شیوع شپش در مدارس | اضطراب و ناراحتی والدین از شیوع شپش در مدارس | روش های محافظت از شپش در کودکان مدرسه ای

شیوع شپش در مدارس | اضطراب و ناراحتی والدین از شیوع شپش در مدارس | روش های محافظت از شپش در کودکان مدرسه ای
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/10/03

چند سالی است که در فصل زمستان در خانه بهداشت ها و مراکز درمانی هشدارهایی در مورد شیوع شپش در کودکان مدرسه را مشاهده می کنم، که از کودکی به همه کودکان سرایت کرده و به یک مشکل عمومی تبدیل می شود. روش های انتقال و سرایت شپش بسیار راحت و آسان است از این رو، باید در برابر آن مراقبت های ویژه و کنترل های مخصوص انجام شود.

وقتی مدرسه ها باز می شود و کودکان به مدرسه می روند، یکی از موضوعات و مسائلی که در بین مردم پخش می شود، انتشار شپش در مدارس و احتمال سرایت آنها را فرزندانشان می باشد. که در ارتباط با سرایت آنها و ناتوانی معلمان در برخورد با این مشکل بسیار شکایت می شود.

در سال های اخیر اگر چه به علت بالا رفتن بهداشت، بسیاری از مردم در مورد شپش اطلاعات زیادی ندارند، ولی مشاهدات از شیوع آن در فصل زمستان در بین دانش آموزان خبر می دهد، چنانچه که سال گذشته شاهد آن بودیم. در عرصه پزشکی به این مشکل پدیکولوزیس می گویند که کودکان بسیار کم و سن و سال و مدرسه ای را معمولاً دچار می کند. انتقال و سرایت آن بسیار آسان است. اگر در یکی از دانش آموزان باشد در عرض یکی دو هفته به همه دانش آموزان و حتی معلمان هم سرایت می کند.

در کشور اتحاد جماهیر شوروی، پزشکان هفته ای یکبار مدارس را از این بابت چک می کردند. اگر شپش و یا تخم شپش پیدا می کردن والدین کودک را دعوت می کرد و معالجه تعیین می کردند و توصیه های برای نظافت ارائه می دادند و نیز به کلاس هشدار می دادند.

شیوع شپش در مدارس | اضطراب و ناراحتی والدین از شیوع شپش در مدارس | روش های محافظت از شپش در کودکان مدرسه ای

پدیکولوزیس چیست؟

علائم و نشانه های آن آشکار می باشد. با هیچ بیماری نمی توان اشتباه گرفت. اولین نشانه آن بودن تخم های سفید در ریشه و یا نوک موها می باشد. در نگاه اول شبیه شوره سر است. اما خیلی محکم تر هستند. دیدن شپش ها بر روی مو در تعداد اندک سخت می باشد. چرا که آنها بسیار تحرک دارند و در کل سر می گردند. تخم شپش با شستن از بین نمی رود، به مو می چسبد و با شانه کردن هم نمی ریزد.

کودکی که دچار شپش است، خارش دارد. بعد از اینکه شپش پوست سر را گزید جای آن مشخص است. بعد از گذشت یک هفته از ابتلا به این بیماری، بیماری خود را نشان می دهد. بسیاری از مواد بیماری پدیکولوزیس به یک انسان از طریق شپش نه، بلکه از طریق تخم شپش سرایت می کند.

برای مشخص کردن پشش در کودکان چکار می توان کرد؟

در درجه اول باید در این مورد با والدین و معلمان مدرسه صحبت کرد. از طرف متخصص بهداشت باید همه دانش آموزان کلاس بررسی شوند و به والدین هشدار داده شود و همچنین کلاس درس را با محلول های مخصوص باید شستشو داد.

در حال حاضر روش ها و داروهایی وجود دارد که می توان در خانه در مدت کوتاه شپش ها را پاک کرد و پدیکولوزیس را درمان نمود.

یکی از وسایل دارویی که تاثیر از بین برندگی و کشندگی بر روی شپس ها را دارد، این داروها به شکل محلول، اسپری، شامپو و کرم هستند.

بعد از اینکه از این محلول ها استفاده کردید با شانه هایی که دارای داندانه های ریزی هستند، باید موها را بر روی دستمال و یا ملحفه شانه کرد. بعد از یک هفته دوباره بررسی شود و در صورت لزوم مجدد از این داروها استفاده می شود.

- آیا بدون دارو می توان درمان کرد؟

برخی از مردم برای از بین بردن شپش روی سر از نفت و یا بنزین و غیره استفاده می کنند که مضر است و می توان وارد خون شود. یکی از روش های رایج در بین مردم تراشیدن موهای کودک از ته می باشد و همچنین لباس ها و رخت خواب کودک در آب داغ شسته می شود و ضد عفونی می گردد.

شیوع شپش در مدارس | اضطراب و ناراحتی والدین از شیوع شپش در مدارس | روش های محافظت از شپش در کودکان مدرسه ای

در دوره های اخیر، شانه هایی فروخته می شود که شانه کردن مو با آن سبب از بین رفتن شپش ها می گردد. اما بهترین راه این است که از اسپری ها و شامپوهای ضد شپش تهیه استفاده کرده و آن را بر روی مو مالیده و سپس موها را شانه کنید.

- چگونه محافظت کنیم؟

1- در زمانی که کودکان با هم هستند، زیاد ارتباط و تماس فیزیک نزدیک با هم نداشته باشند. یعنی لازم است کودک را متوجه کنید که، دست های خود را بر روی سر، پوست و موی دیگری نزند و هر روز دست های خود را در مدرسه بشورد.

2- کودک در مدرسه به موهای یکدیگر به دقت نگاه کنند و هر چه دیدن فوراً به والدین و معلمین خود خبر دهند. اگر کودکی سر خود را می خاراند والدین باید فوراً موها و سر کودک را بررسی کنند.

3- کودک موهای خود را باید در هفته 2 بار تمیز بشورد، لباس ها و محل خوابش شسسشته و تمیز شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 52
تعداد کل آرا: 2947
تعداد کل بازدیدها: 245465

نظرات کاربران

*
M
مهسا ( 2018-12-15 17:57:47 )
چند سالی بود که شپش در مدارس شیوع پیدا کرده بود.