علت بوی بد عرق بدن انسان | تاثیر غذا بر بوی بد عرق

علت بوی بد عرق بدن انسان | تاثیر غذا بر بوی بد عرق
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/15

بیشتر مردم در فصل تابستان و برخی دیگر در همه فصول عرق می کنند، عرق بدن انسان در برخی مواد بوی بسیاری بدی دارد که می توان ناشی از علل مختلف باشد، یکی از علل اصلی بوی بد عرق بدن انسان مربوط به تغذیه و غذاهایی که استفاده می کند، می شود.

برای از بین بردن بوی بد عرق بدن، گاهی تنها توجه به اصول بهداشتی و لباس پوشیدن، تنها کفایت نمی کند. برای این کار بهتر است که، به غذاهایی که می خورید، دقت و توجه کافی داشته باشد. به گزارش رسانه ها، بوی بدی که از بدن انسان به وجود می آید با غذا و سبک تغذیه انسان ارتباط دارد.

عرق را به میزان 98 تا 99 درصد آب معمولی تشکیل می دهد و به همین دلیل در صورت نرمال بودن عرق هیچ گونه بوی بدی ندارد. اما در نتیجه ترکیب برخی از مواد غذایی با آب و باکتری هایی که در بدن انسان زندگی می کنند، سبب بد شدن بوی عرق می شوند. این پروسه معمولاً در نتیجه اختلال در متابولیسم بدن، اختلال و مشکلات در هورمون ها و هم در نتیجه استفاده از برخی داروها می تواند به وجود آید.

در حالی که بسیاری فکر می کنند، علت بوی بد بدن انسان عرق می باشد، اما در ترکیبات مواد غذایی که انسان مصرف می کند، مواد شیمیایی، میکروارگانیسم ها و چرک بدن بر روی بوی بد عرق تاثیر می گذارد. مواد شیمیایی در ارگانیسم بدن انسان سبب ترشح بیشتر اسیدها شده و در میزان Ph بدن تاثیر می گذارد و تعادل را از بین می برد. به همین دلیل خارج کردن همه مواد سمی از ارگانیسم بدن انسان سخت می باشد. در نتیجه بوی بد ایجاد می شود.

علاوه بر این، در ترکیبات برخی از مواد غذایی، مواد فعال فرار وجود دارند، که از طریق تنفس خارج می شوند. از جمله این مواد غذایی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- سیر:

سیر به علت داشتن بوی تند و شدید موجب شده، که برخی از افراد اولویت را به عدم استفاده از آن بدهند. چرا که بعد از استفاده از سیر در ارگانیسم بدن انسان، بعد از چند ساعت بوی بد به وجود می آید. در کنار این، ترکیبات فرار گوگرد در سیر، بر روی بوی بد عرق تاثیر می گذارد. این مواد در نتیجه پروسه هضم و خون در بدن جریان پیدا می کند و در آخر موجب ایجاد بوی بد در عرق می شود.

2- قند فرآوری شده:

همه نوع قندها و شکرهای فرآوری شده، که در ترکیبات محصولات مختلف وجود دارند، سبب اختلال در میزان اسیدهای ارگانیسم بدن می شوند. دمای بدن را تغییر می دهند و در نتیجه موجب ایجاد بوی بد می شوند. به یاد داشته باشید که، باکتری های از مواد غذایی قندی تغذیه می کنند و در نتیجه بیش از حد تکثیر می شوند و سبب سرعت گرفتن پروسه تخمیر می شوند و بوی بد را ایجاد می کنند.

3- ادویه جات:

ادویه هایی مانند زیره هم در روی پوست و هم در دهان، سبب ایجاد بوی ناخوشایند می شوند. چرا که آنها در زمان هضم موجب ایجاد گازهای گوگرد دار شده و سپس از طریق منافذ پوست این گازها خارج می گردند. بخش بزرگی از آنها، به درستی هضم می شوند و اما برخی در گردش خون باقی می مانند و بعد از مدتی به واسطه عرق از بدن دفع می شوند.

4- روغن گیاهی:

روغن های گیاهی اساساً در مواد غذایی فست فودی استفاده می شوند. این روغن ها علاوه بر اینکه سبب اضافه وزن می شوند، هم چنین سبب ایجاد بوی ناخوشایند نیز می گردند. این روغن ها مانع از فعالیت سیستم گوارش شده و در روده ها سبب ایجاد مواد سمی می گردند.

5- محصولات سوسیس و کالباسی:

سوسیس و کالباس و دیگر محصولات گوشتی آماده در همه نوع، سبب افزایش اسیدهای ارگانیسم بدن شده و موجب ایجاد گاز می گردند. این محصولات پروسه هضم را کند می کنند و به موادی مانند روغن و مواد شیمیایی، برای ایجاد ترکیبات سمی کمک می کنند و لذا سبب تغییر در متابولیسم بدن انسان می شوند.

6- گوشت قرمز:

پروتئین هایی که در ترکیبات گوشت قرمز وجود دارند، در روده سخت هضم می شوند، به همین دلیل در روده به مدت چند روز می مانند. به دلیل ماندگاری آنها در روده ها، سبب ایجاد بوی بد می شوند. انسان هایی که در هفته دو بار گوشت قرمز می خورند. در مقایسه با افرادی هر روز گوشت می خورند، خیلی کمتر عرق می کنند. به همین طریق افرادی که یکبار در هفته گوشت قرمز می خورند، کمتر بوی عرق می دهند. علاوه بر این، کاهش میزان مصرف گوشت می تواند، مانع از نفخ شکم یبوست شود.

7- نوشیدنی ها الکلی:

افرادی که بیش از اندازه نوشیدنی الکلی می خورند، موجب ایجاد بوی ناخوشایند در پوست و نفس خود می شوند. ارگانیسم بدن نوشیدنی الکلی را مانند مواد سمی می پذیرد. که برای دفع آنها کبد باید فعالیت زیادی کند.

8- پیاز:

باکتری های ها در ترکیب با ترکیبات گوگردی پیاز موجب ایجاد مواد فرار می شوند و سبب تجزیه اسید آمینه می گردند. این ترکیبات گوگردی وارد خون شده و به دهان، معده، روده و کبد می رسند. آنها همچنین وارد ریه ها شده و در صورت انباشت به مقدار زیاد سبب ایجاد بوی بدن در نفس می شوند.

لازم به ذکر است که، با وجود داشتن تغذیه مناسب، اگر در دهان و بدن خود دارای بوی ناخوشایندی می باشید، حتماً دلیل این برخی از محصولات و مواد غذایی می تواند باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276314

نظرات کاربران

*