علائم مژده دهنده زایمان | شش علامتی که نشان از نزدیک شدن زایمان می دهند

علائم مژده دهنده زایمان | شش علامتی که نشان از نزدیک شدن زایمان می دهند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/31

در خانم های باردار با نزدیک شدن به زمان زایمان برخی تغییرات در ارگانیسم بدنشان رخ می دهد که این تغییرات نشان دهنده رسیدن زمان زایمان است و به عبارت دیگر آماده شدن ارگانیسم بدن برای زایمان می باشد، از این رو، خانم های باردار باید به تغییرات بدن خود توجه داشته و علائم نشان دهنده زایمان را بشناسند، تا با مشکل مواجه نشوند.

مژده های نزدیک شدن زایمان، علائمی هستند که نشان می دهند در ارگانیسم بدن خانم ها، شرایط برای به دنیا آمدن کودک مهیا شده است.

علائم و نشانه هایی که در ادامه بر می شماریم، می تواند به علل مختلف به وجود آید، آماده بودن دهانه رحم، رشد کامل جنین، تشکیل شدن مجدد هورمون ها و غیره، اما همه آنها از یک چیزی خبر می دهد: بارداری آرام آرام به آخر می رسد و به زودی کودک به دنیا خواهد آمد.

- علائم مژده دهنده زایمان چه زمانی رخ می دهند؟

- چقدر مانده به زایمان علائم مژده دهنده زایمان خود را نشان می دهند؟

ارگانیسم بدن چند ماه مانده به زایمان شروع به آمادگی برای زمایمان می کند. اولین علائم نزدیک شدن زایمان برای مادرهای دقیق در هفته های 36 الی 37 حس می شود. دیگر علائم نزدیک شدن زایمان یک روز قبل از زایمان و یا روز زایمان خود را نشان می دهند.

علائم مژده دهنده زایمان | شش علامتی که نشان از نزدیک شدن زایمان می دهند

- لذا علائم و نشانه های گفته شده در ادامه نشان از نزدیک شدن زایمان می دهند:

1- پایین افتادن شکم:

برای اینکه کودک بتواند به دنیا بیاید، به بهترین موقعیت وارد می شود. سر جنین وارد لگن کوچک می شود، که سبب می گردد شکم تا حدی پایین بیفتد.

- شکم چه زمانی پایین می افتد؟

معمولاً برای خانم هایی که برای اولین بار زایمان می کنند، شکم در هفته های 34 الی 36 بارداری پایین می افتد. اما در زمان زایمان های بعدی، این می تواند چند روز قبل از روز زایمان باشد و یا بعد از اینکه زایمان شروع شد، رخ دهد.

- چگونه می توان پایین افتادن شکم را متوجه شد؟

بعد از اینکه شکم به پایین افتاد نفس کشیدن برای مادر راحت تر می شود. بین سینه و شکم فاصله ایجاد می شود. فشار بر مثانه افزایش می یابد و تکرر ادرار پیدا می شود. ترش کردن کمتر کردن رخ می دهد.

2- ترشحات واژن:

ترشحات واژن در تمام طول دوره بارداری در کانال های اطراف دهانه رحم جمع می شود. این ترشحات انواع مختلفی دارد، گاهی مایع بی رنگ است و گاهی به رنگ صورتی و یا قهوه ای می باشد.

- ترشحات واژن چه موقع به وجود می آید؟

ترشحات چند هفته قبل از زایمان و در هفته های 36 الی 37 رخ می دهد، در برخی موارد یک روز قبل از زایمان و در هفته های 38، 39 و 40 هم رخ می دهد. علاوه بر این، چند بار با فاصله هم می تواند رخ دهد.

3- افزایش وزن:

در تمام دوران بارداری خانم ها، افزایش وزن ادامه دارد و تا زمان زایمان مادر می تواند 11 تا 16 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشد و این تماماً نرمال است.

چند روز مانده به زایمان افزایش وزن خانم ها متوقف می شود و حتی احتمال دارد، یک الی یک و نیم کیلوگرم هم لاغر شوند. کاهش وزن یکی از علائم مژده دهنده زایمان است و این معنای کاهش و از بین رفتن ورم ها است و نیز خبر از کاهش آب کیسه آب جنین می دهد.

4- زود به زود ایجاد شدن انقباضات تمرینی: درد زایمان دروغین

دردهای برکستون هیکس (Braxton Hicks) قبل از زایمان بسیار زود به زود رخ می دهد. در موقع این گونه دردها شکم سنگین تر می شود و سفت می گردد. معمولاً این انقباضات درد زیادی ندارندد، اما کمی مانده به زایمان در ناحیه کمر و پایین شکم سبب ایجاد درد می شوند.

علائم مژده دهنده زایمان | شش علامتی که نشان از نزدیک شدن زایمان می دهند

انقباضات تمرینی با انقباضات اصلی و زایمان، در آنجا متفاوت هستند که، آنها منظم نیستند و با تغییر وضعیت بدن از بین می روند. اما خانم های باردار باید به یاد داشته باشند که، انقباضات تمرینی احتمال دارد به درد واقعی زایمان منجر شود و به همین دلیل به آنها باید اهمیت داد.

5- اختلال گوارش:

چند روز مانده به زایمان، در خانم های باردار حالت تهوع، استفراغ، درد در شکم و علائم مشابه به وجود می آید. احتمال دارد چند روز قبل از زایمان اسهال هم به وجود آید، دلیل به وجود آمدن اختلال گوارش، تغییرات هورمونی است که در کنار تاثیر بر اندام های دیگر بر روده ها هم تاثیر می گذارد.

6- غریزه لانه گزینی:

در اواخر دوره بارداری، خانم های باردار تمام طول روز خود را در یک جا می نشینند و به کارهای خانه مانند تمیزی و غیره اهمیت نمی دهند. که به این حالت لانه گزینی گفته می شود. اگر خانمی منتظر دیدار با نوزاد خود می باشد، این حالت نرمال است. اما باید بیش از اندازه نباشد.

- در زمان نبود علائم مژده دهنده بارداری چکار باید کرد؟

اگر شما در هفته های 40 الی 41 بارداری هستید، ولی هیچ گونه علائم زایمان را ندارید؟ خود را نبازید، این به این معنا نیست که، ارگانیسم بدن شما برای زایمان آماده نیست. به یاد داشته باشید که هر بارداری منحصر به فرد است و شما احساسات خود را بشناسید و با احساسات دوستان خود مقایسه نکنید.

نبودن علائم زایمان اصلاً به این معنا نیست که، وقت زایمان رد خواهد شد و یا زایمان سخت تر خواهد شد.

منبع: Ginekoloq.az

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*