شکایت کیفری و اجرای احکام کیفری چگونه انجام می شود؟

شکایت کیفری و اجرای احکام کیفری چگونه انجام می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/16

در مقاله دعوی و مجازات کیفری چیست؟ درخصوص تفاوت دعوی کیفری و دعوی حقوقی و مجازات های آن توضیح داده شد. در این مقاله نحوه و مراحل طرح یک شکایت کیفری و اجرای احکام کیفری مربوط به حکم کیفری صادره توسط قاضی، توضیح داده می شود.

مراحل انجام و اقدام برای شکایت کیفری

پس از آنکه طرح شکایت کیفری در دادسرا مطرح شد، قاضی دادسرا طرح شکایت/دعوی قاضی را استماع می کند. در این زمان شما باید حتما دلایل و مدارک محکمی داشته باشید تا کار شما زودتر انجام شود و وارد تحقیقات پیچیده نیافتید.

اگر شاکی دلیل و مدارک کافی ارائه دهد، قاضی قرار مناسبی برای متهم صادر می کند اما اگر شاکی دلیل کافی نداشته باشد، نیازمند تحقیقات بیشتر می باشد که قاضی حکم به بررسی و تحقیقات بیشتر می دهد تا مدارک و دلایل بیشتری بدست آید.

در این حالت شاکی می تواند موارد و دلایلی که دال بر مجرمیت متهم دارند را اعلام کند ولی اگر براساس این مدارک و دلایل قاضی ظن به مجرمیت متهم نداشت قرار منع تعقیب صادر می شود که این قرار قابل اعتراض است.

اجرای احکام کیفری

اجرای احکام به معنای پشتوانه اجرایی یک حکم است که قاضی صادر می کند و اگر در دادگاه ها بخشی به نام اجرای احکام وجود نداشته باشد در واقع احکام صادره پشتوانه اجرایی و عملی ندارند. در واقع بدون اجرای احکام شاکی یا خواهان یک دعوی به حق یا سزای عمل خود نمی رسند.

اجرای احکام کیفری و حقوقی تفاوت هایی با هم دارند که در زیر این وجوه تمایز اجرای حکم کیفری و حقوقی که در واقع تعریف حکم کیفری یا حقوقی هستند، بررسی می شوند:

 در اجرای احکام کیفری، احکام صادره از دادگاه‌ها در امور کیفری( جزایی) توسط واحد اجرای احکام کیفری به اجرا در می‌آید.

احکام کیفری با درخواست ذینفع و صدور درخواست اجرائیه آغاز می شود اما اجرای احکام کیفری نیازی به در خواست و تقتاضای شاکی ندارد و پس از قطعی شدن حکم انجام می گیرد.

اجرای احکام حقوقی(مدنی) متضمن هزینه اجرایی شامل دستمزد کارشناس، اجرت نگهداری وحفاظت از اموال توقیف شده از محکوم علیه است و هزینه حمل و نقل اموال توقیف شده و سایر هزینه ضروری برای توقیف و فروش اموال محکوم علیه است که باید بپردازد اما در اجرای کیفری چنین هزینه هایی وجود ندارد

همچنین در اجرای احکام کیفری/مدنی  و در دعاوی مالی 5 درصد ( نیم عشر)از محکوم به(شاکی) از محکوم علیه(مشتکی عنه/مجرم) گرفته می شود ولی در اجرا کیفری چنین وجوهی دریافت نمی شود.

از آثار اجرای احکام کیفری این است که پس از اجرای احکام کیفری(که می تواند رد مال یا حکم حبس و امثالهم باشد) سابقه کیفری و سوء پیشینه و محرومیت های اجتماعی آتی برای مجرم محسوب می شود اما اجرای احکام حقوقی/ مدنی فاقد سوء پیشینه است.

در اجرای احکام حقوقی(مدنی) عفو وجود ندارد- که می توان دلیل آن را ضایع شدن حق یک فرد دانست که تا او رضایت نداشته باشد عفو از جانب قاضی قابل انجام نیست- اما در برخی از احکام کیفری شامل عفو می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4142
تعداد کل بازدیدها: 1730911

نظرات کاربران

*