علائم و نشانه های بیماری بر روی پوست

علائم و نشانه های بیماری بر روی پوست

بسیاری از بیماری های داخلی اولین علامت و نشانه خود را بر روی پوست ظاهر می کنند، به همین دلیل همیشه اختلال و مشکلات پوستی ناشی از خود پوست نیست، بلکه مربوط به اختلالات و بیماری های داخلی می باشد، از این رو، مشکلات و اختلالات پوستی را باید جدی گرفت و به دکتر مراجعه نمود.

پوست یکی از بزرگترین اندام های ارگانیسم بدن می باشد که وظیفه مراقبت و حفاظت از بدن را دارد. در نبود پوست هیچ کس نمی تواند زنده بماند.

اولین ارگانی که نسبت به شرایط محیط زودتر از بقیه اندام ها واکنش نشان می دهد پوست می باشد. بر اساس گفته های کارشناسان و متخصصان تغذیه تا حدود 1000 نوع بیماری پوستی وجود دارد. بیماری های پوستی تنها به اختلالات پوست ارتباط ندارد. چرا که برخی از بیماری های داخلی می تواند علائم و نشانه های خود را در پوست نشان دهد. برای مثال، بیماری مانند سرطان، در درجه اول بر روی پوست علائمش ظاهر می شود. در کنار این، شایع ترین بیماری پوست جوش های روی صورت می باشد. جوش های جوانی، مشکل ریزش مو، آکنه، ایجاد ورم در رگ های صورت از مشکلات پوست می باشد و می توان گفت که برای همه امکان دارد پیش بیاید. برخی از بیماری های پوستی فصلی می باشند. مثلا بیماری قارچ در فصل تابستان و بهار بیشتر می شود.

متخصصان می گویند که علل ایجاد بیماری پوستی می تواند متفاوت باشد، اساسا بیماری پوستی در اثر عفونت ها، باکتری ها و ویروس ها به وجود می آید. مثلا بیماری قارچ در نتیجه ویروس قارچ های مختلف ایجاد می شود. هر مشکلی که در اندام های داخلی وجود داشته باشد، می تواند به ایجاد مشکلی در پوست منجر شود.

مشکل عدد درون ریز، که بیماری آدیسون(Addison diseases) را در روی پوست ایجاد می کند. و یا کسانی که از زیادی انسولین اذیت می شوند، (سندرم متابولیک) در پوست هیپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation) به وجود می آورد.

در بیماری مانند بیماری تیروئید و مشکلات پانکراس هم سبب ریزش مو، خارش پشت و خشکی پوست مشاهده می شود. اختلال در کبد و کیسه صفرا هم موجب تغییر رنگ در پوست می شود. علائم و نشانه سیستم ایمنی بدن را هم در روی پوست می شود، مشاهده کرد.

در سال های اخیر بسیاری از متخصصات اعلام کرده اند که امروز برخی از بیماران به علت ریزش موی ناشی از اختلال پوست به دکتر مراجعه می کنند. در پوستی که سالم نمی باشد مو نگه نمی دارد. در پوست سر که مو در آن زیاد می باشد، می توان به بیماری درماتیت سبوره‌ای (Seborrhoeic dermatitis) اشاره کرد. این بیماری با علائمی مانند سرخ شدگی و پوسته پوسته شدن به وجود می آید.

در زنان هم در ارتباط با اختلالات زنانه ریزش مو مشاهده می شود. در عین حال، در زنان به علت افزایش هورمون های مردانه ریزش مو و نیز مانند مردان پر مو شدن مشاهده می شود. در صورت جوش به وجود می آید، در قاعدگی هم اختلال ایجاد میگردد.

ریزش مو معمولا در همه انسان ها رخ می دهد، ریزش روزانه مقداری از مو، روندی طبیعی می باشد و طبق گفته متخصصان نشانه بیماری و یا اختلال نیست، ولی اگر ریزش مو، بیش از حد معمول باشد می تواند نشانه به وجود آمدن اختلال و یا بیماری در بدن باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
علائم و نشانه های بیماری بر روی پوست
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)