صدا در سخنرانی | چگونه مخاطب خود را روی صندلی میخکوب کنیم؟

صدا در سخنرانی | چگونه مخاطب خود را روی صندلی میخکوب کنیم؟

برای ارائه یک سخنرانی خوب نکات زیادی وجود دارد که رعایت آن نکات توسط سخنران می تواند در جذب بیشتر شنوده ها موثر واقع شود. صدا در سخنرانی اهمیت زیادی دارد. در این مقاله راهکارهایی جهت بهتر شدن صدای سخنران در سخنرانی ها ارائه می شود.

حتما پیش آمده است که پای حرف‌ های کسی نشسته باشید و احساس کنید که اگر یک لحظه بخواهید درب بطری آب را باز کنید، چیزی را از دست می دهید؟ یا اینکه حتی اگر در صندلی تان یا پای تلویزیون روی کاناپه تان جا به جا شوید، مطلبی فوت خواهد شد؟ این افراد توانایی زیادی در سخنرانی و جذب کردن مخاطب خود دارند. یکی از اصولی که عموما این نوع سخنرانان رعایت می کنند، استفاده از لحن و پرورش صدای خود است. آیا می توان صدای خود را برای یک سخنرانی پرورش داد؟ تمریناتی برای این منظور وجود دارد که برخی از آن ها را در این مقاله می خوانید.

 

بلند و شیوا سخن بگویید

بسته به اوضاع سالن یا اتاقی که در آن سخن می‌گویید، باید انتخاب کنید که تن صدای شما چقدر باشد. اگر می خواهید همه حضار حرف های شما را بشنوند نباید آنقدر آهسته صحبت کنید که فقط ردیف اول و دوم سالن بتوانند به حرفهای شما توجه کافی کنند.

 برعکس اگر سالن پر از افرادی است که مشتاقانه برای شنیدن موضوع جالب شما به آن جا هجوم آورده اند و سکوت کامل را رعایت می‌کنند، فریاد زدن زیادی موجب خستگی و تاثیر منفی می شود.

 

 

 شمرده شمرده صحبت کنید.

 میزان تعداد کلماتی که در دقیقه بیان می شوند، یعنی سرعت سخن گفتن شما. سرعت باید معقول باشد نه خیلی کند و نه خیلی تند. اگر خیلی تند صحبت کنید مخاطب از حرف های شما جا می‌ماند و نمی‌تواند بدون اینکه مطالب را از دست بدهد پا به پای شما بیاید. بنابراین از یک جایی به بعد شما را رها می کند و به افکار خود رسیدگی می‌کند. یک مقدار آهسته‌تر! هدف شما تمام کردن یک سخنرانی و گفتن مقدار زیادی حرف نیست؛ هدف شما همراه کردن مخاطب با خود است.

 از طرف دیگر کند صحبت کردن هم کسالت بار است. حتی ممکن است مخاطب گمان کند چیزی در چنته ندارید و برای جفت و جور کردن مطالب خود سردرگم می مانید. بنابراین سکوت می کنید تا بتوانید جملات بعد را به زور سر هم کنید. در حالیکه این فقط یک تهمت است و شما آمادگی کامل برای بیان مطالب دارید.

 

اگرچه در زبان های مختلف این عدد فرق می کند اما می گویند عددی بین ۱۲۰تا ۶۰ کلمه در دقیقه برای سخنرانی مناسب است. سرعت را باید بالا و پایین ببرید. یعنی حرف هایتان را مواقعی که هیجانی می شوید، تندتر و مواقعی که مقداری تفکر باید صورت بگیرد کندتر ادا کنید.

 

وضوح صحبت های خود را بالا ببرید.

 

 

خیلی مهم است که کلمات را چگونه ادا می کنید. هر مقدار که وضوح کلمات بیشتر باشند، سخنرانی شما موفقیت آمیزتر خواهد بود. لکنت را باید مرتفع کنید. لهجه هایی که نامفهوم هستند برای همه کس نمی‌توانند گویا و جذاب باشند. بنابراین باید کلمات واضح و رسا بیان شوند که احتیاج به تمرین شخص سخنران هست.

 

 از تنفس عمیق بهره ببرید

 مناسب ترین میزان اکسیژنی که به ریه های شما می رسد، صدای شما را روان تر و آرام تر می‌کند. اگر تند تند نفس بکشید قطعا صحبت کردن شما حالت نامفهومی به خود خواهد گرفت. اگر موقع تنفس ندانید که چه زمانی وقت نفس کشیدن و چه زمانی وقت حرف زدن است، ممکن است صدای شما تو دماغی شود. اصطلاحا می گویند باید از دیافراگم تنفس کرد، نه از شکم. این کار صدا را زیباتر میکند.

 

 نفس کشیدن از دیافراگم اصول و تمریناتی دارد. برای این کار می توانید به تمرینات مناسب آن مراجعه کنید و انجام دهید.

 

میزان نوشیدن آب مهم است.

 

تارهای صوتی در رطوبت کارشان را بهتر انجام می دهند. بنابراین آب بهترین کمک را به تارهای صوتی می کند و در مقابل قهوه و نوشابه مضر هستند. میزان ارتعاش مناسب تارهای صوتی بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ مرتبه است. هرچه صدا زیرتر باشد مثل صدای خانم ها این میزان بیشتر است.

 

گام مناسب صدایتان را انتخاب کنید.

در سخنرانی باید گام صدایتان را تغییر بدهید و از یکنواختی برهانید. گام های پایین به مخاطب حس عدم تسلط به مطلب را القا میکند و گام بلند یکنواخت و خسته کننده است. روی کلمات و جملاتی که باید توجه بیشتری بشود می تان گام صدا را بالاتر گرفت. فرکانس‌ های کوتاه و بلند گام صدا را تعیین می کنند. با انتخاب گام مناسب برای صدایتان می توانید این مسئله را به حالت ایده آل برسانید.

 

به صحبت هایتان حرارت ببخشید.

برای اینکه مخاطب جذبتان شود باید با انگیزه صحبت کنید و مطالب را با گرمی و حرارت بیان کنید. البته این مطلب به موضوع سخنرانی نیز بستگی دارد. اما علاقه گوینده و شنونده به مطلب بیان شده نیز در بهتر شنیده شدن آن نقش فراوانی دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

حمیدرضا عرفانی فر مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 21
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 7
تعداد کل بازدیدها: 2051
صدا در سخنرانی | چگونه مخاطب خود را روی صندلی میخکوب کنیم؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)