علائم و نشانه های سرطان پانکراس | علائم و نشانه های سرطان لوزالمعده

 علائم و نشانه های سرطان پانکراس | علائم و نشانه های سرطان لوزالمعده
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/12

در مقاله سرطان پانکراس یا سرطان لوز المعده چیست و انواع سرطان پانکراس کدامند؟ درخصوص سرطان پانکراس، انواع سرطان پانکراس و نحوه ابتلا به سرطان پانکراس توضیح داده شد. در این مقاله برخی از علائم و نشانه های سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده توضیح داده می شوند

لازم به ذکر است که اگر فردی یک یا چند نشانه زیر را داشته باشند، به معنای این نیست که سرطان پانکراس دارد و این علائم ممکن است نشانه بیماری دیگر باشند. اما در هر صورت اگر این علائم و نشانه ها بویژه اگر به مدت طولانی بروز کرد، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

در مراحل اولیه سرطان پانکراس/سرطان لوزالمعده معمولا علائمی نشان داده نمی شود و زمانیکه سلول های سرطان از پانکراس/لوزالمعده خارج شده اند علائمی به شرح زیر از خود بروز می دهند:

زردی یا یرقان

زردی/یرقان که به معنای زرد شدن چشمان و پوست است. اولین نشانه افراد مبتلا به سرطان پانکراس زردی یا یرقان است. دلیل این نشانه سرطان لوزالمعده این است که زردی ناشی از تجمع و زیاد شدن بیلی روبین است که مایعی زردرنگ مایل به قهوه ای است که در کبد تولید می شود. این مایع از مجاری صفراوی وارد روده شده تا به تجزیه چربی ها کمک کند و در نهایت از طریق مدفوع از بدن خارج می شود. اما اگر مجرای صفراوی که با مجرای لوزالمعده مشترک است مسدود شود، صفرا به روده نرسیده و سطح بیلی روبین در بدن بالا می رود. در این حالت زردی رخ می دهد. سرطان های پانکراس که در بالای پانکراس شکل می گیرند و در نزدیک مجرای صفراوی قرار دارند. این سرطان ها بر روی این مجرا فشار آورده و باعث زردی می شوند. البته همین نشانه خود می تواند عامل تشخیص زودهنگام این نوع از تومورهای لوزالمعده باشند. اما سرطان های لوزالمعده ای که از پایین لوزالمعده آغاز شده اند و شکل گرفته اند تا زمانیکه بزرگ نشده و این مجرای صفراوی را مسدود نکرده اند، بروز نمی کنند.

تیره شدن ادرار: این نشانه خود نشانه ای از زردی است که سبب می شود رنگ ادرار به سمت قهوه ای تیره برود.

مدفوع به رنگ روشن یا چرب: بیلی روبین سبب می شود که مدفوع رنگ قهوه ای داشته باشد، اما اگر مجرای صفراوی که محل ورود بیلی روبین است مسدود شده باشد، مدفوع به رنگ روشن تر یا خاکستری است. همچنین اگر بیلی روبین نتواند وارد روده شده و چربی ها را تجزیه کند، سبب می شود که مدفوع حالت چرب پیدا کند.

خارش پوست هم از دیگر علائم زردی است که پس از ان پوست بدن شروع به زرد شدن می کند.

درد در شکم یا کمر

درد در ناحیه شکم یا کمر معمولا در سرطان پانکراس یا لوزالمعده شایع است. سرطان هایی که در بدنه یا انتهای پانکراس آغاز می شوند، می توانند به نسبت سریع رشد کرده و به اعضای همجوار فشار آورده و باعث درد شوند. این نوع سرطان می تواند به اعصاب محاطی پانکراس نیز فشار آورده و درد ایجاد کند.

کاهش وزن یا کاهش اشتها

اگر وزن بطور ناخواسته کاهش یابد یا اشتها کم شود، می تواند نشانه ای از سرطان پانکراس باشد.

حالت تهوع و استفراغ

اگر سرطان به قسمت انتهایی معده فشار آورد می تواند تا حدودی ان را مسدود کند و سبب شود که ورود غذا به آن دشوار شده و این حالت سبب ایجاد حالت تهوع و استفراغ شده و دردی در بدن ایجاد شود که می تواند بعد از غذا خوردن تشدید شود.

بزرگ شدن مثانه یا کبد

سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده می تواند سبب بزرگ شدن کبد شود، بویژه اگر سرطان به کبد رسیده باشد. این بزرگ شدن کبد با لمس قسمت زیر مهره های قفسه سینه یا از طریق تصویربرداری قابل مشاهده است.

لخته شدن خون

لخته شدن خون در رگ های بزرگ بدن مانند رگ های پا می تواند نشانه سرطان پانکراس باشد.

ظهور بافت های چربی

افراد مبتلا به سرطان پانکراس/سرطان لوزالمعده بعضا بافت های نامتقارن از چربی را در زیر پوست خود مشاهده می کنند. این به دلیل ترشح آنزیم های پانکراس است که چربی را هضم می کند.

دیابت: سرطان پانکراس به دلیل اینکه به سلول های تولید کننده انسولین آسیب می زند، می تواند دیابت ایجاد کند. علائم این وضعیت احساس تشنگی یا گرسنگی و ادرار زیاد است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 1
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291205

نظرات کاربران

*