صیغه موقت متن | متن فارسی صیغه موقت | چگونه صیغه موقت خوانده می شود؟

صیغه موقت متن | متن فارسی صیغه موقت | چگونه صیغه موقت خوانده می شود؟

ازدواج موقت یکی از انواع ازدواج است که در این مقاله می خواهیم بدان بپردازیم. در مقالات قبلی به مواردی همچون ازدواج موقت چیست؟ و چگونه ازدواج موقت یا صیغه انجام دهیم؟ پرداختیم اما نحوه چگونگی خواندن متن صیغه به صورت فارسی و خواندن آن را بیان نکردیم که در ادامه بدان می پردازیم.

صيغهء عقد موقت مانند عقد دائم بايد به عربي خوانده شود و بدين صورت است كه ابتدا, زن به مرد مي گويد: زَوَّجْتُكَ نَفْسِي فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَي المَهْرِ المَعْلُوم ِ و بدون فاصله مرد بگويد: قَبِلْت ُ و يا وكيل زن بگويد: مَتَّعْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ في ِالمُدّةِ المَعْلُومَةِ عَلَي المَهْرِ المَعْلُوم ِ و بدون فاصله وكيل مرد بگويد: قَبِلتُ لِمُوَكِّلِي هكَذا.(1)عقد ازدواج چند شرط دارد: به عربي صحيح خوانده شود; زن و مرد به ازدواج با يك ديگر راضي باشند;كسي كه صيغه را مي خواند, بالغ و عاقل باشد; عقد دختر باكره بايد با اجازهء پدر يا جدّ پدري اش باشد;(2) عاقل بايد قصد انشان داشته باشد.يعني: اگر خود مرد وزن صيغه رامي خوانند زن به گفتن« زوجتك نفسي» قصدش اين باشد كه خود را همسر او قراردهد. ومرد به گفتن« قبلتُ التزويج» همسر بودن او را براي خود قبول بناميد اگر وكيل گرفته اند بايد وكيل هم قصد إنشاإ داشته باشد.

با رعايت همه شرائطي كه در توضيح المسائل مراجع براي عقد موقت گفته شده (كه از جمله مهم ترين آن شرائط بنابر نظر اكثر فقها آن است كه، اگر دختر بِكر است بايد ازدواج با او با اجازه پدر يا جد پدري دختر باشد و الا عقد باطل است) اگر پسر بخواهد صيغه عقد موقت را از طرف دختر براي خودش بخواند بايد بگويد: مَتعتُ مُوكلتي لِنفسي عَلي المَهر المَعلومِ فِي المدهِ المَعلومه؛ بعد بلافاصله بگويد قَبلتُ لِنَفسي هكذا. و اگر از طرف دختر وكيل باشد كه او را براي شخص ديگري عقد موقت نمايد بايد بگويد: مَتَعتُ موكِلَتي مُوكلَكَ (يا لِمُوكلي) عَلي المَهر المعلومِ فِي المدهِ المعلومهِ؛ بعد بلافاصله بگويد: قبلت لموكلي علي المهر المعلوم في المده المعلومه.

 

همچنین بخوانید:

چگونه ازدواج موقت یا صیغه انجام دهیم؟

شرایط قانونی ازدواج موقت یا صیغه چیست؟

ازدواج موقت چیست؟

آیا ازدواج موقت در شناسنامه ثبت می شود؟ توصیه ما این است که دختر در صورت باکره بودن حتما باید با اجازه پدر کاری را انجام دهد  مگر اينكه دختر پدر و جد پدري نداشته باشد كه در اين صورت اگر خودش رشيده و مصلحت خود را تشخيص دهد اجازه كسي شرط نيست.

زن مي‌گويد: «زَوَّجتُكَ نَفْسي في المُدَّةِ الْمَعْلوُمَه عَلَي الْمَهْرِ الْمَعْلوُم» (خودم را به تو تزويج كردم براي مدت معين با مهر معين)

بعد مرد مي‌گويد: «قَبِلْتُ» (قبول كردم)

تبصره: اگر خود مرد و زن نتوانند صيغه را به عربي صحيح بخوانند به هر لفظي كه صيغه را بخوانند صحيح است. اما بايد لفظي را بگويند كه معني «زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ» را بفهماند

: براى عقد موقت اگر مرد خودش وکيل زن شود بايد چگونه صيغه را قرائت کند تا صحيح باشد؟

ج) در عقد موقّت بعد از تعيين مَهر و مدّت و اخذ وکالت از زن، مرد مى‌گويد: «اَنْکَحْتُ مُوَکِّلَتى لِنَفْسى فِى المُدّة المَعلومَة على المَهْر المَعلوم»، و بعد بلافاصله مرد مى‌گويد: «قَبِلْتُ هٰکَذا».

صیغه موقت متن صیغه موقت
طریقه خواندن صیغه ازدواج موقت | صیغه موقت شرایط  |  صيغه محرميت | صیغه عقد نکاح موقت | متن صیغه محرمیت دختر و پسر


روش درست خواندن صیغه عقد موقت

اگر زن و مرد بخواهند خودشان صیغه عقد را بخوانند، بعد از آن که مدت و مهریه معین شد، زن باید بگوید:

زوّجتُکَ نفسی فی المّدت المعلومۀِ علی المهرِ المعلوم؛ من خودم را به همسری تو در آوردم با مدت معین و با مهر معین.

بعد باید مرد بگوید: قَبِلتُ؛ قبول کردم.


صیغه عقد موقت می تواند فقط توسط یکی از طرفین (مرد یا زن) خوانده شود. مثلا اگر مرد صیغه را می خواند، ابتدا به زن بگوید: آیا من وکیلم تو را به مدت و مهر معلوم شده به عقد خودم درآورم. زن در جواب می گوید: آری. آن گاه مرد این گونه صیغه را جاری می کند:

زوّجتُ موکّلتی لنفسی لنفسی فی المدت المعلومۀ علی المَهر المعلوم؛ من موکّلم را به ازدواج خود در آوردم در مدت و مهر مشخص شده.

سپس دوباره مرد می گوید: قبلت لنفسی هکذا؛ قبول کردم برای خودم این طور.

بیش تر مراجع تقلید معتقدند که اگر امکان خواندن صیغه ی عقد به زبان عربی نباشد، می توانند ترجمه آن را به فارسی یا هر زبان دیگری بخوانند و لازم نیست وکیل بگیرند.

شرایط صیغه ساعتی متن خطبه عقد صیغه محرمیت


 
چند نکته مهم:

۱.جهت انجام صیغه ی موقت نیاز به دانستن احکامی است که با مراجعه به سایت  یا دفتر مراجع خود ، نظر آنان را در این باره جویا شوید.

جهت یادآوری دوستان عرض کنم که قبلا باید مقدار مهریه و مدت ازدواج تعین شده با شد .بعد صیغه عقد خوانده شود. ضمنا دختران باکره که سابقه ازدواج ندارند بنا بر نظر عده ای از مراجع لازم است در ازدواج موقت نخست از پدر اجازه بگیرند. به امید اینکه همه به رفع نیازهای خود از راه شرعی و الهی رو آورند.


روش صیغه ساعتی عقد موقت | صیغه ساعتی متن  | نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت | متن خطبه عقد صیغه محرمیت چیست

 

یکی از سوالات متداول در مورد صیغه این است که آیا می توان صیغه محرمیت را به صورت فارسی خواند؟

پاسخ این سوال را در میان فتواهای مراجع عظام می گردیم.  آیات عظام امام، خامنه‏اى، سیستانى، صافى، مکارم، نورى و وحید:  اگر نمى‏توانند خودشان به صورت عربى صحیح بخوانند، مى‏توانند به فارسى و یا هر زبان دیگرى صیغه را اجرا کنند؛ ولى باید در همان زبان، لفظى را بگویند که معناى  «زوجت»  و  «قبلت»  را بفهماند و لازم نیست وکیل بگیرند.  توضیح‏المسائل مراجع، م 2370؛ وحید، توضیح‏المسائل، م 2434؛ نورى، توضیح‏المسائل، م 2366 و خامنه‏اى، استفتاء، س 40.
 آیهاللَّه بهجت:  خواندن عقد نکاح به زبان فارسى ویا هر زبان دیگرى، جایز است؛ هر چند توانایى بر خواندن زبان عربى هم داشته باشند و وکیل گرفتن لازم نیست.  بهجت، توضیح‏المسائل مراجع، م 2370.

 چیست انواع صيغه محرميت صیغه عقد نکاح موقت


 آیات عظام تبریزى و فاضل:  اگر نمى‏توانند خودشان به صورت عربى صحیح بخوانند، چنانچه گرفتن وکیل برایشان ممکن باشد - بنابر احتیاط واجب - باید وکیل بگیرند و اگر ممکن نیست، مى‏توانند خودشان به زبان فارسى و یا هر زبان دیگرى صیغه را اجرا کنند؛ ولى باید در همان زبان، لفظى را بگویند که معناى «زوجت» و «قبلت» را بفهماند.  توضیح‏المسائل مراجع، م 2370.
 تبصره.  صیغه عقد دائم به زبان فارسى این است که پس از تعیین مهر، نخست دختر بگوید:  «خود را همسر تو کردم به مهر تعیین شده» . سپس مرد بگوید:  «این ازدواج را قبول کردم» .

 متن صیغه محرمیت دختر و پسر

امیدواریم موارد بالا مورد استفاده شما مخاطبین و خوانندگان محترم قرار بکیرد. ما معتقدیم پیشنهادات و نظرات شما می تواند در بهبود کیفیت مقالات ما تاثیر گذار باشد پس با انتقال دانش خود در قسمت نظرات می توانید به ما در این امر مهم کمک کنید.

 

گردآوری از قطره، آکاایران، پرسشکده، ابراهیم پورشیخ

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 283
تعداد کل نظرات : 13
تعداد کل آرا: 253
تعداد کل بازدیدها: 92861
صیغه موقت متن | متن فارسی صیغه موقت | چگونه صیغه موقت خوانده می شود؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)