طریقه آماده کردن سبزه عید | روش کاشت سبزه عید

طریقه آماده کردن سبزه عید | روش کاشت سبزه عید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/23

یکی از رسم ها و سنت های قدیمی در عید نوروز، کاشتن سبزه عید می باشد که معمولاً اکثریت خانواده های ایرانی سبزه عید را بر سر سفره هفت سین خود می گذارند، با این حال، طریقه کاشت و آماده کردن درست سبزه عید بسیار مهم می باشد و لازم به دقت است.

یکی از رسم ها و سنت های مربوط به عید نوروز در میان مردم ایران، کاشتن سبزه و آماده سبزه عید می باشد. بسیاری از خانواده از ده روز یا پانزده روز مانده به عید سبزه های عید را در ظرف های مخصوص و به صورت دلخواه می کارند و در طول ده الی پانزده روز باقی مانده به عید از آن مراقبت می کنند تا برای سال تحول سبز شده و آماده گردد. ولی امروزه بسیاری از خانواده هم هستند که به علل مختلف از جمله مشغله کاری و یا نداستن طریقه کاشتن و نگهداری از سبزه عید، ترجیح می دهند که سبزه عید را به صورت اماده از بازار تهیه نمایند. اما کاشتن و بزرگ کردن سبزه عید در خانه لذتی دیگر دارد و بسیاری از مردم دوست دارند، خودشان این کار را انجام دهند.

سبزه عید هر ساله در ماه اسفند (ماه مارس) و در نزدیکی عید نوروز در کشورهای شرق و ایران از گندم در ظرف های مخصوص درست می شود، ککه در مطالعات مردم نگاری اتحاد جماهیر شوروی یکی از علائم و نشانه های مطالعه ملل شرق محسوب می شد.

بر اساس سنت ها و تاریخ سبزه در چهارشنبه اول (یعنی اولین چهارشنبه از چهار شنبه باقی مانده تا عید) و نزدیک غروب آفتاب کاشته می شود و بعد از عید نوزر هم بر سر سفره هفت سین، خانه ها، محل کار و در جامعه آن را ما مشاهده می کنیم، در این رسم بر این است که در روز سیزده به در مردم سبزه های خود را به طبیعت برده و در آنجا در رود و یا آب رها می کنند.

اگر چه امروزه برای کاشتن سبزه عید از دانه های مختلف استفاده می شود، ولی بر اساس سنت لازم است که اصل اساسی دانه های تشکیل دهنده سبزه عید گندم باشد.

- چگونه می توان سبزه عید را آماده کرد؟

برای این کار ابتدا دانه های گندم را خوب پاک کرده و تمیز کنید و سپس آن را در داخل آب بگذارید و دو الی سه روز آن را در آب نگهداری کنید. در این زمان مشاهده می کنید که دانه های گندم آب کشیده و باد کرده است. لذا گندم بعد از اینکه آب لازم را به خود کشید، آن را در ظرف دلخواه که دوست دارید سبزه عید را در آن بکارید، بریزید. سپس پارچه توری نرم را با آب خیس کنید و آن را بر روی گندم بکشید. لازم است بدانید که باید پارچه توری خیس بماند. زمانی که گندم ها شروع به جوانه زدن کردن پارچه را از روی گندم ها بردارید.

اب دادن به سبزه طوری است که، نباید در زیر سبزه ها آب جمع شود و بماند. به خشکی سبزه ها نگاه کنید، لازم است که دو روز در میان سبزه را آب دهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240009

نظرات کاربران

*