شکلات تلخ و لاغری | مضرات شکلات تلخ | خواص شکلات تلخ | چقدر شکلات تلخ بخوریم

شکلات تلخ و لاغری | مضرات شکلات تلخ | خواص شکلات تلخ | چقدر شکلات تلخ بخوریم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/09

شکلات آن هم از نوع تلخ آن می تواند منبع بسیاری خوبی از آنتی اکسیدان ها باشد و یکی از مواد مناسب در رژیم های لاغری بشمار رود. اما خواص شکلات تلخ بدین جا ختم نمی شود. تحقیقات اخیر توسط دانشگاه های آمریکا نشا می دهد که افرادی که در طول هفته 5 بار شکلات تلخ مصرف می کنند در برابر کسانی که اصلا شکلات مصرف نمی کنند کمتر درمعرض چاقی و اضافه وزن قرار می گیرند. این در حالی است که مصرف شکلات تلخ حتی ازچاقی مفرط جلوگیری نموده و نمیگذارد تا شما چاق شوید.

در این مقاله در مورد زمان های مصرف شکلات تلخ و همچنین مضرات و مشکلاتی که شکلات تلخ برای شما ممکن است ایجاد کند و همچنین فواید کلی شکلات تلخ مطالبی را برای شما ارائه می دهیم.

در میان کلیه شکلات ها شکلات تلخ نسبت به بقیه انواع آن خاصیت غذایی بیشتری دارد اما این بدین مفهوم نیست که مابقی شکلات ها خواص کمتری دارند. یکی از تفاوت های عمده شکلات تلخ نسبت به مابقی شکلات ها این است که شکلات تلخ دارای مواد مغذی همچون آنتی اکسیدان ها هستند. البته فراموش نکنید که شکلات تلخ یک ماده غذایی فوق العاده پرکالری است و برای انتخاب میزان آن در رژیم های غذایی باید بسیار با احتیاز عمل نمود.
بسیاری فکر می کنند که شکلات های تلخ موجود در بازار بدون شکر و چربی هستند و کالری بسیار پایینی دارند و به هر میزان که دلشان بخواهد می توانند روزانه در رژیم غذایی خود داشته باشند. باید به شما بگوییم که شکلات تلخ دارای شکر فوق العاده بالایی بوده و مصرف آن برای بیماران قندی و همچنین کودکان چاق به هیج عنوان به صورت زیاد توصیه نمی شود. همچنین به دلیل کافئینی که در شکلات وجود دارد اگر زیاده روی در مصرف شکلات تلخ بکنید باعث افزایش ضربان قلب خود شوید و تشدید بیماری در افراد بیش فعال می شود.
با تمام این اوصاف شکلات تلخ یک ماده مناسب برای کسانی است که می خواهند رژیم عای کم کالری داشته باشند. بزرگسالان اگر مشکل قند و قلبی نداشته باشند و همچنین کودکانی که بیش فعال نبوده می توانند بدون مشکل و حتی بدون نگرانی 2 تا 3 تکه از این ماده غذایی را مصرف کنند. برای نحوه تغذیه کودکان با شکلات تلخ دو شیوه وجود دارد. اگر کودک شما چاق است تیکه شکلات های تلخ را قبل از وعده فذایی به وی بدهید تا اشتهایش را کم کند و اگر کودک شما چاق نیست می توانید بعد از غذا به وی شکلات تلخ را بدهید.


بر اساس تحقیقات گسترده ای که دانشمندان در زمینه رژیم های غذایی صورت داده اند و همچنین در کسانی که می خواهند رژیم غذایی کم کالری داشته اند به این نتیجه رسیده اند که در شکلات عمدتا مواد مغذی وجود دارد که متابولیسم و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. افرادی که در طول هفته از سکلات تلخ استفاده می کنند شاخص توده بدن آن ها نسبت به افرادی که کلا شکلات تلخ مصرف نمی کنند کمتر است. شاخص توده بدن همان BMI است. محققان با بررسی اثرات شکلات سیاه حاوی کاکائوی زیاد و همچنین شکلات‌هایی که درصد کاکائوی آن‌ها ناچیز است به این نتیجه رسیدند که مصرف منظم روزانه 20 گرم شکلات سیاه 70 درصد باعث بهبود جریان خون می‌شود.
موادی در شکلات تلخ وجود دارد به نام پولیفنول که تنها در این ماده وجود دارد. پولیفنول ماده ای است که اکسید نیتریت را آزاد می کند و باعث گشاده شدن رگ های خونی می شود. همانطور که می دانید گشاد شدن رگ های خونی باعث افزایش تپش می شود که برای افرادی که بیماری های قلبی دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود. شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان است که از کلسترول بد بدن را محافظت می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 10
تعداد کل آرا: 136
تعداد کل بازدیدها: 117539

نظرات کاربران

*