علائم و نشانه های سرطان سلول های لانگرهانس

علائم و نشانه های سرطان سلول های لانگرهانس
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/08

در مقاله سرطان لانگرهانس چیست؟ سرطان سلول های لانگرهانس چگونه ایجاد می شود؟ درخصوص سرطان سلول های لانگرهانس و نحوه ابتلا به سرطان سلول های لانگرهانس توضیح داده شد. در این مقاله در مورد علائم و نشانه های سرطان سلول های لانگرهانس نکاتی آورده می شود.

علاوه بر مواردی مانند کم خونی(که در مقاله فوق الذکر توضیح داده شد) که در قالب یک عارضه یا بیماری جانبی سرطان لانگرهانس نمود پیدا کرده و جزء علائم آن محسوب می شود، سرطان لانگرهانس با علائم دیگری به شرح زیر نمود پیدا می کند. این علائم و نشانه ها به ارگان یا بافت آسیب دیده ای که ذخیره ای از سلول های لانگرهانس دارند، بستگی دارند.

تورم غدد لفناوی، درد در ناحیه شکم، زرد شدن پوست یا سفید/زرد شدن چشم ها(زردی/یرقان)، تاخیر در بلوغ، بیرون زدن یا تورم چشم ها، گیجی، زود عصبی شدن و تشنج یا شوک عصبی. معمولا از هر 50 فرد مبتلا به سرطان لانگرهانس، یک نفر مشکلات عصبی را تجربه می کند.

سرطان لانگرهانس در نوزادان یا کودکان شایع تر است و بیشتر بصورت تاثیرات در پوست خود را نشان می دهد. در برخی از موارد، سرطان لانگرهانس که در پوست نمود می یابد ممکن است طی چند هفته یا ماه بد تر شده و به شکلی که به آن سرطان چند سیستم پر ریسک لانگرهانس(high risk multisystem LCH) می نامند، در آید. در کودکان علائم و نشانه های سرطان لانگرهانس بصورت زیر نمود می یابد:

پوست پوسته شدن سر و بثورات قهوه ای یا ارغوانی پوست در همه قسمت های بدن نوزاد

در کودکان/نوجوانان و بزرگسالان پوسته شدن سر که شبیه به شوره سر است از نشانه های سرطان لانگرهانس است.

  • بثورات قرمز یا قهوه ای در ناحیه لگن، شکم، کمر یا قفسه سینه که خارش هم دارند
  • زائده ها و زخم هایی به شکل جوش در پوسته سر
  • زخم های جوشی شکل در پشت گوش، زیر قفسه سینه و ناحیه لگن
  • ناخن هایی که می ریزند و رنگ زیر آنها رفته
  • در ناحیه دهان هم سرطان لانگرهانس علائمی به شرح زیر دارد:
  • لثه متورم
  • درد و سوزش روی سقف دهان، داخل گونه ها یا روی زبان یا روی لب ها
  • نامساوی شدن دندان ها
  • از دست دادن دندان ها

در استخوان ها علائم و نشانه های زیر در خصوص سرطان سلول های لانگرهانس بروز می کند:

تورم یا زائده در استخوان های مختلف بدن مانند جمجمه، استخوان قفسه سینه، ستون فقرات، استخوان ران، استخوان بالای بازو، آرنج، کره چشم و استخوان های اطراف گوش نیز بروز می کند.

در غدد لنفاوی و تیموس، علائم و نشانه های زیر ناشی از سرطان لانگرهانس بروز می کند: تورم غدد لنفاوی، مشکلات تنفسی، سندروم ونا کاوا که عوارضی از جمله سرفه کردن، مشکلات تنفسی و تورم صورت، گردن یا بالای بازو از خون نشان می دهد.

علائم و نشانه های سرطان لانگرهانس که بر غده هیپوفیز تاثیر می گذارد به شرح زیر است:

دیابت بی مزه که عوارضی از جمله تشنگی زیاد و زیاد ادرار کردن دارد. کند شدن سرعت رشد؛ بلوغ زودهنگام یا دیر هنگام؛ اضافه وزن پیدا کردن

علائم و نشانه های سرطان لانگرهانس در غده تیروئید شامل موارد زیر می شوند: تورم غده تیروئید؛ هیپوتیروئیدیسم(Hypothyroidism): که این مشکل سبب خستگی، کم بودن انرژی، حساس بودن به سرما، یبوست، خشکی پوست، نازک شدن مو و مشکلات حافظه می شود

علائم سرطان سلول های لانگرهانس در سیستم عصبی مرکز(CNS)

علائم و نشانه های سرطان لانگرهانس بر سیستم عصبی مرکزی شامل موارد زیر می شوند: از دست دادن تعادل بدن؛ مشکل در تکلم؛ مشکل در دیدن؛ سر درد، تغییر در رفتار یا شخصیت؛ مشکلات حافظه

علائم و نشانه های سرطان لانگرهانس در کبد و طحال

تورم ناحیه شکمی بواسطه تجمع بیش از حد مایعات؛ مشکلات تنفسی؛ زردی که با زرد شدن پوست و سفید شدن چشم ها نمایان می شود؛ خارش؛ کبودی یا خونریزی آسان؛ احساس خستگی کردن

علائم و نشانه های سرطان لانگرهانس در مغز استخوان: سریع کبود شدن یا خونریزی کردن؛ تب و عفونت مکرر

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291119

نظرات کاربران

*