علائم و نشانه های سرطان مجاری صفراوی و روش های تشخیص و درمان سرطان مجاری صفراوی کدامند؟

علائم و نشانه های سرطان مجاری صفراوی و روش های تشخیص و درمان سرطان مجاری صفراوی کدامند؟

در مقاله سرطان مجاری صفراوی چیست و انواع سرطان مجاری صفراوی کدامند؟ درخصوص سرطان مجاری صفراوی و اینکه انواع سرطان مجاری صفراوی کدامند، توضیح داده شد. همچنین در مقاله عوامل ریسکی و علل ابتلا و شکل گیری سرطان کیسه صفراوی در خصوص عوامل ریسکی و علل ابتلا به سرطان مجاری صفراوی توضیح داده شد. در این مقاله برخی از نشانه ها و علائم سرطان مجاری صفراوی، روش های تشخیص و درمان سرطان مجاری صفراوی توضیح داده می شوند.

علائم و نشانه های زیر می توانند ناشی از سرطان مجاری صفراوی باشند. البته این علائم می توانند نشانه مشکل یا بیماری دیگر هم باشد که با آزمایش ها و تشخیص های پزشکان مشخص می شود.

یرقان یا زردی؛ ادرار تیره رنگ؛ مدفوع خاکستری رنگ؛ درد در ناحیه شکم؛ تب، خارش پوست؛ تهوع و استفراغ؛ کاهش وزن به دلیل نامعلوم(ناگهانی).

معمولا برای تشخیص سرطان مجاری صفراوی از عکس برداری از مجاری صفراوی به منظور تشخیص و معاینه استفاده می شود تا نشان داده شود که میزان گسترش سرطان چه میزان بوده است. فرایند هایی که برای تشخیص سلول های سرطانی در مجاری صفراوی استفاده می شود، مرحله بندی(staging) نامیده می شود.

درخصوص درمان سرطان مجاری صفراوی بهتر است که تشخیص داده شود که آیا سلول های سرطانی مجاری صفراوی با جراحی قابل برداشتن است یا خیر. معمولا رویه ها و تست های شناسایی، معاینه و مرحله بندی تشخیص سرطان مجاری صفراوی بطور همزمان انجام می گیرند.

معمولا معاینات و آزمایش های زیر به منظور تشخیص سرطان مجاری صفراوی انجام می پذیرند:

معاینه فیزیکی و بررسی سوابق بیمار: اولین کاری که معمولا در تشخیص هر نوع بیماری از جمله سرطان مجاری صفراوی انجام می گیرد، بررسی علائم کلی سلامت فرد از جمله بررسی نشانه های بیماری سرطان مجاری صفراوی است مانند غدد یا زائده روی بدن یا هر مورد دیگری که غیرمعمول باشد. همچنین سوابق پزشکی و بیماری فرد مانند بیماری هایی که فرد بدان مبتلا بوده و درمان هایی که بر روی آن انجام شده است، بررسی می شوند.

بررسی عملکرد کبد/جگر: روش دوم برای تشخیص سرطان مجرای صفراوی رویه هایی است که در آن نمونه خون برای سنجش میزان بیلی روبین و فسفات آلکالاین(alkaline phosphatase) یعنی حالت قلیایی که خون دارد و وارد کبد می شود، بررسی می شود. مقادیر بیش از حد این موارد یا تست های خون می تواند نشانه مشکل کبید باشد که ناشی از سرطان مجرای صفراوی است.

تست ها و بررسی های آزمایشگاهی: از دیگر موارد بررسی و تشخیص سرطان مجاری صفراوی، رویه های پزشکی است که در آن نمونه بافت ها، خون، ادرار یا دیگر مواد بدن بررسی می شوند. این تست ها بیشتر برای بررسی وضعیت و درمان سرطان در طول زمان انجام می گیرند.

تست نشانگر کارسینوامبرونیک آنتی ژن(Carcinoembryonic antigen/CEA) و CA 19-9 tumor: این تست ها از دیگر روش های تشخیص سرطان مجاری صفراوی هستند. در این آزمایش ها نمونه خون، ادرار یا بافت برای بررسی و سنجش میزان مواد ارگان های بدن، بافت ها یا سلول های سرطانی/تومورها بدن بررسی می شوند. مواد خاصی که می توانند نشانگر نوع خاصی از سرطان باشند از لحاظ کاهش یا افزایش بررسی می شوند. این مواد بدن به عنوان نشانگر های تومور، نامیده می شوند. سطح بالای کارسینوامبرونیک آنتی ژن(Carcinoembryonic antigen/CEA) و CA 19-9 tumor می تواند نشانه سرطان مجاری صفراوی باشد.

تست فراصوت(Ultrasound) یا سونوگرافی: در این تست امواج بسیار قوی به بافت ها یا ارگان های بدن ارسال می شوند و از اکو یا بازپخش آنها تصویری از وضعیت بدن نشان داده شده و ثبت می شود که از طریق آن می توان وجود موارد غیر معمول و تومور در بدن را تشخیص داد.

سی تی اسکن و MRI از جمله دیگر روش های عکس برداری و تشخیصی برای سرطان مجاری صفراوی هستند. بعضا در مورد سی تی اسکن ممکن است موادی به بدن تزریق یا به فرد خورانده شود تا بافت ها یا ارگان هایی که از آنها تصویربرداری پزشکی انجام می پذیرد، بهتر خود را نشان دهند. این عکس برداری برای سرطان مجاری صفراوی معمولا از ناحیه شکم و همین قسمت مجرای صفراوی انجام می پذیرد.

بررسی نمونه بافت های مجاری صفراوی از دیگر روش های تشخیص سرطان مجاری صفراوی هستند. بدین منظور از روش های لاپاروسکوپی(Laparoscopy)، روش PTC=Percutaneous Transhepatic Cholangiography و ERCP=Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography استفاده می شود. در روش لاپاروسکوپی که یک نوع جراحی ساده و آسان است، حفره ای کوچک در بدنه شکم ایجاد می شود و لاپاروسکوپ که یک لوله نازک دارای نور است داخل این سوراخ وارد می شود. همزمان ابزارهای دیگر وارد این حفره شده تا نمونه برداری بافتی از بافت های سرطان مانند مجرای صفراوی صورت پذیرد. روش های PTC, ERCP هم نوعی روش های تصویربرداری با اشعه X هستند که توضیح آنها در این مقال نگنجد.

درمان سرطان مجاری صفراوی

درمان سرطان مجاری صفراوی به عوامل مختلفی بستگی دارد که پیش از شروع درمان سرطان باید به آنها توجه کرد. عواملی که بر طول درمان و روش های درمان سرطان مجاری صفراوی تاثیرگذار هستند به شرح زیر هستند:

اینکه سرطان در پایین یا بالای سیستم مجاری صفراوی است.

مرحله رشد یا توسعه سرطان مجاری صفراوی(یعنی سرطان تنها بر مجاری صفراوی تاثیر گذاشته یا به کبد، غدد لنفاوی یا دیگر قسمت های بدن نیز رسیده است).

آیا سرطان به اعصاب یا رگ های نزدیک قسمت سرطانی(مجاری صفراوی) سرایت کرده است.

آیا بیمار به عارضه های دیگری مانند سلوروینگ کلانژتیس اولیه مبتلا شده است.

آیا مقدار CA 19-9 از مقدار نرمال بالاتر است.

آیا اولین بار ابتلا به سرطان است یا سرطان مجاری صفراوی دوباره برگشته است.

متاسفانه سرطان مجاری صفراوی از جمله سرطان هایی است که پس از گسترش به دیگر ارگان ها یا بافت ها تشخیص داده می شود و معمولا روش جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی مجاری صفراوی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

همانند دیگر انواع سرطان ها، درمان سرطان مجاری صفراوی نیز از طریق جراحی، رادیو تراپی یا شیمی درمانی صورت می پذیرد.

منبع: cancer.gov و وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
علائم و نشانه های سرطان مجاری صفراوی و روش های تشخیص و درمان سرطان مجاری صفراوی کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)