علت و درمان استفراغ کودکان

علت و درمان استفراغ کودکان

هرکسی که وقتش را با بچه ها سپری کند، میداند که استفراغ یک عمل شایع برای بچه ها محسوب میشود. استفراغ در بچه ها معمولا به دلیل ویروس، هیجان و تحرک بیش ازحد،دریازدگی، و ماشین زدگی(بیماری حرکت) اتفاق می افتد، که به این معنی نیست که همیشه به درمان پزشکی احتیاج داشته باشند. با این حال این مسئله میتواند برای کودک تان ناراحت کننده و برای شما کمی مشکل سازباشد. با شناخت علل شایع استفراغ  و اقداماتی برای جلوگیری از تهوع و سایر عوامل، شانس بیشتری دارید تا بتوانید از بروز دوباره استفراغ در کودک تان جلوگیری کنید. البته باید در نظر داشت، استفراغ یک عمل غیرارادی میباشد که بدن انسان برای پاک سازی ویروس یا سایر عوامل تهدید کننده که با آن روبرو است انجام میدهد. در ادامه به بیان علت های شایع ایجاد استفراغ و همچنین نحوه جلوگیری از آن خواهیم پرداخت.

♥. شناخت علایم

علت و درمان استفراغ کودکان

1. فرض کنید که اشکالی در معده رخ داده است. به دلیل فعالیت هایی که کودکان انجام میدهند و همچنین نحوه بهداشت آنها، براحتی در معرض ویروس ها قرار میگیرند. استفراغ میتواند علائمی مانند تب، ضعف، خستگی و اسهال نیز همراه خود داشته باشد.

• به فرزندتان بهداشت صحیح را آموزش دهید(مانند اینکه دست هایشان را بشورند) و همچنین ازآنها را از تماس با سایر کودکان که بیمار هستند منع کنید، این بهترین روش برای کاهش احتمال به ویروس معده میباشد، اما نباید انتظار داشته باشید که کودتان مانند یک زندانی رفتار کند.

• استفراغ ناشی از ویروس معده معمولا در عرض 12 تا 24 ساعت خالی میشود. اگر استفراغ مدت زمان بیشتری از 1 روز طول کشید، به این معنی که حال کودکتان بدتر شد( برای مثال، کودکتان نتواند مایعات بنوشد، و بلافاصله بالا می آورد)، با علائم بدتر، باید حتما با دکتر کودکتان تماس گرفته و یا کودک تان را به نزدیک ترین مرکز درمانگاهی ببرید.

• استراحت وکاهش مصرف مایعات یکی از بهترین روش ها برای این نوع استفراغ ها میباشد. فرزندتان را در موقعیتی قرار دهید که سرش را به سمت عقب قرار داده( برای جلوگیری از تکرار عمل استفراغ ) و بطور منظم با مقدار کم از آب شکر، آب ژلاتین یا سایر مایعاتی که توسط متخصصین اطفال توصیه میشود، را به کودکتان بدهید.

علت و درمان استفراغ کودکان

2.دلایل احتمالی دیگر را نیز در نظر بگیرید. ابتدا باید ویروس معده اولین حدس شما برای استفراغ کودکتان باشد. با این حال، بیماری های دیگر وحتی فعالیت های ساده فرزندتان نیز میتواند سایر علل باشند.

• ااگر کودک شما دارای عفونت تنفسی مانند سرماخوردگی باشد،گاهی اوقات ممکن است به استفراغ ناشی از سرفه مداوم و تخلیه مخاط معده منجر شود. گاهی اوقات عفونت گوش نیز میتواند باعث استفراغ شود.

• بعضی اوقات گریه به مدت طولانی موجب استفراغ میشود.اگر کودک شما ناراحت است  و به طور مدام برای یک مدت طولانی  گریه می کند ،با این کار  باعث مریضی خود شده و شروع به  استفراغ کردن میکند.

• گرمازدگی و فعالیت بیش از حد نیز یکی از دلایل استفراغ میباشد. گاهی اوقات مخلوط کردن دو نوع غذا نیز یکی از علت های استفراغ میباشد.

• گاهی اوقات آلرژی غذایی و یا عدم تحمل غذای خاصی میتواند باعث استفراغ شود. لیستی از غذاهایی که باعث ایجاد استفراغ و تهوع کودک تان را میشود با متخصص اطفال فرزندتان در میان بگذارید. اگه استفراغ همراه با کهیر، و یا تکه هایی از خون  و همچنین مشکل تنفسی باشد، حتما با دکتر کودکتان در میان بگذارید.

• استرس و اضطراب نیزمیتواند منجربه استفراغ شود، بجز سردرد و سایر بیماری ها. منابع اضطراب در کودکان میتوانند از مشکلات مدرسه تا مشکلات خانوادگی و همچنین ترس ار هیولاهای خیالی در تاریکی باشد. استراتژی های کاهش استرس و رفتارشناسی، و شاید بعضی اوقات با کمک دارو نیز بتوان آثار اضطراب و استرس و پیامدهای ان را کاهش دهد.

علت و درمان استفراغ کودکان

3. از علل غیرمعمول اما جدی فاغل نباشید. استفراغ در کودکان معمولا نباید باعث ایجاد نگرانی بیش از حد در شما شود، بلکه لازم است که از علل بالقوه و جدی آن آگاه باشید. با دکتر فرزندتان تماس بگیرید و یا او را به نزدیک ترین درمانگاه ببرید، اگر:

• اگر فرزندتان استفراغ میکند و سردرد شدید و سفتی گردن دارد.

• استفراغ به ویژه در نوزدان میتواند دردناکتر باشد.

• اگر فرزندتان به علت ضربه به سر و یا آسیب های این چنینی استفراغ میکند.

• اگر استفراغ کودکتان حاوی خون ( احتمالا مانند رنگ قهوه) یا صفرا( معمولا سبزرنگ) باشد، میتواند علائم جدی را از مشکلات معده و روده فرزندتان نشان دهد.

• اگر فرزندتان به طور قابل ملاحظه ای آرام است و یا تغییرات قابل توجهی از وضعیت ذهنی دارد که میتواند نشان کم آبی باشد.

• اگر فرزندتان دارای درد شکمی شدید که میتواند ناشی از مننژیت و یا آپاندسیت باشد.

• اگر احتمالا کودک شما نادانسته، سم و موادشوینده خطرناک، مصرف کرده باشد.

علت و درمان استفراغ کودکان

4.فهمیدن علل بیماری های حرکتی(ماشین زدگی). یکی از علل رایج استفراغ کودکان میتواند مسافرت با ماشین باشد. اولین مراحل برای دانستن بیماری های حرکتی، موارد زیر میباشند.

• بیماری های حرکتی هنگامی رخ میدهند که " سنسورهای حرکتی" در بدن شما- چشم، گوش داخلی و اعصاب در اندام- اطلاعات ناقص دریافت میکنند.

• وقتی بدن شما در حال حرکت است اما چشمان شما ثابت است و یا در حال تماشای ویدئویی هستید، ممکن است بیماری حرکتی را تجربه کنید.

• معلوم نیست چرا کودکان اغلب در ماشین در حال حرکت، استفراغ میکند، اما کودکان 2 تا 12 ساله به نظر میرسد، بیشترین حساسیت را داشته باشند.

• بیماری حرکت در اصل به دلیل اختلاف بین آن چیزی که میبینید و آنچه که احساس میکنید به وجود می آید. در واقع بدنتان از طریق گوش میانی به مغزتان میگوید که در حال حرکت هستید، در حالیکه هنوز نشسته اید، و این تضاد باعث فر ستادن پیام توسط انتقال دهنده های عصبی شده که بدنتان به اشتباه به عنوان پیام توهم و.... دریافت میکند، به همین دلیل بدنتان سعی میکند با ایجاد استفراغ در بدنتان، شما را درمان کند. بهتر است هنگامیکه کودکتان سوار ماشین شد، به وی گوش زد کنید که به مناظر دورتر نگاه کند و به مناظر نزدیک که به سرعت حرکت میکنند نکاه نکند، چون با نگاه به مناظر نزدیک نیز، بدن با اختلالاتی مواجه میشود که نتیجه آن استفراغ میباشد.

 

♥. مقابله با تهوع و دیگر عوامل

علت و درمان استفراغ کودکان

1.مقابله با تهوع(دل درد و احساس بالاآوردن غذا) با هیدراته(نوشیدن آب کافی) نگهداشتن کودکتان. موارد زیر را برای جلوگیری از تهوع باید رعایت کنید.

• مقدار کمی مایعات تمیز و زلال را به فرزندتان بدهید. از آنجا که نوشیدنی هایی حاوی شکر میتواند باعث تسکین درد معده شده، پیشنهاد میشود از نوشیدنی های شیرین مانند آب میوه استفاده کنید. بستنی یخی نیز میتواند موثر باشد. شکر موجود در آن میتواند درد معده را بهتر از آب تسکین ببخشد.

• استفاده از نوشیدنی های الکترولیتی مانند Pedialyte نیز میتواند برای کودک تان مفید باشد.

• از آب میوه هایی که خیلی اسیدی هستند مانند آب میوه پرتقال و آب گریپ فروت که میتوانند درد معده را افزایش دهید، بپرهیزید.

• متخصصان اطفال عموما ترجیح میدهند که به علت عوارض جانبی داروهای ضداستفراغ را تجویز کنند. با این حال، اگر حالت تهوع یا استفراغ شدید ادامه یابد، دارو های ضد تهوع و استفراغ توصیه میشود و میتواند بسیار موثر باشد. در نظر داشته باشید باید زیر نظر متخصص اطفال اینکار انجام گیرد، و خودسرانه نباشد.

علت و درمان استفراغ کودکان

2. کودک تان را تشویق کنید تا هنگامیکه احساس بیماری داشت استراحت کند و غذا را با آرامش میل کند. شاید آرام کردن کودک فعال کار کمی سختی باشد، حتی وقتیکه وی احساس بیماری نیز داشته باشد، اما استراحت مناسب و آرامش میتواند یکی از بهترین روشها برای جلوگیری از استفراغ باشد.

• استرحت میتواند باعث شود معده آرام شود.

• هرگونه فعالیتی میتواند حالت تهوع فرزندتان را بدتر کند. فرزندتان را تشویق کنید تا هنگامیکه حالت تهوع داشت، بازی کردن و فعالیتش را متوقف کند.

• بچه تان را تشویق کنید تا هنگامی که بازی میکند، چیزی نخورد. وی را توشیق کنید تا بنشیند تا خوراکی خود را میل کند.اگر او هنگام حرکت، خوراکی میل کنید، بجز اینکه میتواند عاملی برای ایجاد تهوع و استفراغ باشید میتواند باعث خفگی نیز شود.

• اگر احتمال میدهید که پرخوری عامل ایجاد استفراغ در کودکتان باشد، سعی کنید از وعده های غذایی کوچک و با تکرار در روز برای وی استفاده کنید. غذاهای سنگین و حاوی چربی زیاد را با میوه ها و سبزیجات بیشتر جایگزین کنید.

علت و درمان استفراغ کودکان

3.سرفه مداوم را کنترل کنید. اگر سرفه شدید بعد از چند روز بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کرده تا ببینید آیا درمان ممکن است مورد نیاز باشد یا خیر.

• باید به دوزهای مصرفی برای داروهای ضد سرفه کودک تان توجه کنید.قبل از دادن دارو به کودکتان، مخصوصا داروهایی که برای گروه سنی در نظر گرفته نشده اند، باید به متخصص اطفال مراجعه کنید. اکثر داروهای سرفه برای کودکان، به ویژه زیر سن 8 سال توصیه نمیشود. اگر کودک شما بزرگتر از 8 سال میباشد از پزشک تان در مورد خوردن عسل برای جلوگیری از سرفه به کودکتان، مشورت بگیرید.

علت و درمان استفراغ کودکان

4. آماده شدن برای بیماری حرکتی(ماشین زدگی). یک برنامه ریزی کوچک و اقدام سریع به هنگام بروز استفراغ و حالت تهوع، میتواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

• اگر کودک شما در هنگام مسافرت با ماشین، احساس تهوع و استفراغ کرد بهتر است، شیشه های ماشین را پایین برده تا هوای تازه به صورت وی برخورد کند. اگر حالت تهوع فرزندتان وخیم تر شد، بهتر است هرچه زودتر ماشین را متوقف کرده و کودک تان را از ماشین ببیرون بیاورید تا هوای تازه استشمام کند و کمی پیاده روی کند و یا سر وی را به عقب بخوابانید و چشمانش را ببندید.

• برای مسافرت های طولانی، خالی نبودن معده میتواند کمک کند.سعی کنید یک میان وعده کوچک قبل از سوارشدن به ماشین بخورید. مطمئین شوید میان وعده نباید خیلی شیرین، و چرب باشد. بیسکویت، موز، سیب زمینی میتوانند از تهوع جلوگیری کنند.

• اطمینان حاصل کنید قبل و در حین مسافرت کودکتان به مقدار کافی آب  و مایعات نوشیده باشد. هیدراته نگهداشتن معده، باعث تسکین معده و آرام شدن آن میشود.

• تماشای حرکت ماشین از پنجره های کناری میتواند حالت تهوع کودک تان را بدتر کند. بهتر است اگر کودکتان زیر 2 سال میباشد، صندلی وی را در جلو قرار دهید و یا به وی یاد دهید مناظر دور دست را نگاه کند، تا باعث ایجاد اختلال در بدن وی نشود. اما به یاد داشته باشید نباید به هیچ وجه به بهانه ایجاد حالت تهوع و استفراغ کودک تان را از صندلی مخصوص بیرون بیاورید.

• همراه کودک تان شروع به آواز خواندن کنید یا با وی صحبت کنید، این کارها باعث میشود کودکتان به ماشین زدگی مبتلا نشود. کتاب و تماشای فیلم، میتواند ماشین زدگی را تشدید کند.

• داروهای متعددی برای ماشین زدگی یا بیماری حرکت وجود دارند. با این حال، بهتر است قبل از دادن هرگونه دارو به کودک تان، با پزشک خود مشورت کنید. داروهای ضدبیماری حرکتی همچنین میتوانند عوارضی مانند خواب آلودگی ایجاد کند و باعث شود حتی بعد از پایان سفرتان نیز، کودکتان در خواب باشد!.

نکات

• هیچ والدینی نمیخواهد مریضی فرزندش را ببیند، اما گاهی اوقات امری اجتناب ناپذیر میباشد. خیلی حساس نباشید، گاهی اوقات با انجام تمامی اقدامات پیشگیرانه، فرزندتان باز هم بیمار میشود. گاهی اوقات، ویروس معده یا آنفولانزا قابل پیشگیری نیست.

• به بچه تان بستنی یخی بدهید. بستنی یخی مانند نوشیدن آب، باعث ناراحتی معده نمیشود.

• اگر استفراغ کودکتان 12 ساعت یا بیشتر ادامه پیدا کرد، باید وی را از خوردن محصولات لبنی مانند، شیر، پنیر، کره منع کنید.

اخطارها

• اگر نوزاد تازه متولد شده تان استفراغ میکند، سریع با پزشک خود مشورت کنید.

• اگر استفراغ کودک تان بیشتز از 24 ساعت طول کشید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. علاوه براین، اگر کودک شما دارای علائم کم آبی مانند دهان خشک، گریه بدون اشک، و کاهش فعالیت ناگهانی باشد و یا برای 6-8 ساعت ادرار نکرده باشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

منبع: wikihow

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 92
تعداد کل آرا: 656
تعداد کل بازدیدها: 145761


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)