متاسفانه، از تغییر رنگدانه های صورت به طور کامل نمی توان رها شد. کرم های ویژه و استفاده از ماسک ها (در این مورد در ادامه می توانید بخونید) تنها آن را مقداری کم رنگ (سفید) می کند و تا اینکه خیلی کمتر توجه انسان را به خود جلب کنند.

تغییر رنگدانه ها در بیشتر موارد در اندازه ای بزرگ می شوند که برای هیچ کس جذابیت ایجاد نمی کند. و تبدیل به لکه های سیاه می گردد. دلیل اصلی به وجود آمدن لکه های سیاه یکی نور خورشید می باشد. به ویژه کسانی که دارای رنگ پوست روشن می باشند، در برابر اشعه نور خورشید بسیار حساس هستند. چرا که در پوست سلول های ملانوسیت (Melanocyte) وجود دارد. وظیفه این سلول ها ترشح ملانین (Melanin) است. این سلول ها مانع از سوختن پوست در تابستان می شوند. انسان در زیر نور خورشید، هر چقدر زیاد بماند، ملانوسیت خیلی بیشتر ملانین ترشح می کند. در نتیجه پوست بسیار سیاه می شود.

گاهی سلول های ملانوسیت پوست، مقدار ملانین به صورت نابرابر و بیش از حد مورد نیاز ترشح می کند. در نتیجه این امر، علاوه بر سیاه شدن پوست صورت بر روی آن هم یکسری لکه های تند و سیاه به وجود می آید. برای دور شدن از این نتایج ناخوشایند، باید طریقه درست برنزه شدن در زیر نور آفتاب را بدانید. در زمانی که می خواهید پوست خود را برنزه کنید، نواحی صورت، گردن، ساق دست، نواحی شانه و به طور کلی پوست بالا تنه در بسیاری از مواقع در معرض آفتاب سوختگی قرار می گیرد. به همین دلیل پوست این نواحی، در فصل تابستان را باید با کرم های محافظ پوست مراقبت کنید. به خاطر داشته باشید که، برای اینکه به صورت درست برنزه شوید، تنها باید سایه بان و چتر محافظ آفتاب استفاده کنید و در زیر این چترها حمام آفتاب کنید.

در ساعات وسط روز، تلاش نکنید که زیر نور مستقیم خورشید برنزه شوید، چرا که افتاب سوختگی در پوست به وجود می آید، در چنین شرایطی در بسیاری از مواقع حتی با گذشت سال های زیاد لکه های سیاه در پوست به وجود می آید.

دلیل اصلی به وجود امدن لکه های سیاه ماندن طولانی مدت در زیر نور آفتاب می باشد. اما آنها دلایل دیگری هم دارد، تغییرات هورمونی، استرس، تغییرات در ارگانیسم بدن، تمیز نکردن درست پوست، کمبود ویتامین B12، استفاده از مواد ارایشی لایه بردار، استفاده از وسایل مضر برای مراقبت از پوست، استفاده طولانی مدت از قرص های ضدبارداری، آنتی بیوتیک ها، استفاده از ویتامین A، و ... می باشد.

در بسیاری از مواد لکه های سیاه در زمان بارداری هم به وجود می آید، لازم است با این لکه ها مقابله کرد. به همین منظور بعد از زایمان، لازم است هورمون های بدن ثبات پیدا کنند و لکه های در عرض یکسال از بین می روند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
علل ایجاد لک های سیاه و تغییر رنگدانه های صورت چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)