علل اصلی یبوست چیست؟

علل اصلی یبوست چیست؟

یکی از مشکلات شایع در سطح جهانی و نیز ایران، مشکل یبوست در بسیاری از مردم می باشد، هر انسانی ممکن است در طول زندگی خود هر چند یک بار دچار یبوست گردد، برای بسیاری از مردم دلایل و علل ابتلا به یبوست آشکار نیست، به همین دلیل در این مطلب دلایل اصلی بیماری یبوست را تقدیم شما می کنیم.

برخی از انسان ها اینگونه فکر می کنند که، باید هر روز دفع مدفوع داشته باشند و اگر چنین نباشد یعنی در حالت عکس آنها دچار یبوست می باشند، اما این طرز فکر می توان صحیح نباشد، چرا که طبق نتایج تحقیقات به عمل آمده نیازی نیست که انسان هر روز روده اش خالی شود، بلکه کسانی که در طول یک هفته یک الی دوبار مدفوع دفع می کنند، کسانی هستند که دچار یبوست می باشند. یبوست دارای علائم و نشانه هایی می باشد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

1- دفع مدفوع کمتر از سه بار در طول یک هفته؛

2- سفت بودن مدفوع یعنی اجابت مزاج خشک؛

3- دفع مدفوع با سختی و به همراه درد؛

گاهی موارد یبوست می توان نشانه و علائم برخی بیماری های دیگر باشد. مانند بیماری هموروئید، بولیپ روده، تورم روده ها، بیماری پانکراس و بیماری متابولیسم که منجر به ایجاد یبوست می گردد.

خوشبختانه در بسیاری از موارد دلیل یبوست بیماری نیست، بلکه دلایل آن اعمال و کارها می باشد. از این رو برای از بین بردن یبوست نیاز به برطرف کردن این علل و دلایل می باشد. مهمترین و شایع ترین علل یبوست عبارتند از:

1- مصرف نادرست غذا؛

در غذاخوردن و تغذیه فاکتور اساسی توجه به نوع غذا و ویتامین های آن می باشد بیشتر شدن غذاهایی مانند فست فود، شیرینی جات، نان رول، نان سفید و ... عامل یبوست هستند. برعکس اگر از غذاهایی مصرف کنید که سرشار از فیبر می باشند مانند انواع میوه ها، سبزیجات و .... برای پیشگیری از یبوست موثر می باشند.

2- نوشیدن کم آب:

هر انسان سالم در طول روز باید یک الی یک و نیم لیتر آب تمیز بنوشد، نوشیدن آب برای فعالیت نرمال روده های بزرگ بسیار اساسی و ضروری می باشد.

3- استفاده سرخود از برخی داروها و یا استفاده طولانی مدت از دارو

گاهی برخی از مردم برای درمان برخی از مشکلات و ناراحتی ها خود شروع به استفاده از قرص ها و داروها می کنند، که مصرف این داروها می توان زمینه ساز ایجاد یبوست شود. مصرف قرص های آنتی بیوتیک، آهن، کلیسیم، ضد افسردگی و ضد التهاب یبوست اور می باشند.

4- سبک زندگی و بی تحرکی:

برای فعالیت نرمال روده های تحرک داشتن بسیار واجب و ضروری می باشد. در زمانی که انسان فعالیت فیزیکی دارد، کارکرد روده ها بهتر می شود و این امر سبب راحت شدن دفع مدفوع می گردد.

5- استرس:

استرس یکی دیگر از علل اصلی یبوست می باشد، روده ها اندام های بسیار حساسی می باشند، تنش های روانی و عصبانیت می تواند بر روی فعالیت روده ها تاثیرات مخرب داشته باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1101
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
علل اصلی یبوست چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)