عرق کردن شدید شبانه | علل و دلایل عرق شبانه چیست؟

عرق کردن شدید شبانه | علل و دلایل عرق شبانه چیست؟

تعرق شبانه یکی از اختلالات شایع در بین مردم می باشد، که می تواند علل و دلایل مختلفی داشته باشید، ولی در بیشتر موارد عرق کردن های شدید شبانه می تواند علائم و نشانه بیماری باشد، به همین دلیل تعرق شبانه را باید جدی گرفت و برای رفع آن به دکتر مراجعه نمود.

عرق کردن روند و عملکرد طبیعی ارگانیسم بدن می باشد، در زمان عرق کردن مواد سمی از ارگانیسم بدن دفع می شود. همچنین عرق کردن، برای تنظیم کردن دمای بدن بسیار لازم است، در هوای گرم، ارگانیسم بدن به صورت شدید عرق می کند و عرقی که بر روی پوست ظاهر می شود، سبب خنک شدن بدن می گردد. اما اگر انسان در شب و در خواب به صورت شدید عرق کند، حتماً باید به آن توجه کند، چار که در برخی موارد عرق شدید شبانه می تواند نشانه و علائم بیماری باشد.

در صورتی که شب ها به صورت شدید عرق می کنید، در درجه اول به دنبال علت در خانه خود باشید، داشتن لحاف و تشک های بسیار گرم، اتاق گرم، سیستم گرمایشی خونه و ... می تواند دلیل عرق باشد. اگر قبل از خواب از قهوه، نوشیدنی های الکلی، شکلات، غذاهای ادویه دار و سیردار استفاده می کنید، بدانید که این غذاها هم می تواند، سبب عرق شبانه شود. علاوه بر این، علت عرق شدید شبانه می تواند بیماری های مختلف نیز باشد، به ویژه اگر عرق کردن های شبانه به صورت طولانی مدت ادامه داشته باشد. از جمله بیماری هایی که سبب عرق شدید شبانه می شود، عبارتند از:

- بیمارهای عفونی:

در بیشتر موارد بیماری های عفونی سبب افزایش عرق کردن به ویژه در ساعات شبانه می شود. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- بیماری سل (Tuberculosis): دقت داشته باشید، تشدید عرق های شبانه یکی از علائم و نشانه های این بیماری می باشد، از این رو، وقتی فردی با مشکل عرق شدید شبانه به پزشک مراجعه می کند، پزشک در درجه اول به وی توصیه می کند آزمایش های مخصوص به ریه را انجام دهد.

- بیماری مونونوکلئوز عفونی (Infectious mononucleosis) که در اندام هایی مانند کبد، طحال، غدد لنفاوی مشاهده می شود.

- عفونت استخوان (Osteomyelitis) یا التهاب مغز استخوان؛

- آبسه کبدی یا همان عفونت کبدی؛

- التهاب درون‌شامه قلب (Endocarditis) که درد و آسیب دیدن عضلات و مفاصل می باشد و همچنین ضعف همراه با تب است که در نتیجه ملتهب شدن غشای داخلی قلب ایجاد می شود.

- بیماری غدد درون ریز (Endocrine system) از جمله این بیماری می توان به پرکاری تیروئید، دیابت قندی و در خانم ها نارسایی تخمدان را نام برد.

- برخی از بیماری های روماتیسمی؛

- بیماری سیستم قلبی – عروقی از جمله فشار خون بالا، تصلب شرایین و غیره... .

- برخی از بیماری های سرطانی؛

- بیماری لنفوم؛ که همام سرطان دستگاه لنفاوی است.

- بیماری فئوکروموسیتوما؛ که همان بیماری سرطان پانکراس است.

- خستگی های مزمن و استرس؛

- تغییرات شدید هورمونی در خانم های بارداری و یا در موقع یائسگی و قبل از دوره قاعدگی هم می تواند سبب عرق های شبانه شود.

- برخی از داروهای مصرفی هم می تواند دلیل عرق های شبانه باشد، از جمله داروهای ضد افسردگی، فشار خون و داروهای هورمونی و ... .

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2882
تعداد کل بازدیدها: 219766
عرق کردن شدید شبانه | علل و دلایل عرق شبانه چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)