علت اصلی تخریب ساختمان ها هنگام زلزله چیست؟ چرا ساختمان ها هنگام زلزله فرو می ریزند؟

علت اصلی تخریب ساختمان ها هنگام زلزله چیست؟ چرا ساختمان ها هنگام زلزله فرو می ریزند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/26

از عوامل اصلی ریزش دیوارهای پیرامونی در زلزله عدم اجرای وال پست می باشد در اینجا سعی نموده ایم به مختصر توضیحاتی ساده ارائه دهیم تا با اگاهی بخشی در این حوزه صدمات وآثار ناشی از زلزله ها به حداقل ممکن برسد.اسم وال پست تا به حال حتما به گوشتان خورده است و شاید تا بحال در ساختمان های متعددی مشاهده کرده باشید که در میان قاب ها و در دل دیوار ، پروفیل هایی با نمره پایین قرار گرفته است ، و از خودتان بپرسید دلیلش چیست؟

 کلافی است که در طول های مشخص برای یکپارچه عمل نمودن دیوار بکار می رود. وال پست به معنای نگهدارنده ديوار و به 2 صورت وال پست قائم و وال پست افقی مي باشد . اين وال پست ها به دلیل درگيری ديوار با اسكلت و در نتيجه استحكام ديوار خواهد شد .

 وال پست قائم در زمانی كه دهانه شما بزرگ باشد از روي تير طبقه پايين به زير تير طبقه بالا در دهانه جوش مي شود . طبق تعریف #بند7_5_3 آئین نامه 2800 #ویرایش_چهارم، حداکثر طول مجاز دیوار غیر سازه ای یا تیغه ای بین دو پشت بند عبارتست از 40 برابر ضخامت دیوار یا تیغه و یا 6 متر هر کدام کمتر باشد و حداکثر ارتفاع مجاز دیوارهای غیر سازه ای و تیغه ها از تراز کف مجاور 3.5 متر می باشد . در شرایط فوق نیازی به اجرای وال پست قائم یا افقی نیست ولی در صورت اضافه شدن دهنه ها یا ارتفاع نیاز به استفاده از وال پست می باشد.

 لبه قائم تيغه ها نبايد آزاد باشد . اين لبه ها بايد به يك تيغه ديگر يا يك ديوار عمود بر آن ، يا يكی از اجزای سازه يا ستونكی كه به همين منظور از فولاد ، بتن آرمه يا چوب تعبيه ميشود، با اتصال كافي داشته باشد. ستونك ميتواند از يك ناودانی حداقل نمره 6 يا معادل آن از فولاد ،بتن آرمه يا چوب تشكيل شده باشد . اگر طول تيغه پشت بند كمتر از 1.5 متر باشد ، از لبه آن ميتواند آزاد باشد.

عدم نبشی کشی دیوارهای نما دار و دیوارهاي بدون نما از اشکالات اجرايی رایج ساختمان‌های بتنی می باشد. وال پست میتواند فلزی یا بتن آرمه باشد.وال پست های فلزی معمولا بصورت پروفيل نبشی ، ناودانی و یا قوطیمی‌باشد .

 دو سر اين اجزاي قائم  ( که معمولا” قوطي 6*6 انتخاب مي شوند ) بايد به گونه اي مناسب در کف و سقف مهار گردند وظیفه وال پست ها انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به فریم می باشد که موجب عدم تخریب دیوار می گردد

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 0
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 0
تعداد کل بازدیدها: 0

نظرات کاربران

*