علائم و نشانه های سرطان آلت تناسلی چیست؟

علائم و نشانه های سرطان آلت تناسلی چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/12

در مقاله سرطان آلت تناسلی مردان چیست؟ انواع سرطان آلت تناسلی مردان درخصوص سرطان آلت تناسلی و انواع آن و در مقاله علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان آلت تناسلی مردان درخصوص علل و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان آلت تناسلی توضیح داده شد. در این مقاله علائم و نشانه های ابتلا به سرطان آلت تناسلی توضیح داده می شود.

پیش از بیان علائم و نشانه های سرطان آلت تناسلی مردان باید این نکته ذکر شود که علائم و نشانه های زیر به معنای این نیستند که مرد سرطان آلت تناسلی دارد، بلکه این علائم و نشانه ها ممکن است نشان از مشکل یا بیماری دیگر باشند. اما در هر صورت در هنگام بروز این علائم و نشانه ها بویژه به مدت طولانی بهتر است که به پزشک مراجعه شود.

تغییرات پوستی

غالبا نشانه اولیه سرطان آلت تناسلی تغییر در پوست آلت تناسلی است. این تغییر معمولا در سر یا نوک آلت تناسلی یا پیش پوست آلت تناسلی(در مردانی که ختنه نشده اند) می باشد. اما بعضا ممکن است در بدنه آلت تناسلی هم ایجاد شود. این تغییرات پوستی در سرطان آلت تناسلی به شرح زیر هستند:

  • ضخیم تر شدن یا تغییر رنگ پوست در آلت تناسلی
  • زائده روی آلت تناسلی
  • زخم یا خراش روی آلت تناسلی که ممکن است خونریزی هم داشته باشد.
  • ضایعه پوستی قرمز رنگ یا بنفش رنگ
  • برآمدگی های کوچک و خشن
  • زائده های قهوه ای آبی مسطح
  • ترشح/خروجی مواد بد بو زیر پوست

زخم ها یا زائده های روی آلت تناسلی معمولا دردناک نیستند، اما بعضا ممکن است دردناک هم باشند. در صورت وجود هرگونه زائده یا ضایعه بر روی پوست آلت تناسلی حتی اگر دردناک هم نباشد، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

تورم آلت تناسلی: تورم در قسمت انتهایی آلت تناسلی بویژه هنگامیکه پیش پوست محدود شده باشد، نشانه دیگری از سرطان آلت تناسلی است.

اگر سرطان از آلت تناسلی به دیگر نقاط سرایت کند، معمولا ابتدا به غدد لنفاوی موجود در ناحیه تناسلی سرایت می کنند. این کار سبب می شود که غدد لنفاوی متورم شوند. غدد لنفاوی مجموعه ای از سلول های سیستم ایمنی بدن هستند. معمولا به اندازه یک لوبیا بوده و قابل لمس از خارج بدن نیستند، اما اگر متورم شوند از روی پوست قابل لمس هستند. البته تورم غدد لنفاوی به معنای آن نیست که سرطان به آن نقطه گسترش یافته است، بلکه غدد لنفاوی معمولا در واکنش به عفونت متورم می شوند. در واقع پوست در ناحیه وقوع سرطان آلت تناسلی عفونی شده و سبب می شود که غدد لنفاوی مجاور متورم شوند، حتی اگر سرطان به انجا سرایت نکرده باشد

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292491

نظرات کاربران

*