علائم و نشانه های سرطان یا تومورهای هیپوفیز کدامند؟

علائم و نشانه های سرطان یا تومورهای هیپوفیز کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/13

همه تومورهای هیپوفیز علائمی از خود نشان نمی دهند، اما اگر هم نشان دهند، علائم و نشانه های مختلفی نشان می دهند. بروز علائم اولیه آدنوما هیپوفیز(Pituitary Adenoma) معمولا به این بستگی دارد که تومور از نوع کارکردی(functional) یا غیر کارکردی(non-functional) باشد.

آدنوماهای کارکردی هیپوفیز به دلیل ترشح هورمون هایی مشکلاتی ایجاد می کنند. در بیشتر مواقع و موارد، آدنوما کارکردی بیش از یک هورمون هیپوفیز واحد را تولید می کنند. این تومورها معمولا در میکروآدنوما ها یعنی آدنوماهای کوچک هیپوفیز ایجاد می شوند.

تومورهای غیرکارکردی هیپوفیز هورمون های مازاد نمی سازند و معمولا بیش از اینکه بتوان آنها را تشخیص داد، بزرگ می شوند. این تومورهای تا زمانیکه به اعصاب مجاور و دیگر قسمت های مغز یا غده هیپوفیز فشار نیاورده اند، علائمی از خود نشان نمی دهند.

معمولا آدنوما غیرکارکردی که علائمی از خود بروز نمی دهند از طریق روش های مختلف عکس برداری یا تصویربرداری پیدا می شوند. این تومورها معمولا در عکس بردرای MRI یا CT Scan مشخص می شوند.

علائم و نشانه های تومورهای بزرگ سرطان آدنوما هیپوفیز و کارسینوما هیپوفیز

ماکروآدنوما هیپوفیز یا تومورهای بزرگ آدنوما هیپوفیز که یک سانتی متر یا بیشتر طول دارند و کارسینوما چه کارکردی و چه غیرکارکردی باشند به جهت اینکه به دلیل بزرگ می توانند بر اعصاب مجاور و دیگر قسمت های مغز فشار آورند، علائم و نشانه هایی به شرح زیر از خود بروز می دهند.

  • تضعیف ماهیچه چشم بطوریکه در یک زمان به یک جهت حرکت نمی کنند.
  • تاری دید یا دوبینی(دوتایی دیدن)
  • از دست دادن دید جانبی
  • کوری ناگهانی
  • سر درد
  • بی حسی یا درد در صورت
  • گیجی
  • از دست دادن حواس یا غش کردن

مشکلات بینایی در سرطان های هیپوفیز به دلیل اینکه این تومورها بر اعصابی که بین چشم و مغز حرکت می کنند، فشار می روند، ایجاد می شوند. از دست دادن ناگهانی دید، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ هم می تواند به جهت خونریزی ناگهانی به تومور ایجاد شود.

ماکروآدنوما یا کارسینوما هیپوفیز می تواند بر بخش های معمول غده هیپوفیز فشار آورد. این فشار می تواند باعث کمبود یک یا چند هورمون هیپوفیز گردد. سطح پایین برخی از هورمون های بدن مانند کورتیزول، تیروئید و هورمون جنسی از علائم این مشکل هستند. بسته به اینکه بر روی کدام هورمون تاثیر می گذارد، علائمی به شرح زیر بروز می کند:

تهوع، ضع، کاهش بی دلیل وزن، افزایش بی دلیل وزن، از دست دادن موهای بدن، احساس سردی، احساس ضعف یا خستگی، تغییرات قاعدگی یا از دست دادن دوره قاعدگی در زنان، مشکل نعوظ در مردان، رشد بافت های سینه در مردان، کاهش تمایل جنسی بویژه در مردان.

دیابت بی مزه(Diabetes insipidus)

تومورهای بزرگ به جهت اینکه بعضا بر قسمت عقبی هیپوفیز فشار می آورند، می توانند منجر به کمبود هورمون وازوپرسین شده و متعاقبا به دیابت بی مزه منجر شوند. در این حالت آب زیادی از طریق ادرار از دست می رود و فرد زیاد ادرار کرده و به دلیل کمبود آب بدن زیاد تشنه می شود. این حالت منجر به کما و حتی مرگ می شود. این عارضه به راحتی با قرص هایی که وازوپرسین را جایگزین می کنند، درمان می شود.

آدنوما ترشح کننده هورمون رشد(سوماتوتروف آدنوما)

این نوع از تومورهای هیپوفیز علائمی که ناشی از ترشح زیاد هورمون های رشد است ایجاد می کنند. این علائم به شرح زیر هستند:

بلند قد شدن، رشد بسیار سریع، درد مفصل، افزایش تعریق

در بزرگسالان این علائم معمولا در دست ها، جمجمه و کف پا ایجاد می شوند به دلیل اینکه استخوان های پا(ران) و بازوهای بزرگسالان رشد نمی کند. با بزرگ شدن استخوان های قسمت فوق بدن با علائمی مانند کوچک شدن کفش، دستکش یا کلاه خود را نشان می دهد.

علائم آدنوما ترشح کننده کورتیکتروف(Corticotroph secreting)

سطح بالای این هورمون سبب می شود که غدد آدرنال هورمون های استروئید مانند کورتیزول را زیاد ترشح کنند. افزایش بیش از حد این هورمون ها سبب می شود که علائمی که به آن سندروم کاشینگ می گویند، ایجاد کنند. علائم این عارضه شامل موارد زیر می شوند:

افزایش وزن بی دلیل، لک های بنفش روی سینه یا شکم، رشد زیاد مو، تورم یا سرخ شدن صورت، آکنه، چربی زیاد در پشت گردن، افسردگی و بی  حوصله بودن و غیره

آدنوما ترشح کننده پرولاکتین

پرولاکتینوماس(Prolactinomas) شایع ترین نوع سرطان آدنوما هیپوفیز در زنان جوان و مردان مسن است. در دوره پیش از یائسگی زنان، سطح بالای پرولاکتین سبب ایجاد دوره های قاعدگی کمتر یا توقف قاعدگی می شود.

در مردان سطح بالای پرولاکتین سبب رشد سینه ها و عملکرد نادرست نعوظ آلت تناسلی می شود.

هم مردان و هم زنان مبتلا به این نوع سرطان هیپوفیز علائمی مانند از دست دادن میل جنسی، ناباروری و ضعف استخوان های استئوپروزیس را تجربه می کنند.

آدنوما ترشح کننده گونادوتروپین(Gonadotrph adenomas)

این تومورهای نادر هورمون های LH=Luteinzing hormone و هورمون های محرک فولیکول(Follicle stimulating hormone/FSH) را تولید می کنند. ترشح زیاد این هورمون ها سبب بروز قاعدگی نامنظم در زنان و کاهش سطح تستوسترون در مردان و کاهش میل جنسی می شود.

بسیاری از آدنوما های گونادوتروپین معمولا به اندازه کافی هورمون ترشح نمی کنند که از خود علائمی بروز دهند اما ممکن است به اندازه ای بزرگ شوند که سردرد یا مشکل بینایی ایجاد کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291119

نظرات کاربران

*