شکل، قوام یا پیوستگی مدفوع نشانه چیست و به چه معناست؟

شکل، قوام یا پیوستگی مدفوع نشانه چیست و به چه معناست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/16

همانطور که در انواع آزمایش مدفوع و تفسیر برگه آزمایش مدفوع ذکر شد از جمله موارد مورد بررسی در تست مدفوع، بررسی شکل، قوام یا به اصطلاح پیوستگی(Texture/consistency) مدفوع است که در زیر معنی و مفهوم هر یک از شکل ها یا قوام مدفوع با توجه به شکل زیر توضیح داده می شوند.

سفت و تکه تکه بودن مدفوع نشانه چیست: زمانیکه مدفوع به شکل تکه های جداگانه و حالت سفت هستند می تواند نشانه یبوست سخت باشد.

سفت بودن مدفوع نشانه چیست: اگر مدفوع حالت سفت اما ممتد(سوسیس مانند) داشته باشد می تواند نشانه ای از یبوست یا قبض متعادل و معمول معده باشد.

مدفوع ممتد اما با فواصل و تَرَک/خراش هایی روی سطح مدفوعی که از بدن خارج می شود حالت معمول و نرمال شکل مدفوع است.

مدفوع به شکل ممتد(سوسیس مانند یا شبیه به بدن مار) که هیچ خط یا تَرَکی روی سطح مدفوع مشاهده نمی شود نیز حالت معمول و نرمال مدفوع است.

مدفوع تکه تکه اما نرم نشانه چیست: مدفوعی که حالت تکه تکه اما نرم یا به اصطلاح نسبتا شل دارد و روی تکه های مدفوع لبه های تیز مشاهده می شود، نشانه نبود فیبر است.

مدفوع شل نشانه چیست: مدفوع شل که حالت به اصطلاح حریره مانند یا خمیری دارد اما لبه های تکه های مدفوع تیز هستند، می تواند نشانه ای از اسهال خفیف یا متعادل باشد.

مدفوع بسیار شل یا مایع مانند نشانه چیست: حالتی که مدفوع کاملا شل و تقریبا به شکل مایع است نشانه اسهال شدید است.

همانطورکه از توضیحات بالا مشخص شد حالت عادی و نرمال شکل، قوام و ساختار مدفوع باید بصورت یک تکه ای نرم مانند سوسیس باشد که بعضا ممکن است حالت تَرک یا تکه هایی نیز در آن مشاهده می شود. این حالت از مدفوع معمولا بصورت روان و بدون سختی از بدن خارج می شود، اما سفت تر یا شل تر بودن مدفوع خارج شده از بدن می تواند نشانه بیماری یا مشکلاتی حال موقتی یا مزمن و دائمی در بدن باشد که در صورت وجود چنین حالات غیر معمول از شکل مدفوع بطور طولانی یعنی بیش از چند روز بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: وبسایت های نبض ما، ویکی پدیا و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292561

نظرات کاربران

*