علت گرد و دایره ای شکل بودن دریچه های فاضلاب چیست؟

علت گرد و دایره ای شکل بودن دریچه های فاضلاب چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/11/21

شاید برای بسیاری از ما این سوال پیش آمده باشد که چرا دریچه های بسیاری از حفره های موجود در زیر زمین و در سطح شهر مانند دریچه های فاضلاب یا برخی از حوضچه های مخابرات گرد و دایره ای شکل است. گرد بودن این دریچه ها می تواند دلایل و علت های مختلفی داشته باشد که در این نوشته برخی از این دلایل گرد طراحی کردن دریچه های فاضلاب ذکر می شوند.

دلیل اول گرد بودن دریچه ها این است که اگر این دریچه ها به شکل دیگری یعنی مربع یا مستطیل طراحی می شدند، هنگام باز کردن دریچه ها ممکن است که دریچه از قطر مربعی شکل خود به داخل حفره بیفتد.

دومین دلیل شاید این باشد که درب گرد و دایره ای شکل دریچه ها به راحتی می گردد و از آنجاییکه این درب دریچه ها سنگین هستند، می توان به راحتی در گرد را غلتاند و جابجا کرد.

سومین دلیل گرد بودن درپوش حفره های تاسیسات خیابان این است که بسیاری از این حفره ها مربوط به یک لوله استوانه ای و دایره ای شکل هستند که در نتیجه درپوش یا دریچه آنها باید گرد و دایره ای شکل باشد. ضمن اینکه حفر کردن سوراخ دایره ای شکل بسیار ساده تر از یک حفره مستطیل شکل است.

چهارمین دلیل گرد بودن دریچه های فاضلاب این است که درپوش گرد حفره های فاضلاب نسبت به یک درپوش مستطیل شکل مقاومت بیشتری در برابر فشارها دارند.

این موارد تنها برخی از دلایل گرد بودن دریچه ها و درپوش های تاسیساتی مانند فاضلاب، مخابرات یا آب در سطح شهرها هستند و ممکن است دلایل فنی دیگری نیز بدین منظور وجود داشته باشد که حداقل من از آن بی خبرم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.2
مجموع آرا: 12

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 807
تعداد کل بازدیدها: 194799

نظرات کاربران

*
M
محمد ( 2017-11-02 20:19:24 )
خیلی مطلب جالبی بود. ولی من دلیل اول را نفهمیدم