علائم و نشانه های بیماری وحشت زدگی چیست | بیماری حمله پانیک چیست

علائم و نشانه های بیماری وحشت زدگی چیست | بیماری حمله پانیک چیست

وحشت زدگی یا حمله پانیک (Panic attack) نوعی بیماری روانی می باشد، که متعلق به گروه اختلالات اضطرابی است. وحشت زدگی به این معناست که بیمار با هجوم ناگهانی وحشت به بیمار و ترس فرد از وقوع مجدد آن روی می دهد. بیماری وحشت زدگی علائم و نشانه های خاص خود را دارد، که برای درمان آن باید حتما با این علائم آشنا بود.

وحشت زدگی یکی از اختلالات شایع مغز و اعصاب می باشد. بر اساس آمارها 6 الی 8 درصد از مردم دنیا از این بیماری و اختلال اذیت می شوند . بیماری وحشت زدگی اساسا در انسان های که سیستم عصبی آنها بسیار ضعیف می باشد، به وجود می آید. این اختلال در هر سنی می تواند به وجود آید. اما بیشتر آمارها مربوط به سن 20 الی 35 سالگی می باشد و در زنان در مقایسه با مردان دو الی سه برابر بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. برخی از نشانه ها و علائم این بیماری عبارتند از:

- درد سینه و یا احساس فشار در قفسه سینه؛

- تند زدن نبض و یا تند تپشی (Tachycardia)؛

- عرق کردن؛

- تنگی نفس شدید و احساس خفگی؛

- سرگیجه، از حال رفتن و بی هوشی؛

- احساس سرما و یا بر عکس احساس گرما؛

- حالت تهوع و دل درد؛

- احساس لرزش در بدن؛

- احساس تغییر در خود و یا در اطرافیان و احساس غریبگی؛

- ترس از مرگ زود رس، فلج شدن و یا دیوانگی؛

وحشت زدگی به صورت ناگهانی شروع می شود و رفته رفته شدت می یابد. در بسیار از مواقع ده الی سی دقیقه زمان می برد. در موارد اندک تا یک ساعت هم ادامه می یابد و سپس خود به خود بر طرف می گردد. فردی که چند بار به این وضعیت دچار می شود، مبتلا به تکرار وحشت زدگی می گردد. وی احساس می کند وحشت زدگی نزدیک است، همیشه ناراحت و عصبی می باشد، می ترسد، مبتلا به افسردگی می شود، بیمار فکر می کند، که دارد دیوانه می شود.

در بسیاری از مواقع بیمار بعد از وحشت زدگی به دنبال دکتر می گردد. معاینات و آزمایش های مختلفی را انجام می دهد. که در بیشتر موارد معاینات و آزمایش ها هیچ گونه اختلالی را نشان نمی دهد. لذا پزشکان دلیل بیماری را نمی توانند، پیدا کنند و این شرایط انسان را بسیار ناراحت می کند.

البته برخی از پژشکان تشخیص اشتباه می دهند و به بیمار داروهای آنتی بیوتیک، فشار خون، قرص های قلب، ویتامین ها و غیره تجویز می کنند. ولی معالجه اثری ندارد.

در 60 درصد از بیماران موقع وحشت زدگی تلاش می کنند، از شرایط فرار کنند. این افراد نمی توانند به تنهایی در خانه بمانند، به کوچه به تنهایی نمی توانند بروند، سوار شدن به اتوبوس، کشتی، مترو و دیگر وسایل نقلیه در این افراد ممنوع است. از کوچه های تنگ و پل ها هم نمی توانند، عبور کنند.

تشخیص بیماری:

برای تشخیص بیماری وحشت زدگی باید آن را از بیماریی های مانند: بیماری قلبی، اختلال در فعالیت تیروئید، کم خونی و ... تفکیک کرد. به همین دلیل بیمار باید، آزمایش کلی خون و آزمایش غده تیروئید را انجام دهد.

درمان بیماری:

برای معالجه بیماری وحشت زدگی باید به روان درمانگر مراجعه کرد. آنها برای درمان وحشت زدگی از روش های درست و داروهای مناسب استفاده می کنند. افرادی که از بیماری وحشت زدگی اذیت می شوند، باید در شرایط راحت زندگی کنند، از استرس به دور باشند، به اندازه کافی بخوابند، فعالیت فیزکی داشته باشند و نرمال تغذیه کنند. به ویژه ورزش تنفس (دم و بازدم عمیق) به آنها کمک می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.8
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
علائم و نشانه های بیماری وحشت زدگی چیست | بیماری حمله پانیک چیست
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.8
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)