طریقه تربیت کودکان شیطون | چگونه کودکان حرف گوش نکن را تنبیه کنیم

طریقه تربیت کودکان شیطون | چگونه کودکان حرف گوش نکن را تنبیه کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/26

برخی از کودکان بسیار شلوغ و حرف گوش نکن هستند و این کودکان موجب ناراحتی و آزار والدین می شوند، لذا والدین در نحوه مقابله و تربیت این کودکان دچار مشکل می شوند از ابن رو، در این مطلب نحوه تربیت کودکان شلوغ می پردازیم.

یکی از مشکلات عمیق و سنگین بسیاری از خانواده ها، حرف گوش نکردن بچه ها و عمل نکردن آنها به اصول و قواعد طبیعی خانه می باشد. در چنین شرایطی یکی از اصول و قاعدهای لازم و ضروری که والدین باید مد نظر داشته باشند، این است که آیا کودک به درست قوانین و شرایط را متوجه شده است و یا نه.

به عبارت دیگر باید کودک بداند که، چکار باید بکند و چکار نمی تواند، بکند. مساله دیگر دائمی بودن این قواعد می باشد. شما به عنوان والدین باید مطمئن باشید که، وقتی به کودک می گوید این کار نمی شود یعنی دائمی نمی شود. مثلا اگر کودک با موبایل بازی می کند و بازی با موبایل جزء کارهای نشدنی است، به کودک بگوئید که برای همیشه نمی تواند با موبایل بازی کند. متاسفانه در برخی از خانواده ها قواعد نشدنی دائمی نیستند و بر حسب شرایط تغییر می کنند.

قبل از این که روش های تنبیه این نوع از کودکان را بخوانید، از خودتان این سوال را بپرسید، آیا در خانواده شما قواعد و قوانین به روشنی مشخص است؟ آیا فرزند شما با قواعد شدنی و نشدنی آشنا می باشد؟ آیا خود شما به صورت دائمی به این قوانین عمل می کنید؟ اگر به هر سه سوال جواب آری می دهید، بعد از آن می توانید، از روش های زیر استفاده کنید.

- روش اول: نشان دادن نتایج طبیعی اشتباهات کودکان

نتایج طبیعی را که به دلیل اشتباهات کودکان رخ می دهد، مانع نشوید و آن را لاپوشانی نکنید. مثلا اگر کودک اسباب بازی های خود را می شکند، مانع وی نشوید، بعد از مدتی کودک متوجه خواهد شد که، با شکستن اسباب بازی ها دیگر نمی تواند با آنها بازی کند و خودش بدون اسباب بازی خواهد ماند.

- روش دوم: نشان دادن واکنش منطقی

واکنش منطقی در برابر حرکت اشتباه کودک به وی نشان دهید، مثلا اگر کودک اسباب بازی های خود را به دیوار می کوبد، این اسباب بازی را همان روز از وی بگیرید، این روش را ادامه دار و بدون استثناء انجام دهید.

- روش سوم: گذاشتن شرط

شرط بگذارید، کودکان تا دو نیم الی سه سالگی از اینکه قواعد را متوجه شوند و آن را به خاطر بسپارند، اذیت می شوند. به همین دلیل آنها تند تند قواعد را می شکنند. اگر فرزندان مقررات را متوجه نمی شود، بهتر است به وی امکان دهید تا قواعد و مقررات را انتخاب کند و یا شرط بگذارد، مثلا کودک اگر می خواهد با اسباب بازی کند، اول شرط بگذارید که غذایش را بخورد و سپس می تواند بازی کند.

- روش چهارم: محروم کردن از لوازم مورد علاقه اش

از لوازم و اشیایی که کودک دوست دارد وی را محروم کنید. این روش بسیار ساده می باشد، اگر کودک مقررات را زیر پا می گذارد، وی را از اسباب بازی های مورد علاقه اش می توانید محروم کنید. اما توجه داشته باشید که محرومیت ایجاد شده زیاد ضروری نباشد. مثلا کودک را از خوردن غذا نمی توان محروم کرد.

- روش پنجم: بالا بردن تن صدا

صدای خود را بالا ببرید. در صورتی که می خواهید کودک خود را تنبیه کنید می توانید صدای خود را بالا ببرید. اما فرمواش نکنید که، بر روی کودک داد نزنید و او را تحقیر نکنید. تنها با صدای بلند به وی یاد آوری کنید که از مقررات خارج شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299044

نظرات کاربران

*