علائم و نشانه های سرطان مثانه | روش های تشخیص و درمان سرطان مثانه

علائم و نشانه های سرطان مثانه | روش های تشخیص و درمان سرطان مثانه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/27

در مقاله سرطان مثانه چیست و انواع سرطان مثانه کدامند؟ درخصوص سرطان مثانه توضیح داده شد. در این مقاله برخی از نشانه ها و علائمی که می توانند نشان دهنده ابتلا به سرطان مثانه باشند، آورده می شوند. البته این علائم و نشانه ها تنها شایع ترین نشانه های سرطان مثانه هستند و نمی توانند تنها نشانه های سرطان مثانه محسوب شوند. ضمن اینکه این نشانه ها ممکن است ناشی از مشکل یا بیماری دیگری در فرد باشند.

علائم و نشانه های سرطان مثانه به شرح زیر هستند:

خون در ادرار(کمی خاکستری تا قرمز روشن)

زیاد ادرار کردن

درد هنگام ادرار

درد در قسمت پایین کمر

روش های تشخیص و درمان سرطان مثانه

برای تشخیص و درمان سرطان مثانه از رویه ها و روش های زیر استفاده می شود:

همانند بسیاری دیگر از سرطان ها، سرطان مثانه هم با روش معاینه و بررسی سوابق پزشکی بیمار تشخیص داده می شود. در معاینه و روشی تشخیص بالینی متخصص سرطان به دنبال نشانه هایی از سرطان مانند درد یا غده است. ضمن اینکه سوابق بیمار از حیث ابتلا به بیماری ها و درمان هایی که روی فرد انجام گرفته است، بررسی می شود.

بررسی داخلی(Internal exam): در این روش واژن یا راست روده فرد بررسی می شود. بدین منظور پزشک با یک دستکش آغشته با مایع با وارد کردن دست به داخل واژن یا راست روده فرد این عضو بدن را از حیث غده یا زائده بررسی می کند.

آزمایش ادرار دیگر روش تشخیصی برای سرطان مثانه است. بررسی رنگ ادرار و مواد درون ادرار مانند قند، پروتئین، گلبول های قرمز یا گلبول های سفید درون ادرار از دیگر روش های تشخیص سرطان مثانه هستند.

یاخته شناسی ادرار(Urine Cytology): آزمایش ادراری است که در آن نمونه ای از ادرار از حیث وجود سلول های غیرمعمول در زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

سیستوسکوپی(Cystoscopy): رویه ای که در آن مثانه و پیشاب راه از حیث وجود ناحیه غیرمعمول بررسی می شوند. بدین منظور دستگاه سیستوسکوپ از طریق پیشاب راه وارد مثانه شده با بوسیله روده آن بررسی شود. سیستوسکوپ ابزاری لوله ای شکل مجهز به نور و لنز است که از طریق آن می توان نمونه هایی از بافت را از مثانه برداشت تا در زیر میکروسکوپ از حیث علائم سرطانی بررسی شود.

پیلوگرام داخل وریدی(Intravenous pyelogram): در این روش مجموعه ای از اشعه های ایکس به کلیه ها، مثانه و حالب تابیده می شود تا وجود سرطان در آن بررسی شود. ضمن اینکه مایع مشخص کننده ای نیز به رگ ها تزریق می شود تا وجود غده یا تومور سرطانی در این ناحیه راحت تر تشخیص داده شود.

بیوپسی یا نمونه برداری بافتی دیگر روش تشخیص سرطان مثانه است. در این روش نمونه ای از سلول بافت ارگان یا عضو بدن که احتمالا سرطانی است توسط یک پزشک متخصص آسیب شناسی(پاتوبیولوژیست) در زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا وجود نشانه ای از سرطان در آن مشاهده شود. نمونه برداری بافتی از مثانه توسط سیستوسکوپی که در بالا توضیح داده شد، انجام می گیرد. در حین بیوپسی امکان برداشتن کل تومور سرطانی وجود دارد.

پس از معاینه های اولیه برای سرطان مثانه، از روش های زیر به منظور تشخیص اینکه سرطان مثانه در کدام مرحله است استفاده می شود:

سی تی اسکن(CT Scan)، MRI، اسکن اشعه ایکس سینه و اسکن استخوان(Bone scan). روش های سی تی اسکن و ام آر آی که روش های شناخته شده ای هستند، در اینجا توضیح داده نمی شوند، اما روش اسکن استخوان روشی است که در آن استخوان بررسی می شود تا مشخص شود که سلول های با سرعت تکثیر شونده مانند سلول های سرطانی وجود دارند. در این روش مقدار کمی ماده رادیو اکتیو به درون رگ ها تزریق می شود. این مواد رادیو اکتیو در استخوان ها جمع شده و قابل شناسایی از طریق اسکنر هستند.

روش های درمان سرطان مثانه

در درمان سرطان مثانه همانند بسیاری از دیگر سرطان ها از روش های جراحی، رادیوتراپی یا شیمی درمانی استفاده می شود. اما اینکه از کدام روش درمان سرطان مثانه استفاده شود به عوامل زیر بستگی دارد:

مرحله سرطان یعنی میزان پیشرفت سرطان و اینکه آیا سرطان به دیگر اعضای بدن نیز سرایت کرده است.

نوع سلول های سرطانی و اینکه با بررسی آنها در زیر میکروسکوپ چگونه به نظر می آیند.

اینکه آیا در دیگر بخش های مثانه هم کارسینوما نهفته(Carcinoma in situ) وجود دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339587

نظرات کاربران

*