عسل درمانی چیست؟ عسل درمانی در اسلام

عسل درمانی چیست؟ عسل درمانی در اسلام

همه از خواص و فوائد عسل آگاهی داریم، عسل غذایی بسیار مفید و ضروری برای بدن می باشد، علاوه بر این از عسل به عنوان دارو و درمان نیز استفاده می گردد. در دین اسلام هم استفاده دارویی از عسل مرسوم بوده است، به همین دلیل در این مطلب به بررسی عسل درمانی در اسلامی می پردازیم.

انسانی که نمی توان پیدا کرد که در طول زندگی خود به انواع بیماری های مبتلا نشده باشد. حتی پیامبر اسلام (ص) که بنده خاص خداوند بلند مرتبه می باشند، هم گاهی به بیماری مبتلا می شده است. بر اساس آنچه در قرآن کریم آمده است، پیامبر خدا حضرت ایوب علیه السلام به بیماری خطرناکی مبتلا بوده است، که با صبر کردن و بعد از دعاهای طولانی مدت به درگاه الهی توانست از بیماری شفا پیدا کند. خداوند بلند مرتبه در این باره می فرماید:

وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ: و ايوب را [ياد كن] هنگامى كه پروردگارش را ندا داد كه به من آسيب رسيده است و تويى مهربانترين مهربانان(سوره انبیا، آیه 83) .

پیامبراسلام (ص) و خانواده گرامی ایشان هم به بیماری های مختلفی دچار شده اند، در روایات آمده است که، عبدالله ابن مسعود گفته است: در زمانی که پیامبر (ص) به سختی بیمار بودند من نزد ایشان رفتم، دیدم که، پیامبر در طب می سوزد، گفتم: یا رسول الله، شما در طب می سوزید! حتما این برای کسب ثواب چند برابر می باشد. پیامبر فرموند: درست است، مسلمانی وجود ندارد که دچار بیماری و مصیبتی نشود، مگر اینکه مانند ریختن برگ درختان، از گناهان وی نیز کم نشود(بخاری، ص 5647)

خداوند بلند مرتبه به مرحمت و لطف خود هر بیماری را دارو و درمانی قرار داده است. پیامبر (ص) فرموده اند: خداوند بیماری را مقرر نکرده است که، درمان و شفای آن را نازل نکرده است(بخاری، 5678). از پیامبر گرامی اسلامی احادیثی وجود دارد، که در مورد سلامتی است و روش های معالجه برخی از بیماری ها را معرفی می کند. که یکی از آن ها عسل درمانی می باشد.

در مورد عسل درمانی و فوائد عسل در قرآن کریم، خداوند بلند مرتبه می فرماید:

وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ ﴿۶۸﴾

، و پروردگار تو به زنبور عسل وحى [=الهام غريزى] كرد كه از پاره‏ اى كوهها و از برخى درختان و از آنچه داربست [و چفته ‏سازى] مى كنند خانه ‏هايى براى خود درست كن.

ثُمَّ كُلِي مِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ ﴿۶۹﴾

سپس از همه ميوه ‏ها بخور و راههاى پروردگارت را فرمانبردارانه بپوى [آنگاه] از درون [شكم] آن شهدى كه به رنگهاى گوناگون است بيرون مى ‏آيد در آن براى مردم درمانى است راستى در اين [زندگى زنبوران] براى مردمى كه تفكر مى كنند نشانه [قدرت الهى] است(سوره نحل، آیه 68-69)

ابو سعید نقل می کند که، یکبار فردی نزد پیامبر(ص) رفت و گفت: برادرم شکمش سخت درد می کند، پیامبر (ص) فرمودند به وی عسل بخوران. بعد از مدتی این فرد دوباره نزدی پیامبر آمد و پیامبر به وی دوبار فرمود که به برادرت عسل بده بخورد. باز برای بار سوم، نیز آن فرد نزد پیامبر (ص) آمد و پیامبر دوباره توصیه نمود که به برادرت عسل بده بخورد. در آخر این فرد گفت: من گفته های شما را انجام دادم؛ (اما درد شکم برادرم قطع نشد که نشد) پیامبر فرمودند: خداوند درسته گفته است که، شکم برادر موجب می شود راستگو از دروغگو آشکار شود، تو به وی نه عسل خوراندی و نه راست می گویی، بعد از این آن فرد به برادرش عسل خوراند و آن درمان شد(صحیح بخاری، 5684).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
عسل درمانی چیست؟ عسل درمانی در اسلام
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)