صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

 صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند - به مقاله صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟ انواع صندوق های سرمایه گذاری کدامند؟ رجوع کنید- که یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس(Exchange-Traded Fund/ETF) است. صندوق سرمایه گذاری طلا(Gold Funds) نیز یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس است که در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد. در ادامه بیشتر درخصوص این نوع از صندوق های سرمایه گذاری که جدیدا شکل گرفته اند و در ایران نیز در حال راه اندازی و پذیره نویسی است توضیح می دهیم.

هدف از تشکیل و راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری طلا تشکیل یک پرتفوی از دارایی های مبتنی بر طلا است. این صندوق ها معمولا روی شرکت های تولید کننده طلا و جواهرات، شرکت های مالک معادن طلا، شمش و سکه های طلا و اوراق مشتقه یا آپشن طلا سرمایه گذاری می کنند و پرتفوی از آنها تشکیل می دهند.

مزایا و فواید تشکیل صندوق های سرمایه گذاری طلا به شرح زیر هستند:

هدف از تشکیل و مزیت چنین پرتفوی کاهش ریسک مربوط به خرید و فروش طلا است که یک سرمایه گذار معمولی ممکن است متحمل شود.

دومین مزیت برای سرمایه گذاران خرد که شاید نتوانند یک شمش طلا بخرند،‌ می توانند با مبلغ کمتری روی طلا سرمایه گذاری کنند، ضمن اینکه وجود پرتفوی در این صندوق ها ریسک ضرر آنها را کاهش می دهد.

سومین مزیت صندوق های سرمایه گذاری طلا کاهش ریسک و خطرات نوسانات ناشی از بی ثباتی سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی نیز از دیگر مزایای این صندوق های سرمایه گذاری مشترک طلاست.

چهارمین مزیت صندوق های طلا عدم نیاز به نگهداری فیزیکی طلا و جواهرات است. بویژه اگر این سرمایه گذاری ها روی طلا زیاد باشد؛ برای مثال فرض کنید که شما یک میلیارد روی طلا سرمایه گذاری کردید، که نگهداری آن حداقل یک کیف کوچک نیاز دارد ضمن اینکه مکانی امن نیز باید برای نگهداری این حجم ازطلا فراهم کنید.

بسته به اینکه موسسان این صندوق روی کدام یک از انواع دارایی های مرتبط با طلا(سهام معادن طلا، اوراق اختیار خرید طلا،‌شمش طلا یا غیره) سرمایه گذاری کرده باشند، بازده این صندوق ها و ارزش اوراق این صندوق ها متغیر است.

در ایران نیز پذیره نویسی چنین صندوق های سرمایه گذاری طلا شروع شده است و می توانید آنها را از طریق بورس کالا خرید و فروش کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 260
تعداد کل نظرات : 65
تعداد کل آرا: 1004
تعداد کل بازدیدها: 105890


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)