علل ادرار همراه با درد | علائم و نشانه های ادرار همراه با درد

علل ادرار همراه با درد | علائم و نشانه های ادرار همراه با درد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/10

یکی از مشکلاتی که برخی از مردم دچار آن می شوند، درد، سوزش و خارش در زمان ادرار و بعد از آن می باشد. این مشکل می تواند به علل مختلف از جمله سنگ کلیه، مثانه و یا عفونت مجاری ادرار و بیماری های مقاربتی و غیره به وجود آید

در زمانی که انسان به صورت طبیعی و سالم ادرار می کند و همچنین بعد از آن هیچ گونه درد، سوزش و خارش و غیره به وجود نمی آید. لذا نباید در زمان ادرار و بعد از آن ناراحتی احساس شود. اما کسانی که زود به زود ادرار می کنند، بودن خون در ادرار، داشتن عفونت، تغییر رنگ شدید، تغییر بوی ادرار که بوی بدی داشته باشد، از علائم و نشانه های اصلی مشکل و اختلال در ادرار می باشد.

اگر در شما این علائم و نشانه هایی که برشمردیم به وجود آمده است، حتما به پزشک مراجعه کنید. برخی از علل و دلایلی که ممکن است در زمان ادرار کردن و بلافاصله بعد از آن سبب درد و ناراحتی شود، عبارتند از:

1- سیستیت (Cystitis) و یا التهاب مثانه: یکی از شایعترین علل می باشد و زنان در مقایسه با مردان خیلی بیشتر به آن مبتلا می شوند. از بین دیگر علائم التهاب مثانه می توان به ادرار کردن زود به زود، حس تخلیه نشدن کامل مثانه، ضعف عمومی بدن و گاهی افزایش دمای بدن اشاره کرد.

2- عفونت هایی که از طریق جنسی وارد بدن می شوند: یعنی عفونت های مقاربتی مانند عفونت کلامیدیا (Chlamydia infection)، کاندیدیاز (Candidiasis) و غیره. در این موقع از واژن زنان و از پیشاب راه مردان ترشحات غیرعادی که دارای بو، چرک، سبز رنگ و غیره می باشد، ترشح می کند.

3- تغییرات هورمونی در زنان و یائسگی: در این موقع غشای مخاطی واژن بسیار خشک می باشد و بر روی آن ترک های بسیار ریزی ایجاد می شود و خارش پیدا می کند. در نتیجه زمانی که ادرار وارد غشای مخاطی می شود، حس خارش و سوزش به وجود می آید.

4- سنگ و کیست ها: وجود کیست و سنگ در کلیه ها، مثانه و مجاری ادرار سبب می شود، ادرار همراه با درد باشد. در این موقع لکه های خونی هم در ادرار مشاهده می شود.

5- التهاب پیشاب راه؛ از علائم اصلی التهاب پیشاب راه می توان به سوزش ادرار، تکرر ادرار، احساس فوریت برای ادرار کردن حتی در هنگامی که ادرار زیادی در مثانه نیست. گاهی اوقات درد شکمی به خصوص در اطفال و گاهی هم تب به وجود می آید. عفونت پیشاب راه می‌تواند موجب عفونت سایر بخشهای دستگاه تناسلی و حتی کلیه ها و غیره هم شود.

6- التهاب در کلیه ها: در زمان ادرار کردن، درد، به ویژه کمر درد، افزایش دمای بدن، کاهش میزان دفع ادرار و وجود خون در ادرار از علائم اصلی التهاب در پیشاب راه می باشد. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277085

نظرات کاربران

*