علائم و نشانه ها و روش های تشخیص و درمان سرطان سینه یا سرطان پستان کدامند؟

علائم و نشانه ها و روش های تشخیص و درمان سرطان سینه یا سرطان پستان کدامند؟

در مقاله سرطان سینه یا سرطان پستان چیست و انواع سرطان سینه یا سرطان پستان کدامند؟ درخصوص سرطان سینه/سرطان پستان و انواع سرطان سینه توضیح داده شد. همچنین در مقاله عوامل ریسکی و علل ابتلا به سرطان سینه یا سرطان پستان چیست؟ درخصوص برخی از عوامل و علل ابتلا به سرطان سینه یا سرطان پستان توضیح داده شد. در این مقاله نشانه ها و علائم ابتلا به سرطان سینه و برخی از رایجترین روش های تشخیص و معاینه و همچنین روش های درمان سرطان سینه توضیح داده می شوند.

علائم و نشانه هایی که هنگام ابتلا به سرطان سینه/سرطان پستان بروز کرده و سرطان پستان خود را با این علائم نشان می دهند، بشرح زیر هستند:

زائده یا غده ضخیم روی پستان یا در ناحیه سینه یا در ناحیه زیربغل

تغییر در اندازه و شکل سینه ها/پستان ها

حفره یا جمع شدگی/چروک در پوست ناحیه پستان/سینه

نوک پستان که به سمت خود پستان/سینه برگشته است.

خروج مایعی غیر از شیر از پستان ها، بویژه اگر این مایع حالت خونی باشد.

ملتهب، قرمز و خشک شدن پوست در روی پستان ها، نوک پستان یا هاله پستان(ناحیه تیره رنگ نوک پستان)

چروک یا حفره های روی پستان که حالت پوست پرتقال را به پستان می دهند.

روش های تشخیص سرطان پستان/سرطان سینه

معاینه و بررسی سوابق بیمار: همانند تشخیص بسیاری از بیماری ها و سرطان ها برای تشخیص سرطان سینه یا سرطان پستان هم ابتدا معاینه بالینی از فرد انجام می شود که شامل بررسی علائم و نشانه های سرطان سینه از جمله وجود غده یا زائده در پستان می شود. ضمن اینکه سوابق بیمار از حیث عادات بهداشتی، امراض و درمان های گذشته و وضعیت کلی بیمار بررسی می شود.

معاینه بالینی سینه زن(Clinical breast exam/CBE): معاینه سینه/پستان توسط دکتر یا متخصص دیگر. دکتر متخصص پستان ها را بطور دقیق به جهت مشاهده غده/زائده یا هرگونه وضعیت غیرمعمول دیگر معاینه می کند.

ماموگرافی(Mammogram) که تصویربرداری از سینه/پستان با اشعه ایکس است دیگر روش تشخیص سرطان سینه/پستان است. در این روش پستان های زن بین دو صفحه قرار گرفته و از اشعه ایکس برای تصویربرداری از بافت سینه استفاده می شود.

سونوگرافی: که در آن امواج فراصوت(ultrasound) که انرژی بالایی دارند به بافت های پستان فرستاده می شود و در مقابل اکو یا بازگشت این امواج، تصاویری از بافت و اجزا پستان شکل می گیرد که به آن سونوگرام گفته شده و از آن به جهت معاینه استفاده می شود.

تصویربرداری MRI دیگر روش تصویربرداری از سینه یا پستان هاست که تصاویری رنگی از پستان ها برای تشخیص سرطان پستان بدست می دهد.

آزمایش خون یا بررسی شیمیایی خون دیگر روش تشخیص سرطان پستان یا سرطان سینه است. بدین منظور نمونه خون از حیث وجود مواد مشخصی که توسط عضوها و بافت های وارد بدن می شوند، بررسی می شوند. مقدار بیش از حد معمول برخی از مواد می توانند نشانه وجود بیماری از جمله سرطان پستان باشد.

روش تشخیصی دیگر برای تشخیص سرطان پستان بیوپسی Biopsy یا نمونه برداری سلولی یا بافتی از عضو سرطانی است. در این روش نمونه یا قسمت کوچکی از بافت عضو آسیب دیده(یا عضوی که احتمالا سرطانی است) در زیر میکروسکوپ بررسی شده تا نشانه سرطان در آن پیدا شود. چهار روش بیوپسی یا نمونه برداری بافتی برای تشخیص سرطان وجود دارد.

نمونه برداری کل بافتی(Excisional biopsy) که در آن کل بافت سرطانی نمونه برداری می شود.

نمونه برداری جزئی بافت(Incisional biopsy) که در آن بخشی از بافت سرطانی یا نمونه ای از بافت سرطانی برای تشخیص سرطان سینه برداشته می شود.

کور بایوپسی(Core biopsy) که در آن بافت با استفاده از یک سوزن عریض برداشته می شود.

بایوپسی با سوزن نازک(Fine-needle aspiration biopsy/FNA) که در آن بافت یا مایع سرطانی با یک سوزن نازک برداشته می شود.

پس از استفاده از روش های تشخیصی یا معاینه اولیه به منظور تشخیص سرطان سینه / سرطان پستان، از روش ها یا تست های زیر به منظور تشخیص سرطان استفاده می شود.

تست دریافت کننده استروژن یا پروژسترون(Estrogen and progesterone receptor test) در این تست میزان دریافت کننده ها یا هورمون های پروژسترون یا استروژن در بافت سرطانی بررسی می شود. اگر این هورمون ها در بافت سرطانی زیاد باشد به اصطلاح سرطان از نوع پروژسترون و استروژن مثبت هستند. متاسفانه این نوع از سرطان های سینه یا سرطان پستان سریعتر از دیگر انواع سرطان گسترش می یابند. نتایج این تست می تواند مشخص کند که آیا درمان هایی به منظور محدود کردن هورمون های استروژن یا پروژسترون به منظور جلوگیری از رشد سرطان، پاسخگو خواهد بود.

تست HER2/neu: این یک تست آزمایشگاهی است که در آن مقادیر ژن های HER2/neu و همچنین مقادیر پروتئین های HER2/neu در نمونه بافت اندازه گیری می شوند. اگر این مقادیر بیش از حد معمول باشند، نوع سرطان HER2/neu مثبت بوده و از نوع سرطان های بدخیم که سریع گسترش می یابند، می باشند. به منظور درمان این نوع از سرطان سینه باید داروهای خاصی مانند تراستوزوماب(Trastuzumab) یا پرتوزوماب(pertuzumab) استفاده شوند.

تست چند ژنی(Multigene test): تستی که در آن نمونه هایی از بافت برای بررسی فعالیت چند ژن بطور همزمان، بررسی می شوند. این تست به منظور بررسی گسترش یا شیوع سرطان به دیگر بافت ها یا بررسی احتمال بازگشت سرطان انجام می پذیرد. تست های Oncotype DX و ماماپرینت(MammaPrint) از جمله روش های تست چند ژنی هستند.

برمبنای تست های فوق الذکر به منظور تشخیص سرطان سینه، می توان انواع مختلف یا حالاتی از سرطان سینه/سرطان پستان را به شرح زیر تعریف کرد:

سرطان سینه دریافت کننده مثبت هورمون(Hormone positive receptor) یا دریافت کننده منفی هورمون(hormone negative receptor) که یعنی این سرطان از حیث هورمون های استروژن یا پروژسترون مثبت یا منفی است.

سرطان سینه/سرطان پستان HER2/neu مثبت یا منفی

سرطان سینه منفی سه گانه(Triple negative) که یعنی از حیث هورمون های استروژن،‌ پروژسترون و HER2/neu منفی هستند.

در نهایت هم از روش های تشخیصی مانند سی تی اسکن، اسکن استخوان، پت اسکن(PET scan)، اسکن اشعه ایکس قفسه سینه، بیوپسی غدد لنفاوی سنتینل(Sentinel lymph node biopsy) به منظور بررسی میزان گسترش و نفوذ سرطان سینه در بدن استفاده می شود و براساس آن روش های درمانی سرطان سینه/سرطان پستان انتخاب و اقدامات درمانی صورت می پذیرد.

در نهایت همانند بسیاری دیگر از انواع سرطان ها، سرطان سینه یا سرطان پستان هم با روش های جراحی، شیمی درمانی یا رادیو درمانی درمان می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
علائم و نشانه ها و روش های تشخیص و درمان سرطان سینه یا سرطان پستان کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)