علائم و نشانه های یائسگی زودرس و نارسایی تخمدان زودرس

علائم و نشانه های یائسگی زودرس و نارسایی تخمدان زودرس

در مقاله یائسگی زودرس چیست؟ تعریف یائسگی زودرس درمورد یائسگی زودرس/ نارسایی تخمدان زودس(Premature Ovarian Failure/POF) توضیح داده شد. در این مقاله در مورد علائم و نشانه هایی که در زنان مبتلا به یائسگی زودرس یا نارسایی تخمدان زودرس بروز می کند، توضیح داده می شود.

تخمدان ها بطور میانگین تا 51 سالگی که میانگین سن یائسگی معمول در زنان است، تخمک آزاد می کنند. نارسایی تخمدان زودرس مانند یائسگی معمول نیست، زیراکه این بیماری در واقع عملکرد نادرست تخمدان ها، از دست دادن تخمک ها یا برداشتن تخمدان ها در سن کم است که حالت طبیعی فیزیولوژی بدن نیست.

ناباروری حاصل این عارضه است و مهمترین عارضه ناشی از آن است که اثرات بهداشتی دیگری دارد. برای مثال پوکی استخوان(Osteoporosis) یا کاهش تراکم استخوان تقریبا بر تمامی زنان مبتلا به نارسایی تخمدان زودرس تاثیر می گذارد که دلیل آن کمبود استروژن است.

از لحاظ هورمونی نارسایی تخمدان زودرس بواسطه سطح پایین استروژن و سطح بالای FSH ایجاد می شود که نشان دهنده این است که تخمدان ها دیگر به گردش FSH از طریق تولید استروژن یا تولید تخمک های بارور پاسخ نمی دهند.

سن آغاز این عارضه بعضا از نوجوانی است و در مواردی از بدو تولد نیز این مشکلات در افراد وجود دارد. اگر دختری هیچگاه قاعدگی نداشته باشد به آن نارسایی تخمدان اولیه(Primary Ovarian Failure) می گویند. سن 40 سالگی سنی است که پس از آن نمی توان گفت زنی به نارسایی تخمدان زودرس مبتلا شده است، زیرا پس از این سن عملکرد تخمدان های زن بطور طبیعی کمتر می شود. البته باید سنی که در آن یائسگی و یائسگی زودرس از هم تمیز داده شوند، انتخاب شود و چهل سالگی تقریبا همان سن است.

علائم و نشانه های یائسگی زودرس یا نارسایی تخمدان زودرس بسیار به حالت یائسگی شباهت داشته و به کمبود استروژن شباهت دارد. این علائم و نشانه ها شامل موارد زیر می شوند:

دوره های قاعدگی نامنظم یا از بین رفتن برخی از دوره های قاعدگی که ممکن است چندین سال وجود داشته باشند یا پس از حاملگی یا بعد از توقف استفاده از قرص های بارداری ایجاد شوند.

  • دشواری در لقاح
  • حالت گُر گرفتگی
  • تعریق شبانه
  • خشکی واژن
  • سخت تمرکز کردن و به هم خوردن اعصاب
  • کاهش میل جنسی

لازم به ذکر است که اگر زنی دوره های قاعدگی خود را برای سه ماه یا بیشتر از دست بدهد، باید به پزشک مراجعه کند تا علت آن مشخص شود. توجه شود که از بین رفتن قاعدگی به دلایل مختلفی از جمله حاملگی، استرس، تغییر در رژیم غذایی یا عادات ورزشی انجام شود، اما در صورت تغییر چرخه یا دوره قاعدگی بهتر است که ارزیابی هایی از این وضعیت انجام شده و علت آن بررسی شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
علائم و نشانه های یائسگی زودرس و نارسایی تخمدان زودرس
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)