شناسایی علل قضاوت در مورد دیگران | برای اینکه دیگران را قضاوت نکنیم چه راه حلی وجود دارد؟

شناسایی علل قضاوت در مورد دیگران | برای اینکه دیگران را قضاوت نکنیم چه راه حلی وجود دارد؟

یکی از ناهنجاری های اخلاقی که در جامعه با آن بسیار رو به رو می شویم، قضاوت شدن توسط دیگران یا قضاوت  کردن دیگران است. این عادت ممکن است در برخی افراد بسیار ریشه دوانده باشد. اما آیا کسانی که دیگران را قضاوت می کنند خودشان می پسندند که توسط آن ها قضاوت شوند؟

معمولا افراد دوست ندارند که توسط دیگران قضاوت شوند و این مساله را نمی پسندند. گاهی دیده می شود که قضاوت کردن افراد در مورد یکدیگر در خانواده، جامعه دوستان یا همکاران و همسایه ها مشکلات سخت و عدیده ای ایجاد کند.

قضاوت کردن دیگران از عادت های ناپسند و غیر اخلاقی ای است که متاسفانه در جامعه رواج دارد. با شناختن و توجه به تاثیراتی که ممکن است قضاوت کردن دیگران ممکن است روی زندگی آن ها بگذارد، شاید بتوان از این عادت ناپسند جلوگیری کرد.

قضاوت کردن در معنای لغوی به معنای انتخاب میان دو چیز و دو موضوع است. اگر کسی از چیزی آگاهی داشته باشد می تواند درباره موضوع آن بحث قضاوت انجام دهد. قضاوت ممکن است بین دو فرد، دو اندیشه، دو ادعا و یا هر مساله دیگری صورت بگیرد.

این سوال پیش می آید که علت این قضاوت ها که در جامعه شیوع یافته است چه مواردی می تواند باشد. شاید بتوان در یک دسته بندی سه عامل اصلی را نام برد.

 

علل قضاوت کردن دیگران

 

  1. قضاوت کردن در مورد رفتار یا خصوصیتی اتفاق می افتد که شخص آن را به عللی نمی پسندد.

قضاوت کردن گاهی ممکن است به علت کینه ورزی اتفاق بیفتد. شخص ممکن است دارای خصوصیتی نباشد اما به دلیل آن که آن خصوصیت را در دیگری می بیند، او را مورد قضاوت کین توزانه قرار دهد. مثلا ممکن است فردی که توانایی صحبت کردن در جمع را ندارد، به کسی که این کار را به راحتی انجام می دهد، نسبت های ناروایی مثل پر رو بودن، آزار دهنده بودن و... بدهد.

برای چنین افرادی بهتر این است که بتوانند توانایی های خود را افزایش بدهند و در درمان و بهبود خود کوشا باشند تا این که سعی کنند با قضاوت دیگران خود را تسلی بدهند. مثلا فرد مطرح شده در بالا بهتر است که با مطالعه کتاب هایی که در زمینه افزایش اعتماد به نفس و توانایی صحبت در جمع نوشته شده اند این مهارت را در خود بپروراند. یا اینکه از متخصصان و مشاوران، مشورت بگیرد.

 

  1. گاهی رفتاری که قضاوت می شود در خود فرد وجود دارد، اما متوجه نیست.

گاهی مواقع انسان ویژگی های فردی خود را به خوبی نمی شناسد و از آن مهمتر عیوب خود را نمی بیند و نمی داند. مثلا ممکن است به یک رفتار خاص در دیگری حساسیت نشان بدهد، در حالی که اطرافیان موتوجه می شوند که آن عیب در خود فرد هم وجود دارد. اگر شخص نسبت به خود شناخت بیشتری داشته باشد و خود را کامل نداند ممکن است قضاوت خود را از دیگران کمتر کند.

 

  1. حسادت با قضاوت دیگران همنشینی دارد.

اشخاصی که دچار رذیله اخلاقی حسادت هستند، قطعا در مورد دیگران قضاوت انجام می دهند. افراد حسود سعی می کنند در کسی که به او حسادت می کنند نکته قابل اشکال کردنی پیدا کنند و آن را بزرگ کنند. با این کار سعی می کنند حس کمبود خود را جبران کنند.

قضاوت کردن در مورد دیگران از کارهای ناپسندی است که موجب عدم توازن رفتارهای شخص در جامعه می شود و برای خود و دیگران مشکلاتی ایجاد می کند. دوری از این عادت می تواند زندگی را بهبود ببخشد.

 شناسایی علل قضاوت در مورد دیگران | برای اینکه دیگران را قضاوت نکنیم چه راه حلی وجود دارد؟

چند راه حل برای اجتناب از قضاوت کردن

 

  • کاهش دادن طرز فکر انتقادی

برای کاهش دادن این طرز فکر که دائما موجب افزایش قضاوت در مورد دیگران می شود، می توان فعالیت های جلوگیرانه انجام داد. مثلا مکث کردن و متوقف کردن افکاری از این جنس می تواند به فرد کمک کند. گاهی افکار قضاوت گونه خود به خود به ذهن می آیند و باید خودآگاهانه از آن ها جلوگیری کرد.

  • رد کردن قضاوت ها

وقتی در مورد کسی قضاوتی می کنید که آن را نا پسند می بینید، سعی کنید با آن مخالفت کنید و جهت نفی آن را تقویت کنید. از این طریق می توانید از این افکار قدرت عمل را بگیرید.

 

  • درک کردن دیگران

با درک کردن دیگران و توانایی تصور خود در موقعیت آن ها می توان میزان قضاوت ها را کاهش داد. در این حالت احساس همدردی و همدلی جایگزین قضاوت های بیرحمانه و اغلب نادرست می شود.

 

  • فهم نقاط قوت دیگران

اگر در مورد شخصی افکار داورانه به ذهنتان خطور کرد، سعی کنید به جای آن افکار که نقاط ضعف شخص را نشانه رفته اند، روی نقاط قوت فرد تاکید کنید. با این کار می توانید حتی در حالت وجود آن نقاط ضعف، آن ها را با نقاط قوت و امتیازهای فرد پوشش بدهید. از این طریق تحسین فرد مقابل جای قضاوت را می گیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

حمیدرضا عرفانی فر مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 21
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 7
تعداد کل بازدیدها: 1076
شناسایی علل قضاوت در مورد دیگران | برای اینکه دیگران را قضاوت نکنیم چه راه حلی وجود دارد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)