علائم و نشانه های بیماری سیستیت | روش های درمان و معالجه التهاب مثانه

علائم و نشانه های بیماری سیستیت | روش های درمان و معالجه التهاب مثانه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/21

یکی از بیماری های شایع بیماری التهاب مثانه می باشد، که به آن بیماری سیستیت می گویند، این بیماری معمولاً بیشتر در خانم ها به وجود می آید. که دارای علائم و نشانه های مخصوص به خود می باشد و همچنین برخی از عوامل و فاکتورهایی وجود دارد، که احتمال ایجاد بیماری التهاب مثانه را تشدید می کند. از این رو، در این مقاله به بررسی بیماری سیستیت و علائم و نشانه های آن و همچنین فاکتورهای خطر ابتلا به این بیماری را بررسی می کنیم.

عملکرد و کارکرد مثانه عبارت است از جمع کردن ادرار که از طرف کلیه ها ترشح شده است. التهاب کیسه مثانه را سیستیت (Cystitis) می گویند، که علائم و نشانه زیر را بروز می دهد:

- ادار کردن زود به زود؛

- درد در زمان ادار کردن؛

- احساس درد در ناحیه زیر شکم؛

- وجود خون در ادرار؛

- کدر بودن ادرار؛

- سوزش ادار (dysuria)، یعنی احساس ناراحتی و سوزش در مجرای ادرار؛

سیستیت در زنان در مقایسه با مردان بیشتر مشاهده می شود. که علت و دلیل آن، کوتاه تر بودن مجرای ادرار در زنان و پهن تر بودن آن و قرار داشتن آن در جای ناسالم (قرار داشتن در کنار روده راست و دهانه رحم) می باشد. معمولاً علت سیستیت می توان انواع باکتری ها و قارچ باشد. عفونت می تواند از خارج به وسیله لباس و یا در زمان عمل جراحی و غیره وارد مثانه شود و یا را از داخل و از طریق گردش خون و لنف (lymphe) وارد مثانه شود.

با مشاهده اولین علامت عفونت مثانه لازم است، فوراً به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید. بیماری سیستیت اگر به موقع و درست درمان نشود، در مدت زمان کوتاهی تشدید و به بیماری مزمن تبدیل می شود. به همین دلیل لازم است، حتماً به پزشک اورولوژیست مراجعه نمود و از درمان سرخود پرهیر کنید. از روش های مختلف طبابت مردمی و سنتی تنها می توان به عنوان تسکین دهنده و کمک کننده استفاده کرد.

علائم و نشانه های بیماری سیستیت | روش های درمان و معالجه التهاب مثانه

در بیشتر موراد برای درمان بیماری سیستیت از قرص های آنتی باکتریال (آنتی بیوتیک) تجویز می شود. علاوه بر این، به بیماری داروهای آنتی آسپاسم (Antispasmodic)، و قرص های مسکن، داروهای ضد عفونی کننده ویژه و قرص های ویتامین تجویز می شود.

در موقع درمان لازم است، که بیماری مایعات زیاد بنوشد و پرهیز مشخصی را نگه دارد، از خوردن غذاهای نمکی، غذاهای فلفل دار و نوشیدنی های الکلی پرهیز کند. در زمان درمان، می توان از اصول فیریوتراپی هم استفاده کرد.

درمان باید تا آخرین ادامه پیدا کند. بعد از اینکه علائم بیماری از بین رفت، بیمار سر خورد درمان را رها کند، بیماری مزمن می شود. علاوه بر این، معالجه های ناتمام، دارای خطرات جانبی هم می باشد، چرا که میکروب ها در برابر قرض های آنتی باکتریایی که بیماری مصرف می کند، می تواند مقاوم باشند و در نتیجه در آینده این قرص ها تاثیر بر روی میکروب ها نخواهد گذاشت.

فاکتورها و عوامل خطر بیماری سیستیت

- اختلال در دستگاه درون ریز (اندوکرین Endocrine system)؛

- تروما (Trauma)؛ در دانش پزشکی به هر نوع آسیب دیدگی،‌ ضربه، جراحت، شوک، آسیب و حادثه وارد شده بر بدن انسان گفته می‌شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد. (ویکی پدیا)

- عدم رعایت اصول و قواعد پوشش؛

- وجود داشتن عفونت های مخلفت در بدن؛

- یبوست؛

- آویتامینوز (Vitamin deficiency)؛

- بی تحرکی یا هیپودینامیک (hypodynamic)؛

- انجماد (freezing)؛

- الکلیسم (Alcoholism)؛

برای پیشگیری از این بیماری، لازم است که اصول پوشش به صورت جدی رعایت شود، نپوشیدن لباس های زیر تنگ، استفاده حداقلی از غذاهای فلفلی، نمکی، چرب، سرخ شده، حفاظت خود از سرماخوردگی، مقابله با یبوست، نگه نداشتن ادرار، (در زمان احساس ادار فورا به سرویس بهداشتی رجوع کنید) لازم است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 87
تعداد کل آرا: 3233
تعداد کل بازدیدها: 686860

نظرات کاربران

*