علت کوتاه شدن دوره قاعدگی | علت نامنظم شدن دوره و چرخه قاعدگی

علت کوتاه شدن دوره قاعدگی | علت نامنظم شدن دوره و چرخه قاعدگی

زنان پس از اینکه در سن 9 تا 16 سالگی به بلوغ می رسند، چرخه قاعدگی را تجربه می کنند. این چرخه قاعدگی در زنان از 21 تا 45 روز متغیر است و اگر طبیعی باشد بین 3 تا 7 روز بطول می انجامد که در این چند روز بین 35 تا 80 میلی گرم خون از بدن دفع می گردد. اما برخی مواقع این دوره های قاعدگی ممکن است نامنظم شوند و بطور طبیعی اتفاق نیفتند و مشکلاتی مانند زیاد یا کم شدن خونریزی یا دردهای شدید را تجربه کنند. در این نوشته علت به هم خوردن و نامنظم شدن دوره قاعدگی توضیح داده می شود.

ابتدا باید این نکته ذکر شود که چرخ قاعدگی براساس عملکرد هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، عملکرد تخمدان ها و رحم شکل می گیرد که اگر هر کدام از آنها درست عمل نکنند ممکن است اختلال و بی نظمی در چرخه قاعدگی ایجاد شود. در واقع عواملی به شرح زیر می توانند موجب برهم خوردن چرخه یا دوره قاعدگی و کم شدن یا زیاد شدن زمان قاعدگی شود:

حاملگی، شیردهی، جراحی های رحم یا تخمدان، قطع مصرف قرص های ضد بارداری، مصرف قرص های بارداری، تومور در غده هیپوفیز، استرس و اضطراب و نزدیک شدن به دوره یائسگی است.

برای مثال یکی از اختلالات شایع دوره قاعدگی کم شدن زمان قاعدگی به کمتر از 3 روز است در این حالت توصیه می شود که به پزشک متخصص مراجعه شده که با بررسی تخمدان ها علت و ریشه این مشکل برطرف می شود. معمولا قرص های ضدبارداری با توجه به وضعیت سنی یا متاهل بودن فرد تجویز می شود. بطور کلی درخصوص کم شدن و کوتاه شدن دوره قاعدگی و خانم هایی که خونریزی شان کم است مشکل در تغییرات هورمونی یا تغییر در یکی از ارگان های بدن است.

حالت کم شدن خونریزی دوره قاعدگی می تواند ناشی از عواملی مانند استرس و اضطراب، نزدیک شدن به دوره یائسگی، تنگ شدن مجرای گردنی دهانه رحم، وجود بافت اسکار در رحم، خونریزی زیاد هنگام به دنیا آوردن نوزاد، استفاده از قرص های هورمونی ضد بارداری و برخی دیگر از عوامل باشد.

منبع: وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 828
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)