علت تفاوت فصل ها در کشورهای مختلف (نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی) چیست؟ به همراه تصویر

علت تفاوت فصل ها در کشورهای مختلف (نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی) چیست؟ به همراه تصویر
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/06/10

آیا تا کنون به این اندیشیده اید که چرا فصل ها در کشورهای مختلف  تفاوت دارند؟ چرا فصل ها در نیمکره جنوبی و شمالی زمین فرق دارند؟ چرا برای مثال الان در ایران تابستان است و در استرالیا زمستان؟ علت این تفاوت فصل ها در نقاط مختلف زمین چیست؟ الان در استرالیا چه فصلی است؟

در این مطلب قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

علت پدید آمدن فصول مختلف، فاصله ی زمین از خورشید نیست. زمین روی مدار بیضی شکلی که بیشتر شبیه دایره است به دور خورشید می چرخد. فاصله ی زمین تا خورشید تقریبا همیشه ثابت است. چیزی که فصول را بر روی کره زمین بوجود می آورد، تغییر زاویه تابش خورشید است.

یک خط فرضی قطب شمال و جنوب زمین را به هم وصل می کند، این خط بر مدار حرکت زمین کاملا عمود نیست و اصطلاحا کمی انحراف دارد که مقدار این انحراف 23.5 درجه است.

علت تفاوت فصل ها در کشور های مختلف از همین جا ناشی می شود. به دلیل این انحراف زمانی که زمین به دور خورشید می چرخد، نیمی از آن به سمت خورشید متمایل شده و ونیمی از آن برعکس. برای مثال نیمکره جنوبی به سمت خورشید و نیم کره شمالی برعکس. در این حالت نور خورشید به شکل عمودی به نیم کره جنوبی  می تابد و انرژی زیادی به این قسمت می رسد. به این دلیل این نیمکره تابستان است. در همین حال نور خورشید با زاویه بیشتری به نیم کره شمالی می تابد و انرژی کمتری به انجا می رسد و در آنجا زمستان است.

و در نیمه ی دیگر سال زمین به سمت دیگر خورشید می رود و این وضعیت برعکس می شود و در نیمکره شمالی مردم تابستان را تجربه می کنند و در نیم کره جنوی مردم زمستان را سپری می کنند.

برای مثال زمانی که در ایران فصل تابستان را سپری می کنیم، مردم استرالیا در زمستان هستند.

علت تفاوت فصل ها در کشورهای مختلف (نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی) چیست؟ به همراه تصویر

در تصویر بالا می توانید مشاهده کنید که اشعه های خورشید با زاویه کمتری به نیمکره ی شمالی می تابند و به همین دلیل گرمای بیشتری به نیمکره ی شمالی میرسد و در آنجا تابستان است. این وضعیت در نیمه ی دیگر سال برعکس است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.9
مجموع آرا: 27

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 854
تعداد کل آرا: 5639
تعداد کل بازدیدها: 1756492

نظرات کاربران

*