عشق وسواس گونه چیست و درمان آن چگونه است؟

عشق وسواس گونه چیست و درمان آن چگونه است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/20

عشق وسواس گونه و افراطی پدید ه ای است که در داستان های ادبیات کهن و دیرین و همچنین در رسانه ها به وفور دیده می شود. از خودکشی مشترک رمئو و جولیت تا فیلم های عصر مدرن، در همه ی این آثار، دیوانه وار عاشق کسی بودن و یا مورد عشق قرار گرفتن، معمولا به عنوان یک آرزوی بزرگ مطرح می شود تا به عنوان موضوعی که می تواند به فرد آسیب بزند.

تفاوت عشق سالم و عشق وسواس گونه چیست؟

عشق معمولا با گذر زمان فروکش می کند و تبدیل به رفاقت و صمیمیت می شود و دچار نوسان می شود و از حالت اولیه دور می شود اما افرادی که به عشق وسواسی گرفتارند، همواره رابطه ی خود را مثل روز اول و در اوج عشق می خواهند. آنها تمایل دارند شریکشان دائما در کنارشان باشد و بهشان توجه کند و هرگونه بی توجهی را فورا به نفرت و عدم دوست داشتن تعبیر می کنند.

این مسئله هنوز به عنوان یک اختلال روانی به اثبات نرسیده اما به دلیل ارتباط تنگاتنگی که اختلال وسواس (OCD) دارد، می تواند نوعی از اختلالات شخصیتی باشد.

حسادت شدید یکی از نشانه های بارز عشق وسواسی (obsessive love) می باشد. یکی دیگر از نشانه های دیگر افرادی که به عشق وسواس گونه مبتلا هستند رفتار اعتیاد گونه ی آن ها است که باید تمام وقت خود را با معشوق خود بگذرانند.

راه های درمان عشق وسواسی چیست؟

قطعا این مسئله نیاز به سایکو تراپی و گفتار درمانی و مشاوره دارد. یکی از موثر ترین راه های درمان این مسئله، کار کردن بر روی اعتماد به نفس فرد است به دلیل اینکه یکی از ریشه های اصلی این قضیه کمبود اعتماد به نفس است. زوج ها در صورت مشاهده این اختلال در هر یک از طرفین باید به مشاور و متخصص مراجعه کنند و در صورت عدم رسیدگی این مسئله می تواند بسیار آسیب زا باشد و فرد به خود یا شریکش صدمه وارد کند.

عشق وسواس گونه چیست و درمان آن چگونه است؟

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 802
تعداد کل آرا: 5264
تعداد کل بازدیدها: 1362777

نظرات کاربران

*
A
علیرضا ( 2018-05-10 23:29:24 )
سلام ، اگه فردی به این عارضه (عشق وسواسی ) دچار شده باشه به همین دلیلم تو رابطه اش با شکست روبرو بشه چیکار باید انجام بده ؟؟