طریقه صحیح نشستن کودکان چگونه است؟ مضرات نشستن کودکان به شکل W چیست؟

طریقه صحیح نشستن کودکان چگونه است؟ مضرات نشستن کودکان به شکل W چیست؟

بسیاری از کودکان عادت دارند، برای راحتی هم که شده به صورت پروانه ای و یا به شکل W بنشینند، اين طریقه نشستن توانايي كودكان براي كنترل تنه و چرخش بدن آنها را تقويت مي­كند اما اين نحوه نشستن براي همه كودكان توصيه نمي شود،‌ لذا پدر و مادرها باید از این موضع آگاه باشند، كه نشستن در اين حالت براي مدت زياد ميتواند مشكلات ارتوپدي در فرزندانشان ايجاد كند. كودكاني كه به اين نحوه نشستن عادت دارند معمولا از اين روش براي افزايش پايداري تنه و لگن براي بازي كردن و اعمال ديگر استفاده مي­ كنند.

والدینی که از نزدیک دنبال رشد کودکان خود هستند، هر حرکت کودکان خود را لازم است تحت نظر بگیرند، و در صورتی که می بینند، اشتباه و خطایی وجود دارد، تلاش نمایند تا آن را اصلاح کنند.

یکی از موارد ی که باید به آن در حین رشد کودک توجه نشان دادن طریقه نشستن کودکان می باشد، چرا که اگر کودکان به اشتباه بشینند، موجب می شود که در آینده به کمر درد، بیماری قلبی، و یا درد ستون فقرات و ... دچار شوند. نشستن کودکان به شکل W که به آن "نشستن پروانه ای" می گویند، و بسیاری از والدین اعتقاد دارند که این طرز نشستن صحیح نمی باشد. اما اینکه چرا والدین نشستن کودک به شکل پروانه ای را درست نمی دانند، دلیل اش فعلا مشخص نیست. پس شکل نشستن به صورت W چه ایرادی دارد؟ نشستن به این طریق، چه تاثیرات منفی بر روی رشد کودک دارد؟ و چگونه می توان این گونه نشستن کودک را تصحیح کرد؟

طریقه نشستن به صورت W  چیست؟

این طریقه نشستن کودک، بر روی ران های خود می باشد، که زانوها و پاهایش را در کنار بدنش بر روی زمنین قرار می دهد. کودکانی که به این شکل می نشینند را اگر از بالا به پاهایش نگاه کنید به صورت W دیده می شود. در برخی از کودکان پاها به ران می چسبد، و در برخی دیگر ازکودکان فاصله دار می باشد.

طریقه صحیح نشستن کودکان چگونه است؟ مضرات نشستن کودکان به شکل W چیست؟

بسیاری از کودکان به صورت خودکار طریقه نشستن به صورت W را برای خود راحت احساس می کنند، و بدون اینکه متوجه باشند به این طریقه بر روی زمین می نشینند، کودکانی که به این طریقه از نشستن علاقمند می باشند، در تلاش هستند که ضعیف در ران ها و یا در بدن خود را این گونه جبران کنند.

- مضرات نشستن به این طریقه چیست؟

زیان های و تاثیرات منفی این گونه نشستن در کودکان بستگی به ادامه این وضعیت دارد. در صورتی که والدین این گونه نسشتن کودکان خود را می بینند اگر مداخله نکنند این تاثیرات منفی را خواهد داشت.

- نشستن به طریقه w در کودکان سبب می شود که ران پاها، عضلات پا، کوتاه و پر تنش باشند. این وضعیت به هماهنگی، تعادل و مهارت های حرکتی کودک تاثیر منفی می گذارد. و همچنین موجب کشیده شدن ران ها در کودک نیز می شود.

- کودکی که به صورت W نشسته است، نیاز کمتری به چرخش بالا تنه خود احساس می کند و در نتیجه عضلات میانی بدن تحلیل می رود. در این وضعیت نشستن، کودک برای انجام هر کاری از هر دو دست خود استفاده می کند، و برای انجام کاری با دست دیگر، خود را دچار سختی نمی کند. و در نتیجه در سنین بالا موجب می شود که توانایی های یدی کودک کاهش یابد.

- نشستن به این طریقه موجب می شود که پروسه انتخاب یک دست به صورت دست غالب در کودک با تاخیر مواجه شود(منظور راست دست و یا چپ دست بودن می باشد). چرا که کودک برای اشیایی که در سمت راست خود قرار دارند از دست راست و برای اشیایی که در اطراف و نزدیک خود قرار دارند از دست چپ استفاده می کند، که این وضعیت در آینده برای تعادل فیزیکی کودک تاثیر منفی دارد.

- در کودکانی که به صورت W  می نشینند، موجب می شود که انداختن سنگینی وزن از یک طرف بدن به طرف دیگر با سختی انجام شود و این وضعیت به عدم تعادل در کودک منجر می شود، که در دویدن، چرخیدن و ... به مشکل بر می خورد. نشستن به این طریقه مانع از رشد عضلات و قوی شدن انها در کودک می شود.

- اگر کودکانتان به صورت بلند مدت به طریقه نشستن، به صورت W را ترجیح می دهد، به جای اینکه به وی بگوید این گونه نشین، طریقه های صحیح نشستن را که در ادامه گفته شده است را با وی تمرین کنید. پاها را دراز کردن و نشستن بر روی چهار زانو، نشستن بر روی یک طرف و ... را می توانید به وی یاد دهید.

- این طریقه نشستن این مکان را به کودک می دهد که از هر دو دست و از هر دو سمت بدن برای نشستن استفاده کند. در سایه این سنگینی بدن تغییر می کند، عضلات قلب و شکم هم امکان رشد نمی یابند.

تغییر دادن طریقه نشستن W در کودکان ابتدا می تواند سخت باشد، اما به صورت ارام و بطی می توانید این رویه را در کودکانتان تغییر دهید.

- برای جلوگیری از طریقه نشستن W چکار باید بکینم؟

زیان ها و ضررهای نشستن به صورت W قطعی می باشد، و متخصصان ماهر و با تجربه توصیه می کنند که بهترین کاری که می توان انجام داد، این است که وقتی کودک به این صورت نشستن تلاش کنیم نشستن وی را به ارامی تغییر دهیم، تغییر سبک نشستن کودک کمی هم وقت گیر می باشد ولی بهترین کار یاد دادن طرقه درست نشستن به کودکان می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
طریقه صحیح نشستن کودکان چگونه است؟ مضرات نشستن کودکان به شکل W چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)