طریقه صحیح مسواک زدن | آیا دندان هایمان را درست تمیز می کنیم؟

طریقه صحیح مسواک زدن | آیا دندان هایمان را درست تمیز می کنیم؟

مسواک زدن دندان ها بسیار مهم می باشد و لازم است که انسان در طول شبانه روز حداقل دو بار صبح و شب دندان های خود را مسواک بزند، با وجود اینکه امروزه اکثریت مردم از مسواک استفاده می کنند، ولی بسیار از آنها طریق صحیح مسواک زدن را نمی دانند و به همین دلیل با خرابی و پوشیدگی دندان مواجه می شود. از این رو در مقاله حاضر به بررسی طریقه صحیح مسواک زدن و نگهداری از مسواک می پردازیم.

نگهداری و مراقبت صحیح از دندان ها، یکی از اصلی ترین و اساسی ترین شرط برای حفظ سلامتی و زیبایی آنها می باشد. دندان ها را هر روز قبل از صبحانه خوردن و شب ها بعد از خوردن شام و قبل از خواب لازم است، مسواک کنیم و تمیز نمایم.

بعد از هر بار غذا خوردن حتماً دهان خود را با شوینده های مختلف، که می توانید آن را از داروخانه ها تهیه کنید، بشورید. البته اگر امکان دارد و برایتان مقدور است از همه بهتر این است که بعد از هر بار غذا خوردن مسواک بزنید.

مسواک زدن دندان ها سه دقیق طول می کشد که می توانید در دل خود تا 180 هم بشمارید. ابتدا سطح خارجی دندان ها و سپس سطح داخلی و بعد از آن سطح روی آن را تمیز کنید. اگر بر روی سطح زبان سفیدک وجود دارد، لازم است زبان خود را هم تمیز کنید. در حال حاضر مسواک هایی در فروشگاه ها موجود هستند که دارای بخش مخصوصی برای تمیز کردن سطح زبان می باشند.

طریقه صحیح مسواک زدن:

در زمان تمیز کردن دندان ها باید فک بالایی و پایینی دهان باز نگه داشته شود. اول دندان های فک بالایی و سپس دندان های فک پایین را تمیز کنید. از سمت چپ دندان های فک شروع کنید و هر دو دندان را با مسواک با ده حرکت تمیز کنید. حرکت مسواک عمودی (از بالا به پایین) و دندان های پایین را از لثه ها به سمت سطح دندان مسواک کنید. بر اساس محاسبات برای اینکه دندان های به صورت کامل تمیز شود باید مسواک نزدیک به 400 بار حرکت داشته باشد.

طریقه صحیح مسواک زدن | آیا دندان هایمان را درست تمیز می کنیم؟

اگر در زمان مسواک کردن از حرکات افقی استفاده کنید، این حرکت می تواند لایه های روی دندان را از بین ببرد. توصیه می شود، شب ها بعد از اینکه دندان هایتان را مسواک زدید، با انگشت خود لثه هایتان را ماساژ دهید. برای ماساژ دادن لثه های انگشت خود را ابتدا شسته و بر روی لثه بگذارید و به سمت دندان ها به صورت دایره وار حرکت دهید. ماساژ لثه 5 الی 7 دقیقه می تواند، ادامه داشته باشد.

البته در زمانی که دارای التهاب در لثه ها و یا دهان خود می باشید، ماساژ دادن توصیه نمی گردد. در زمان انتخاب و خرید مسواک به مسواک هایی که وسط برس آنها تو رفته است و همچنین برس آنها با دسته مسواک در یک راستا نباشد، برتری و ترجیح دهید. مسواک هایی که به این شکل هستند راحت تر وارد لایه های ما بین دندان ها می شوند.

همچنین لازم است که برس مسواک کوچک باشد و برس به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند بین دندان ها را تمیز نماید.

شرایط نگهداری از مسواک:

مسواک خود را در اتاقی که هوای خشک (نه حمام که هوای مرطوب دارد) دارد و در داخل استکان که برس آن به سمت بالا باشد، نگه داری کنید و هر سه ماه آن را عوض کنید. بعد از هر بار استفاده از مسواک می توانید آن را زیر آب جاری با صابون بشورید.

برای تمیز کردن دندان ها بهترین وسیله استفاده از خمیر دندان های دارای فلوراید می باشد. چرا که فلوراید بهترین وسیله برای مبارزه با پوسیدگی دندان می باشد. همچنین استفاده از خمیر دندان هایی که در ترکیبات خود داری نمک خوراکی می باشند، برای خانم های باردار و کسانی که اطراف دندان هایشان خونریزی دارد، توصیه می شود.

یکی دیگر از وسایلی که برای تمیز کردن دندان استفاده می شود نخ دندان می باشد. چرا که خیلی وقت ها برس مسواک نمی تواند وارد ما بین دندان ها شود، لذا آن مناطق را باید با نخ دندان تمیز کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
طریقه صحیح مسواک زدن | آیا دندان هایمان را درست تمیز می کنیم؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)