علائم افسردگی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

علائم افسردگی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/14

افسردگی بیماری است که هر فردی ممکن است در زندگی خود با آن دست و پنجه نرم کند. مبارزه با افسردگی و تسلیم آن نشدن اما برای خیلی کار چندان آسانی نیست. در این مطلب می خواهیم ابتدا در مورد علائم افسردگی و سپس در مورد راه کار های درمان آن صحبت کنیم. با ما همراه  باشید.

علائم (Symptoms) افسردگی:

نشانه های افسردگی را از چند جهت می توان بررسی کرد:

نشانه های رفتاری:  فرد بدون نیرو می باشد. خمیده، کم انرژی، حالت حرف زدن آهسته و تغییرات اندک در سطح فعالیت ها.

نشانه های هیجانی: احساس غمگینی، نا امیدی، پوچی و احساس فاصله با دنیای بیرون.

نشانه های زیستی: نا آرامی، تحریک پذیری، کاهش اشتها، درد های معده، سنگینی سر و فشار خون.

نشانه های شناختی (Cognitive): داشتن بدبینی و پارانویا نسبت به دیگران و خود، عدم اعتماد به نفس، وسواس فکری، افکار منفی در مورد زندگی بی معنی و پوچ و معنا باختگی همه چیز.

نشانه های انگیزشی: انتظار شکست، کناره گیری و عدم مسئولیت پذیری و عدم تمایل به پیشرفت.

شدت بیماری گاهی به حدی زیاد است که فرد قادر به کنترل بیماری نیست و باید به متخصصین و کلینیک های روان شناسی و روان پزشکی مراجعه کند. اما در قسمت پایین رهنمود هایی برای تعدیل کردن افسردگی و درمان آن به شما ارائه شده.

راه کار هایی در جهت درمان:

با خود مهربان باشید.

افسردگی عملکرد عادی شما را دچار اختلال می کند. سعی کنید اهداف بزرگ خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. خودتان را دائم قضاوت نکنید و مورد باز خواست قرار ندهید؛ هر انسانی کم و کاستی هایی دارد، بنابراین نیازی به سرزنش کردن خود ندارید.علائم افسردگی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

کاهش استرس

سعی کنید از قرار گرفتن در موقعیت هایی که باعث ایجاد استرس در شما می شوند، خودداری کنید. برای مثال اگر دیر رسیدن سر قرار به شما استرس می دهد،  محطاطانه عمل کنید و زود تر به سر قرار بروید. برای کاهش سطح استرس می توانید همچنین از تمرین های یوگا و ریلکسیشن نیز استفاده کنید.علائم افسردگی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

ورزش و فعالیت بدنی.

30 دقیقه نرمش و فعالیت بدنی، هر یک روز در میان می تواند بعد از چند هفته به شما احساس خوشایندی ببخشد. ورزش استرس را کاهش می دهد. تنش ماهیچه ای را از بین می برد و باعث ترشح هورمون اندروفین (Endorphin) می شود که ماده ایجاد شادی می باشد.علائم افسردگی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

از مصرف تخدیر کننده پرهیز کنید.

مواد مخدر، سیگار و مشروبات الکلی نه تنها باعث تعدیل افسردگی شما نمی شود بلکه به تشدید آن نیز منجر می شود.علائم افسردگی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

از افکار خود آگاه باشید.

خود آگاهی یکی از مهمترین مسائل و نکات در درمان افسردگی می باشد. آیا همیشه خود را دست کم می گیرید؟ آیا دائما خودتان و دیگران را قضاوت منفی می کنید؟ باید سعی کنید افسار افکار خود را در دست بگیرید. هر زمان که این وسواس های فکری به سراغتان آمد، به خود نهیب بزنید.

با دیگران ارتباط برقرار کنید.

یکی از عواملی که باعث تشدید افسردگی می شود، کاهش و یا قطع روابط اجتماعی می باشد. تنهایی یکی از مسائلی است که افسردگی را به اوج خود می رساند و باعث قطع شدن ارتباط فرد با محیط بیرون و غرق شدن در افکار خود می شود. انجام فعالیت های دسته جمعی با دوستان، کار کردن، رفتن به تفریحات گروهی می تواند کمک بسزایی به فرایند درمان بکند. 

علائم افسردگی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

در ضمن برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله چگونه با افسردگی مقابله کنیم؟ را نیز مطالعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 802
تعداد کل آرا: 5264
تعداد کل بازدیدها: 1362815

نظرات کاربران

*