عدم تمایل کودکان به مدرسه | با کودکی که مدرسه را دوست ندارد، چگونه باید رفتار کرد؟

عدم تمایل کودکان به مدرسه | با کودکی که مدرسه را دوست ندارد، چگونه باید رفتار کرد؟

چند روز دیگر وارد ماه مهر می شویم و مدارس باز می شوند، با آغاز ماه مهر بسیاری از کودکان از مدرسه رفتن خوشان نمی آید و دوست ندارند بعد از سه دوباره به مدرسه باز گردند، این یکی از مشکلات بسیاری از خانواده ها می باشد، از این رو، نحوه برخورد و رفتار با کودکانی که دوست ندارند به مدرسه بروند، در ترغیب کردن آنها به مدرسه موثر است.

هر کودکی وقتی زمان مدرسه رفتن فرا می رسد، واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند. برخی ها اول دوست ندارند، به مدرسه بروند و برخی دیگر بعداً عدم تمایل به مدرسه رفتن را نشان می دهند و مدرسه رفتن را دوست ندارند. حتی برخی از کودکان خواسته خود را به زبان می آورند و می گویند که نمی خواهند به مدرسه بروند و یا کفش های خود را پرت می کنند و یا بهانه های الکی مانند دل درد دارم و بهانه های مشابه می گیرند.

متخصصان می گویند، والدین در چنین شرایطی باید بتواند رفتارهای صحیح از خود نشان دهند. اساساً، در کودکانی که در 5 یا 11 الی 12 سالگی با این مشکل روبر می شوند، عدم حل صحیح و درست آن از لحاط روحی به کودک آسیب می زند.

- آیا می تواند مشکل عدم تمایل کودکان به مدرسه رفتن را حل کرد؟

1- خریدهای مدرسه را به همراه کودک انجام دهید؟

وقتی شما با کودک خود با هم برای خرید لوازم مدرسه می روید، سبب افزایش ذوق علاقه آنها به مدرسه می شود. به دلیل ذوق و علاقه ای برای استفاده از وسایلی که خودشان خریده اند دارند، تمایل و علاقه به مدرسه رفتن را نیز پیدا می کنند. علاوه بر این، تهیه کردن کوله پشتی با هم و لباس مدرسه با کودک سبب افزایش علاقه کودک به مدرسه می شود.

عدم تمایل کودکان به مدرسه | با کودکی که مدرسه را دوست ندارد، چگونه باید رفتار کرد؟

2- سعی کنید، برای اینکه مدرسه برای کودک شما راحت تر شود، روز اول مدرسه پیش او باشید:

بعد از تعطیلات، رفتن دوباره کودکان به مدرسه تا حدی با دلسردی مواجه می شوند. لازم است سخت بودن این موضوع را درک کنید و روز اول را پیش او باشید تا او با همکلاسی ها و معلمان خود آشنا شود. این گونه کودک خود را بسیار راحت تر احساس می کند. اما توجه داشته باشید که، بیش از چند روز با کودک به مدرسه رفتن خوب نیست و برای کودک مضر است. به همین دلیل به کودک بگوید که با معلم همیشه در ارتباط هستید و هر مشکلی که پیش بیاید، فوراً خود را به مدرسه می رسانید. این سبب افزایش اعتماد به نفس وی می شود.

3- اجاره دهید تا کودک، ناراحتی و احساسات خود را بروز دهد:

شرایطی را ایجاد کنید تا کودکان از تجربیات کوچک خود صحبت کنند. حتی در مورد این که چه احساسی دارند، ترس ها، ناراحتی های خود را به زبان بیاورند. از اینکه کلماتی مانند ترس و یا ترحم و غیره را استفاده می کنند، نارحت نشوید. این گونه می توانید از درون قلب کودک خبر دار شوید و علل ترس کودک را پیدا کرده و آن را حل کنید.

4- از معلمان در خواست کمک کنید:

برای اینکه دلیل ترس و ناراحتی کودک خود را متوجه شوید، در این رابطه با معلم آنها صحبت کنید. چرا که معلمان دائماً با آنها در ارتباط می باشند.

5- سعی کنید، بدانید که در مدرسه از چه چیزهایی لذت می برد:

در ابتدا شروع مدرسه زود خوابیدن و زود بیدار شدن، تغییر در رژیم غذایی، استرس درس خواندن و غیره در کودک، خود را نشان می دهد. به همین دلیل کودک در مدرسه از درس هایی که لذت می برد و تایم های مورد علاقه اش را سوال کنید. از کودک بپرسید، که فلان درس را چگونه گذراندی و یا ورزش را چگونه انجام دادی. کودک به این سوالات با علاقه پاسخ می دهد. به این طریق کودک جنبه دیگر مدرسه را که به عنوان سرگرمی می بیند.

عدم تمایل کودکان به مدرسه | با کودکی که مدرسه را دوست ندارد، چگونه باید رفتار کرد؟

اگر در این مورد نمی توانید، مشکل را تشخیص دهید، از متخصص می توانید، مشورت بگیرید.

مشکلاتی که کودکان در مدرسه با آن روبرو می شوند، بعد از چند هفته حل شدنی هستند. اما اگر در روحیه و احوال کودک تغییراتی به وجود آمده است، آن را جدی بگیرید و به متخصص مراجعه کنید.

- آمادگی ها زیر را حتماً انجام دهید:

1- وقتی کودک از مدرسه باز می گردد، حتماً از او در مورد اینکه روز خود را چگونه گذراندی سوال کنید.

2- به همه سوالات کودک بدون فشردگی و واضح پاسخ دهید.

3- در برخی از مسائل نظر و فکر کودک را بپرسید.

4- کارهای مربوط به او را، به همراه کودتان انجام دهید.

5- اگر برای کودک کاری پیش آمده، از اینکه مسئولیت آن را قبول کنید، نترسید.

6- به کودک خود افتخار کنید.

7- در رفتار و سخنان خود اهمیت و ارزش کودک را به او خاطر نشان کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1118
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
عدم تمایل کودکان به مدرسه | با کودکی که مدرسه را دوست ندارد، چگونه باید رفتار کرد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)