ظاهر یا شفافیت ادرار(UA Appearance) در آزمایش ادرار به چه معناست و ظاهر و شفافیت نرمال ادرار چیست؟

ظاهر یا شفافیت ادرار(UA Appearance) در آزمایش ادرار به چه معناست و ظاهر و شفافیت نرمال ادرار چیست؟

از دیگر مواردیکه در تفسیر آزمایش ادرار | انواع آزمایش ادرار | اختصارات و تست های آزمایش ادرار ذکر شد که در یک آزمایش ادرار مورد تست و بررسی قرار می گیرد میزان شفافیت(Urine Opacity) یا ظاهر ادرار(Urine Appearance) است. در اینجا در خصوص معنی و ظاهر نرمال و درست ادرار توضیح داده می شود.

ابتدا باید ذکر شود که میزان شفافیت یا ظاهر ادرار در طیفی شامل تمیز(معادل انگلیسی Clear)، کدر(Hazy)، حالت مه آلود یا توربید کم(Less commonly turbid) که در واقع حالتی بین کدر و حالت ابری ادرار است و گفته می شود حالتی است که از پشت شیشه مایع ادرار نمی توان چیزی را خواند، حالت نیمه کدر یا نیمه توربید(Semiturbid)، حالت ابری(Cloudy) و حالت مات(Opaque) می شوند.

توجه داشته باشید که حالت طبیعی ادرار باید شفاف باشد بطوریکه از پشت شیشه ظرف ادرار بتوان نوشته های یک متن را خواند و غیر از آن می تواند نشان دهنده وجود مشکلاتی مانند عفونت ادراری، وجود کریستال ها در ادرار، وجود گلبول سفید یا قرمز، اسپرم، قارچ، عفونت های انگلی و دیگر مشکلات باشد. برای مثال وجود گلبول های سفید یا قرمز یا باکتری ها می تواند رنگ ادرار را کدر(Hazy) کرده یا موجود موکوس در ادرار رنگ ادرار به به رنگ مه آلود/ابری(Cloudy) در می آورد.

البته باید این نکته نیز ذکر شود که ادرار می تواند در حالاتی به غیر از نوعی بیماری یا عفونت نیز تغییر شفافیت دهد که از جمله آن می توان به مصرف غذاهای چرب یا برخی از انواع غذاها مانند چغندر اشاره کرد.

در هر صورت هرگونه تغییر در ظاهر و شفافیت ادرار می تواند نشانه ای باشد که متخصصان آزمایشگاهی و پزشکان حسب آن می توانند تشخیص و نظر دهند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 828
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)