ضروری ترین نیاز فرزندان کدام هستند | اهمیت آموزش ارزش ها و باروهای معنوی به کودکان

ضروری ترین نیاز فرزندان کدام هستند | اهمیت آموزش ارزش ها و باروهای معنوی به کودکان

امروزه بسیاری از والدین اهمیت آموزش ارزش ها و باورهای معنوی را در کودکان خود کم اهمیت می دانند و در آموزش معنویات به فرزندان خود کوتاهی می کنند، در حالی که آموزش معنویات بسیار اهمیت دارد و لازم است که والدین به نیازهای معنوی کودکان توجه بیشتری داشته باشند.

انجمن های غربی در طی سال های گذشته در موضوع تربیت راه به جایی نبردند و برای رهایی از این معضل بازگشت، دوباره والدین نزد فرزندانشان را توصیه کرده­ اند. دلیل این امر، وارد شدن و قرار گرفتن مادر بزرگ ها و یا سایر افراد میان فرزندان و والدین می باشد. در کشور ما هم فاکتورهایی که بین مادران و فرزندان فاصله می­انداز، بسیار زیاد می باشند. برخی از آنها مربوط به احتیاجات انسان مانند کار، استراحت و ... می شود و برخی دیگر مربوط به علاقه ها و تمایلات انسان مانند علاقه به تحصیل و غیره مربوط می شود.

درست است که، همه این احتیاجات انسان طبیعی می باشند، اما برای به دست آوردن یک منفعت بزرگ، لازم است از برخی کارهایی که زیاد منفعتی برای زندگی انسان در بر ندارد، پرهیز کنیم. در کنار تلاش برای تامین ضروریات زندگی خود، لازم است، با فرزندان خود حداکثر ارتباط و صمیمت را داشته باشیم. تلاش برای بودن با آنها، برای سلامتی روحی و روانی کودکان ضروری و مفید است.

برای روشن­تر شدن بهتر مطالب، می توان این سوال را مطرح کرد که، آیا فردی حاضر است، فرزندش را در خانه­ای که چیزی برای خوردن ندارد، رها می کند؟ مسلماً که خیر. پس چگونه برخی از افراد فرزندان خودشان را از معنویت که غذای روحی – روانی انسان می باشد، دور می کنند. چرا که محروم شدن از غذای معنوی و روحی به مراتب بدتر و شدیدتر از احساس گرسنگی می باشد. کودکان گرسنگی فیزیکی را زودتر فراموش می کنند و یا با غذا خوردن سیر می شوند و گرسنگی از بین می رود. اما گرسنگی معنوی را فراموش نمی­کنند و سیر کردن آن و جبران آن بسیار مشکل می باشد و گاهی هم ناممکن می شود. در صورتی که اگر ارتباط و علاقه بین کودک و مادر قطع شود، کودک در دوران نوجوانی هم دوره تلخی را خواهد داشت.

در زمانی که به اجبار، ناچاریم از فرزند خود جداش شویم، لازم است آنها را به افرادی بسپاریم که به کودکان بسیار نزدیک می باشند. چرا که یکی از راه­های محافظت از علاقه و ارتباط بین مادر و کودک، سپردن آنها به افرادی می باشد، که کودکان را دوست دارند و تا حدی می توانند نبود مادر را جبران کنند. از این رو، در زمانی که مادر حضور ندارد، افرادی که از کودکان مراقبت می کنند، بهتر است، افرادی باشند که کودکان آنها را دوست دارند.

برای اینکه کودکان را از خودمان جدا کنیم و به آنها مستقل بودن را یاد دهیم، نباید عجله کنیم، چرا که به موقع خودش کودکان مستقل خواهند شد. اما باید توجه داشت که، حتی کودکانی که استقلال فیزیکی به دست می آورند، در به دست آوردن استقلال معنوی با مشکل مواجه شده­اند، در بزرگسالی با مشکلات متعددی روبر می­شوند.

جای بسیار خوشحالی دارد، که بسیاری از مردم در جامعه ما هنوز ارزش های معنوی خود را حفظ کرده­اند و این ارزش­ها و باورها در روابط خانوادگی خود را نشان می دهد. اما متاسفانه به صورت تدریجی شاهد کم رنگ شدن این ارزش ها و بارویهای معنوی در جامعه هستیم. لذا باید گفت که، کودکان خود را دوست داشته باشید و از اینکه ارزش ها و باورهای معنوی خودتان را به آنها آموزش دهید، نترسید. معنویات را به کودکان خود یاد دهید و اجازه ندهید، اشتباهاتی که در کشورهای غربی در طول سال­های گذشته به وجود آمده بود، مجدداً تکرار شود.

نویسنده: آی گل اسکندرآوا (Aygül İskəndərova)

استادیار دانشکده روانشناسی دانشگاه دولتی باکو

منبع: Tebiivalideynlik.az

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
ضروری ترین نیاز فرزندان کدام هستند | اهمیت آموزش ارزش ها و باروهای معنوی به کودکان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)