علائم و نشانه های سرطان مقعد | روش های تشخیص و درمان سرطان مقعد

علائم و نشانه های سرطان مقعد | روش های تشخیص و درمان سرطان مقعد

در مقاله سرطان مقعد چیست و چگونه ایجاد می شود؟ علل ابتلا به سرطان مقعد کدامند؟ درخصوص سرطان مقعد، روش ها، علل و عوامل ریسکی که ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهند، توضیح داده شد. در این نوشته درخصوص علائم و نشانه هایی که در افراد مبتلا به سرطان مقعد وجود دارند و همچنین روش های تشخیص و درمان سرطان مقعد توضیح داده می شود.

علائم زیر از جمله علائم و نشانه ای شایع سرطان مقعد هستند – البته لازم به ذکر است که این علائم ممکن است نشانه ای از بیماری یا مشکلات دیگری باشد و در نهایت باید با روش های تشخیصی کار تشخیص سرطان مقعد صورت پذیرد. اما درصورت مشاهده هر کدام از این علائم، بهتر است به پزشک مراجعه شود:

  • خونریزی از ناحیه مقعد یا راست روده(rectum)
  • درد یا فشار در ناحیه مقعد
  • خارش یا خارج شدن موادی از مقعد
  • زائده یا غده در نزدیکی مقعد
  • تغییر در حالات روده
  • روش های تشخیص سرطان مقعد

به منظور تشخیص سرطان مقعد از روش های رایج تشخیص سرطان استفاده می شود از جمله:

معاینه بدن و بررسی سوابق پزشکی بیمار که شامل بررسی نشانه های وجود بیماری یا سابقه ابتلا به بیماری مانند غده یا هر مشکل دیگر.

روش دیگر تشخیص سرطان مقعد معاینه است؛ بدین صورت که دکتر یا پزشک از انگشت مجهز به دستکش و آغشته به مایعی استفاده کرده و آن را به قسمت پایین راست روده یا همان مقعد وارد کرده تا وجود غده/زائده یا هر نشانه غیر معمول دیگری را تشخیص دهد.

روش دیگر تشخیص سرطان مقعد، آندوسکوپی است؛ در این روش مقعد و ناحیه پایین راست روده با استفاده از یک لوله کوتاه و مجهز به نور به نام آنوسکوپ(anoscope) معاینه می شود.

روش دیگر تشخیص سرطان مقعد، استفاده از پروکتوسکوپی(Proctoscopy) است که در آن از یک لوله نازک و تیوب مانند مجهز به نور برای مشاهده ناحیه راست روده استفاده می شود. همچنین ابزاری برای برداشتن بافت راست روده یا مقعد و بررسی آن در زیر میکروسکوپ دارد.

روش تشخیصی دیگر سرطان مقعد، استفاده از سونوگرافی که در آن یک ابزار فراصوت(ultrasound) به داخل مقعد یا راست روده وارد شده که امواج فراصوت از خود به سمت بافت ها و ارگان ها ساتع کرده و بازگشت صدا که سونوگرام(Sonogram) را شکل می دهد، وضعیت بافت یا ارگان را نشان می دهد.

روش ششم تشخیص سرطان مقعد، بیوپسی یعنی نمونه برداری از سلول ها یا بافت هاست تا پزشک متخصص آسیب شناسی بتواند آنها را در زیر میکروسکوپ بررسی کرده و نشانه های سرطان را در آنها بیابد. در مواردی هم که ناحیه غیرمعمول در آندوسکوپی مشاهده شود، سپس بیوپسی هم انجام می گیرد.

پس از معاینه و تشخیص وجود سرطان مقعدی از روش هایی مانند سی تی اسکن، ام آر آی(MRI) یا اشعه ایکس یا روش های تشخیصی رادیو اکتیو مانند پت اسکن(PET Scan) برای تشخیص شدت و بافت های آسیب دیده و سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های درمان سرطان مقعد

درمان سرطان ها از جمله سرطان مقعد به عوامل مختلفی بستگی دارند که برخی از مهمترین آنها شامل اندازه تومور سرطانی، جایگاه تومور در مقعد، میزان گسترش سرطان به غدد لنفاوی، مرحله یا شدت سرطان، ابتلا فرد به بیماری های دیگر از جمله ایدز و اینکه آیا این سرطان بازگشته است یا خیر، بستگی دارد.

همانند بسیاری دیگر از سرطان ها، درمان سرطان مقعد هم با استفاده از روش های جراحی، رادیوتراپی/اشعه درمانی و شیمی درمانی انجام می پذیرد. در برخی موارد روش های رادیوتراپی و شیمی درمانی بطور همزمان دنبال می شوند. در مواردیکه سرطان بازگشته باشد ممکن است از روش های جراحی که به دو گونه جراحی با برداشت موضعی و برداشت شکمی است، استفاده می شود. هریک از این دو روش جراحی سرطان مقعد به شرح زیر هستند:

برداشت موضعی: این روش ممکن است در موارد تومورهای کوچک موجود در قسمت‌های خارجی مقعد استفاده شود. در این روش تنها بخش‌هایی از مقعد که دارای سلول‌های سرطانی هستند برداشته می‌شود و اسفنکتر مقعد دست نخورده باقی می‌ماند بنابراین کار دستگاه گوارش در اغلب افراد بدون تغییر باقی می‌ماند.

برداشت شکمی: در این روش مقعد و رکتوم برداشته می‌شود. بنابراین راه خروجی دستگاه گوارش به سطح شکم منتقل می‌شود تا بدین ترتیب مدفوع از بدن خارج شده و در کیسه کولوستومی جمع‌آوری ‌شود. این منفذ باز شکمی استوما نامیده می‌شود. گرچه کولوستومی در ابتدا امری وحشتناک و ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد اما بیشتر افراد با گذشت زمان با آن تطبیق حاصل کرده و به زندگی طبیعی خود باز می‌گردند.

منابع: وبسایت ستاره، cancer.gov و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
علائم و نشانه های سرطان مقعد | روش های تشخیص و درمان سرطان مقعد
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)