علل افزایش طلاق در دوره معاصر چیست؟

علل افزایش طلاق در دوره معاصر چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

امروزه در بسیاری از کشورها، امار طلاق بالا است، بسیاری از روج های بعد از ازدواج در مدت کوتاهی از هم طلاق می گیرند، در حالی که در گذشته طلاق بسیار کمتر بود و حتی در برخی از فرهنگ ها عملی ناپسند به حساب می آمد ولی اکنون دیگر عادی شده است، طلاق می تواند علل مختلفی داشته باشد، که در این مطلب به بررسی علل طلاق در دوران معاصر می پردازیم.

در بسیاری از کشورها طلاق افزایش یافته است، در کشور ایران هم ما شاهد افزایش طلاق هستیم، افزایش طلاق در کشور نشان از وجود بحران جدی در روابط خانوادگی دارد. البته باید توجه داشت که در هر خانه ای مشکلاتی وجود دارد، اما علل طلاق می توان مختلف باشد.

1- نبود صداقت و اعتماد بین زوجین:

بنیاد و اساس خانواده نیاز است که بر روی باورها و راستی ها گذارده شود، انسان ها لازم است به یکدیگر باور داشته باشند، در اصل بین زوج های باید اعتماد و صداقت وجود داشته باشد. اما گاهی افرادی که تشکیل خانواده می دهند، به خواسته ها و تمایلات همسر خود توجهی نمی کند و برای باهم بودن و صداقت داشتن قدمی بر نمی دارد.

2- دخالت اطرافیان و دوستان:

از طرف دیگر امروزه در روابط خانوادگی دخالت های اطرافیان زیاد می باشد. این دخالت های از اقوام و آشنایان دور و نزدیک شروع می شود و تا دخالت دوستان در شبکه های اجتماعی را می رسد. در گذشته خانواده ها گسترده بود و این خانواده از پایداری بیشتری برخوردا بودند، ولی اکنون گسترده بودن خانواده ها سبب فروپاشی خانواده می شود.

3- خیانت زوجین:

در فروپاشی خانواده نقش خیانت هم بسیار زیاد است. در حال حاضر در بسیاری از موارد خیانت را از سوی زن و شوهر مشاهده می کنیم و حتی گاهی تلاش می شود که این امر نرمال و طبیعی جلوه داده شود از این رو، خیانت در طلاق زوج ها جایگاه جدی پیدا کرده است. در دنیا معاصر در میان زنان خیانت به شوهر بسیار شده است و از طرف دیگر هم مردان حس مسئولیت پذیری خود را تا حدی از دست داده اند.

در گذشته علت اصلی طلاق دخالت مادر شوهر، خواهر شوهر، پایین بودن سبک زندگی و درآمد خانواده بوده است. اما امروزه دلیل اصلی طلاق خیانت می باشد. شبکه های اجتماعی در این مورد نقش زیادی دارند، امروزه فیس بوک و اینستاگرام نقش بزرگی در طلاق دارند، زنان در آن عکس های خود را به اشتراک می گذارند و گاهی با افراد دیگر ارتباط برقرار کرده و آرام آرام به هم علاقمند می شوند و گاهی نیز با آشکار شدن روابط پنهانی زن و شوهر در شبکه های اجتماعی موجب ایجاد درگیری در خانواده می شود و کار را به طلاق می کشاند.

امروزه بخشی از کار دادگاه ها در دنیا رسیدگی به پروند طلاق می باشد، ابتدا تلاش می کنند که میان طرفین آشتی ایجاد نماید، اما زوج هایی وجود دارند که، امکان ندارد که دوباره با هم زندگی کنند، انسان ها خیلی روحیه تهاجمی پیدا کرده اند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.8
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*