عادات استرس زا | چه نکاتی را برای جلوگیری از استرس رعایت کنیم؟

عادات استرس زا | چه نکاتی را برای جلوگیری از استرس رعایت کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/12

استرس تبدیل به همراه همیشگی انسان ها در زندگی معاصر شده است. اگرچه از آن راه گریزی وجود ندارد ولی با تمرین و رعایت نکاتی می توان از شدت آن کاست و آرامش را تجربه کرد. در این مقاله عاداتی که باید کنار گذاشته شوند تا زندگی آرامتی داشته باشیم بیان شده است.

استرس در زندگی هر فردی ممکن است رخ بدهد. حدود 20 درصد از مردم آمریکای شمالی مبتلا به اضطراب هستند. محققان حدس می زنند این میزان بالاتر نیز باشد چون عده زیادی از مردم حتی نمی دانند که به اضطراب مبتلا هستند. برخی از لذت های ما ممکن است اضطراب ما را افزایش دهد. در ادامه شما با برخی از رفتار های افزایش دهنده اضطراب آشنا می شوید.

 

تنبل نباشید

میزان فعالیت شما تاثیر مستقیم بر میزان اضطراب شما دارد. برای کاهش میزان حس اضطراب و استرس ورزش روزانه و منظم پیشنهاد می شود. ورزش اندروفین شما را بالا برده استرس شما را کاهش می دهد. پیاده روی و یوگای صبحگاهی در ایجاد آرامشتان بسیار موثر خواهد بود. با ده دقیقه ورزش میزان تمرکز خود را بالا ببرید.

 

حذف عادات بد غذایی

اگر به بهانه مشغله کاری یک وعده را حذف می کنید یا نا منظم غذا می خورید  استرس به بدن خود وارد می کنید. همین موضوع باعث می شود مواد مغذی را به دست نیاورید. سطح قند خونتان کاهش یابد و احساس کندی و بر انگیختگی کنید.

جهت بهبود خلق و خو و داشتن آرامش بیشتر غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ب و اسیدهای چرب امگا 3 را که در انواع توت ها، اسفناج و ماهی وجود دارد را در سبد غذایی تان بگنجانید.

 

اعتیاد به قهوه

کافئین موجود در قهوه میزان استرس و اضطراب را افزایش می دهد. چون باعث می شود ما احساس انرژی و هوشیاری کنیم و مراکز جنگ و گریز ما را تحریک کرده، حس بر انگیختگی ما را افزایش می دهد. در نتیجه افزایش ضربان قلب، عرق کردن دست و پا، ناراحتی های معده و دست های لرزان را برای ما به همراه خواهد داشت. پس خوردن قهوه را حذف و به جای آن یک لیوان آب سرد با لیمو یا خیار(یا هر دو) را جایگزین کنید.

 

وقت گذرانی در رسانه های اجتماعی

یکی از عادت های شایع گذران اوقات فراغت در اینستاگرام یا فیس بوک است. گذران وقت به مدت طولانی در این رسانه های اجتماعی برای سلامت روان ما مضر است. گذران وقت در فضای مجازی ما را از بودن در محل کار یا بودن در فضای حقیقی محروم می کند. 20 دقیقه وقت گذرانی در اینستاگرام باعث پشیمانی و اضطراب می شود چون از وقت خود استفاده خوبی نکرده اید.

علاوه بر این ها، ممکن است با دنبال کردن صفحه اجتماعی برخی افراد حس حسادت و رقابت در ما ایجاد شود. مدتی از این فضاها فاصله گرفته با خانواده خود وقت گذرانی کنید تا خوشحالی شما بیشتر شود.

 

نخوابیدن

خواب کافی به مدت حد اقل 7 ساعت سلامتی و انرژی لازم را به شما می دهد. کم خوابی استرتان را بیشتر می کند. بی ثباتی خلقی، عملکرد شناختی ضعیف و سیستم ایمنی پایین از دیگر عوارض بی خوابی است.

خواب منظم داشته باشید. قبل از خواب از تلفن همراه یا کامپیوتر استفاده نکنید تا خواب راحتی داشته باشید.

 

صرف زمان زیاد به تنهایی

 صرف زمان با دوستان حامی و ایجاد دلبستگی های مثبت و سالم می تواند به بهبود عملکرد اجتماعی و افزایش شادی کمک کند. گذراندن وقت به تنهایی مخصوصاً برای افراد درونگرا مهم است اما به همان اندازه نیز مهم است که بیرون بروید و با دوستان خود معاشرت کنید.

 

گوش دادن به برخی موسیقی ها

بله، آهنگ های غمگین خلق و خوی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که احساس غم یا اضطراب می کنید به آهنگی شاد گوش کنید. لیستی از موسیقی های آرامش بخش و مثبت داشته باشید تا به شما کمک کند، مکان شاد خود را پیدا کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10171

نظرات کاربران

*