علایم دندان درآوردن نوزادان | سن دندان درآوردن نوزاد | رابطه دندان درآوردن نوزاد و اسهال

علایم دندان درآوردن نوزادان | سن دندان درآوردن نوزاد | رابطه دندان درآوردن نوزاد و اسهال

فرایند دندان دراوردن کودک و نوزاد فرایندی مهم در روند رشد انها است و باید اطلاعات لازم را در این زمینه داشته باشید ،که یک نوزاد در چند ماهگی باید دندان در بیاورد ؟ و چه زمانی  برای دندان در اوردن  نوزاد مناسب و چه زمانی مناسب نیست؟و اطلاعات دیگر که هر والدینی باید ان را بداند .در این مطلب هر ان چه شما باید بدانید بیان میشود تا انتها با چگانه همراه شوید.

دندان در اوردن یکه فرایند رشد طبیعی است که ابتدا در مراحل اولیه دندان های شیری شروع به دراوردن میکنند و سپس دندان های دایمی.اکثر والدین به شدت نگران دندان دراوردن کودک خود هستند و تصور میکنند دندان دراوردن باعث ازار کودک میشود. از انجایی که این فرایند میتوانند موجب درد در کودک شود ولی درد ان مربوط به رویش دندان های اسیا است و کمتر دیده شده که برای رویش دندان های جلویی کودک دچار درد شود.

سن دندان درآوردن نوزاد | فرایند دندان دراوردن کودک

شروع  دندان در اوردن ممکن است  در نوزادان  مختلف باشد و همه ی نوزادان در یک سن خاصی دندان کامل نداشته باشند.در اغلب نوزادان از 4ماهگی تا 7 ماهگی را  میتوان شروع  جوانه زدن دندان های جلویی دانست. به ندرت پیش می اید که نوزادان در زیر سه ماهگی دندان در بیاورند. همچنیین به ندرت پیش میاید که نوزادان بالای یک سالگی اولین دندان خود را دربیاورند.دندان های اسیا نیز بعد از دندان های جلوویی شرع به رشد میکنند.معمولا در تولد سه سالگی کودک خود، میتوانید یک ردیف دندان کامل کودک خود را ببینید.اگر  تا یکسالگی  اولین دندان در کودک رویش نکرد حتما با پزشک در میان گذاشته شود.تا نگرانی لازم برطرف شود.

ترتیب دندان دراوردن نوزادان

ترتیب و فرایند دندان دراوردن نوزاد به این شکل است که ایتدا دندان های پایینی سپس بعد از مدت 1یا 2 ماه دندان های بالایی و سپس دندانهای اسیا کوچک و به دنبال ان دندان های اسیا بزرگ شروع به جوانه زدن میکنند.

 

علایم دندان درآوردن نوزادان | سن دندان درآوردن نوزاد | رابطه دندان درآوردن نوزاد و اسهالعلایم دندان دراوردن شیر خوار|علائم و نشانه های دندان درآوردن نوزاد

جوانه زدن دندان در نوزادان با ناراحتی لثه و فک همراه است و میتواند باعث خارش در قسمت رویش دندان نیز شود .همچنین این متطقه ممکن است قرمز و متور باشد . دندان های اسیا به دلیل بزرگ تر بودن ان ممکن است بیشتر باعث ناراحتی در کودک شود.ما در زیر به علایمی که ممکن است باعث ناراحتی کودک دلبند شما شود اشاره میکنیم.
- لثه در محل دندان قرمز و متورم است.
-در بعضی نوزادان خارش و گزگز ممکن است .
- برخی از نوزادان ممکن است ایرادگیر شوند.
-ممکن است درجه حرارت بدن کودک بالاتر رود.
- سرازیر شدن آب از دهان.
- بی قراری و یا کاهش خواب به علت ناراحتی لثه.
- امتناع از خوردن مواد غذایی به دلیل درد در منطقه لثه.
- دست به دهان آوردن.

علایم دندان درآوردن نوزادان | سن دندان درآوردن نوزاد | رابطه دندان درآوردن نوزاد و اسهال


چه علائمی با دندان درآوردن ایجاد نمی شود؟

باید این نکته را اشاره کنم که تب در کودک شما ربطی به دندان دارودن ندارد و تنها موارد بالا میتواند علایم و نشانه های دندان دراوردن در کودک باشد. همچنین علایم سرماخوردگی و اسهال و دیگر بیماری های جدی مانند عفونت نمیتواند به دندان دراوردن ربط داشته باشد . در ضمن ایرادگیری طولانی مدت نیز باید مورد بررسی قرار گیرد .دندان دراوردن نوزادان و تب

بسیاری از والدین علل تب کودک خود را در این دوران رویش دندان میدانند در صورتی که این عمل کاملا اتفاقی است و براساس تشخیص پزشکان تب ،هیچ ارتباطی به رویش دندان در نوزادان ندارد و ممکن است  به دلیل وجود عفونت در بدن کودک باشد.  اما همان طور که گفته شد ممکن است باعث بالارفتن دمای بدن کودک شود ولی  دمای بیش از حد و وجود تب در کودک حتما باید به پزشک مراجعه شود.دندان درآوردن نوزادان و اسهال | دندان درآوردن باعث اسهال کودک می شود؟

همان طور که گفته شد اسهال نمیتواند از علایم رویش دندان در نوزادان باشد و ممکن است دلایل مختلف داشته باشد.اسهال شدید یا یبوست هم ارتباطی به دندان‌درآوردن ندارد و به طور معمول این دو اتفاق نباید با یکدیگر همراه شود. البته گاهی کودکان برای کاهش احساس خارش و ناراحتی که هنگام رشد دندان دارند، ممکن است هر چیزی را داخل دهانشان ببرند و همین موضوع می‌تواند عاملی باشد برای بروز اسهال،ولی خود رویش دندان‌ها باعث اسهال شدید نخواهد شد.

 

چه زمانی باید نگران دیر در آمدن دندان بود؟

معمولا اولین رویش و جوانه زدن دندان در کودک در سن 4تا7 ماهگی اتفاق میافتد.و جوتنه زدن دیر هنگام در کودک نمیتواند اختلالی در رشد ان باشد و لی اگر فرایند دندان دراوردن در بالای یکسالگی نیز انجام نشود حتما باید به پزشک یا دندان پزشک مراجعه کرد .ولی باز نیز جای نگرانی نیست زیرا عده ای در سن بالاتر از حد معمول شروع به رشد دندان میکنند.
نمودار دندان داوردن نوزادان :


علایم دندان درآوردن نوزادان | سن دندان درآوردن نوزاد | رابطه دندان درآوردن نوزاد و اسهال

علایم درآوردن دندان آسیاب در کودکان

رویش دندان اسیاب به دلیل سطح بزرگ تر ان با درد بیشتری همرا ه است و تورم و قرمزی بیشتری نیز دارد . در کل دندان های اسیاب علایم نمایان تری نسبت به دندان های جلویی دارند و معمولا بعدازدوسالگی ظاهر میشوند  در سه سالگی شروع به کامل شدن میکنند.این دندان ها که شیری هستند در 6 سالگی میریزند و دندانهای دایمی  شروع به جوانه زدن میکنند.

همچنین بعد از رویش دندان ها باید مراقبت از انها اغاز شود و تا 6سالگی  در مسواک زدن صحیح  به کودک  کمک کنیم  و اموزش های لازم را بدهیم.امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

نگار حسینی مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 20
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 8
تعداد کل بازدیدها: 275
علایم دندان درآوردن نوزادان | سن دندان درآوردن نوزاد | رابطه دندان درآوردن نوزاد و اسهال
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)