علائم و نشانه های ملانوما چیست و چگونه ملانوما تشخیص داده شده و درمان می شود؟

علائم و نشانه های ملانوما چیست و چگونه ملانوما تشخیص داده شده و درمان می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/01

همانطور که در مقاله سرطان پوست چیست و انواع سرطان پوست کدامند؟ ذکر شد، ملانوما(Melanoma) یکی از انواع خطرناک و کشنده سرطان پوست است. در این نوشته بیشتر درخصوص سرطان پوست ملانوما، علائم و نشانه های ملانوما و روش های تشخیص و برخی از روش های درمان ملانوما توضیح داده می شود.

ملانوما بیماری است که در آن سلول های سرطانی بدخیم در ملانوسیت ها(Melanocytes) یعنی سلول هایی که رنگدانه های پوست را می سازند، شکل می گیرند. در واقع ملانوما زمانیکه پوست در معرض بیش از حد نور آفتاب یا نور مصنوعی قرار می گیرد، ملانوسیت ها رنگدانه ها(pigments) های بیشتری ساخته و رنگ پوست را تیره می سازند.

تعداد افراد ملانوما طبق آمارها در 40 سال گذشته رشد فزاینده ای داشته است؛ علی رغم اینکه از انواع نادر سرطان پوست محسوب می شود.

ملانوما معمولا در لایه پوستی شکل می گیرند اما بعضا ممکن است ملانوما در غشا موکوس(mucous membrane) که غشا شکل دهنده لایه مرطوب پوست است شکل بگیرد. ملانوما بر روی پوست هر جایی از بدن شکل می گیرد اما بررسی ها نشان داده است که در مردان ملانوما بیشتر در ناحیه شانه و ران ها و سر و گردن و در زنان در دست ها و پاها ایجاد می شود.

علت ایجاد ملانوما مختلف و متعدد است که از جمله آن می توان به سابقه خانوادگی یا وراثت، سابقه قبلی ابتلا به ملانوما، سفید و نازک و لطیف بودن پوست، داشتن چشم های سبز یا آبی یا رنگ موی قرمز یا بلوند و همچنین در معرض شدید و زیاد قرار گرفتن اشعه های مضر از جمله اشعه های نورآفتاب.

ملانوما معمولا بصورت یا زائده پوستی یا خال که سبب تغییر شکل، اندازه و رنگ پوست می شود، خود را نشان می دهد. این زائده اندازه و مرزهای نامنظم داشته، بیش از یک رنگ دارد، خارش، چرک یا خونریزی داشته و بعضا بصورت یک خال در کنار یک خال قبلی نیز ظاهر می شوند.

روش های تشخیص سرطان پوستی ملانوما

اگر در قسمتی از پوست حالت زائده گوشتی یا خال وجود داشته باشد یا تغییر رنگ بدهد، روش های تشخیص زیر برای تشخیص ملانوما بکار گرفته می شوند:

بررسی یا آزمایش پوست: در این روش پزشک متخصص پوست را از جهت خال ها، زائده های گوشتی یا رنگدانه های نامتناسب بررسی می کنند.

روش دوم بیوپسی(Biopsy) است که در این روش تشخیص ملانوما پزشک متخصص بافت پوستی را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. اگر حالت غیرعادی در پوست مشاهده شد، نمونه ای از بافت را برای تغییرات ژنتیکی بررسی می کنند.

برای سرطان پوست ملانوما مراحل مختلفی تعریف شده است که بسته به میزان پیشرفت ملانوما ممکن است از روش های تشخیصی مانند MRI, CT Scan, PET Scan(Positron Emission Tomography Scan) و بررسی یا آزمایش خون نیز استفاده شود.

درمان ملانوما

درمان سرطان پوست از نوع ملانوما به عوامل مختلفی از جمله اینکه شدت تکثیر سلول های سرطانی چقدر است، آیا تومور سرطانی یا ملانوما خونریزی یا زخم دارد، سرطان تا چه حد به غدد لنفاوی رسوخ کرده است، آیا این سرطان تغییراتی در ژن های BRAF داده است یا خیر و همچنین سن و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 372
تعداد کل آرا: 3994
تعداد کل بازدیدها: 1553277

نظرات کاربران

*